Najmlađi kojem je to ikad uspjelo je upravo aktualni prvak 23-godišnji Sebastian Vettel koji će u nedjelju na Velikoj nagradi Australije za upravljačem Red Bullovog bolida krenuti u novi pohod na svjetski tron. Koliko će u tome i njemu, ali i ostalim pilotima, biti važna prva utrka u sezoni? Dakako, po broju bodova koji se mogu osvojiti, jednako kao i svaka ostala, ali ipak je zanimljivo baciti oko na bližu povijest da bismo utvrdili koliko često pobjednici uvodne utrke postaju na koncu i svjetski prvaci.
Pogled na posljednjih deset sezona dat će nam odgovor da je vozač koji je prvi prošao ciljnom ravninom na premijernom natjecanju prvenstva u čak sedam navrata i osvajao naslov. Očito je, dakle, da već prva utrka može biti prilično znakovita, odnosno da bi nam mogla pokazati u kojem će se smjeru kretati sezona.Čak četiri uzastopne sezone prije 2010. godine pobjednici uvodne utrke su postajali i svjetski prvaci
Istina je, upravo nam je prošla sezona ponudila suprotan primjer. Ferrarijev adut Fernando Alonso je slavio u Bahreinu, gdje je i ove godine trebalo početi prvenstvo, ali je utrka otkazana zbog političkih nemira u državi. Španjolac je i u posljednju utrku, Veliku nagradu Abu Dhabija ušao kao vodeći, ali tamo je sve uprskao i pogurnuo prema naslovu Vettela koji je u Bahreinu bio tek četvrti.
No, čak četiri uzastopne sezone prije toga pobjednici uvodne utrke su postajali i svjetski prvaci, Alonso u Renaultu, pa Kimi Räikkönen u Ferrariju, Lewis Hamilton u McLarenu i Jenson Button u Brawnu. Tri je puta u zadnjih deset godina to uspjelo i Michaelu Schumacheru, a statistiku, osim lanjske, kvare i sezone 2003. i 2005. kada su u Australiji pobjeđivali David Coulthard (McLaren) i Giancarlo Fisichella (Renault), a najvažniji trofej na kraju podizali Schumacher, odnosno Alonso.
Pobjednici uvodnih utrka i svjetski prvaci u zadnjih deset godina:
2001. Australija Schumacher (Ferrari) – Schumacher (Ferrari)
2002. Australija Schumacher (Ferrari) – Schumacher (Ferrari)
2003. Australija Coulthard (McLaren) – Schumacher (Ferrari)
2004. Australija Schumacher (Ferrari) – Schumacher (Ferrari)
2005. Australija Fisichella (Renault) – Alonso (Renault)
2006. Bahrein Alonso (Renault) – Alonso (Renault)
2007. Australija Räikkönen (Ferrari) – Räikkönen (Ferrari)
2008. Australija Hamilton (McLaren) – Hamilton (McLaren)
2009. Australija Button (Brawn) – Button (Brawn)
2010. Bahrein Alonso (Ferrari) – Vettel (Red Bull)