Osim 12 odabranih, bilo je tu još sjajnih uspjeha, poput obrane zlata Sandre Perković na Europskom prvenstvu ili odličnih rezultata jedriličara na Olimpijskim igrama, ali ovo je subjektivni izbor GOL.hr-a rezultata koji su odjeknuli u Hrvatskoj, ali i u svijetu.
Utakmica generacije: Rukometaši razbili Francuze u Novom Sadu
Vjerovali ili ne, i to se dogodilo. U svijetu sporta vjerojatno ne postoji takav kompleks kakav imaju hrvatski rukometaši naspram francuskih, a koji je posebno dobio na važnosti u nekoliko posljednjih godina. U tom smislu poseban je 24. siječnja 2012., datum kada je hrvatska rukometna reprezentacija ponizila Francusku 29:22 u najboljoj utakmici generacije (i igrača susreta, Marka Kopljara). Malo tko je ponizio Onestinu družinu kao Hrvatska tada u Novom Sadu. Sedam mjeseci kasnije pokazat će se i zašto su Francuzi bili neprepoznatljivi u Srbiji.
Pobjeda za kraj avanture u Srbiji: Bronca rukometaša na EP-u
Iako se činilo da Hrvatska nezaustavljivo juri prema najdražem zlatu, napose poslije razbijanja Francuza, izabranicima Slavka Goluže maksimum je bila bronca. Moglo se i više, itekako, ali nikad nećemo saznati što se zapravo dogodilo u drugom poluvremenu polufinalnog okršaja sa Srbima. Na koncu, u utakmici za treće revanširali su se Španjolcima za poraz u drugom krugu, s 31:27 uzeli medalju i pobjednički napustili Beograd.
Pobjednički start Eura u Poljskoj
"Moramo pobijediti, bilo kako, prva je najvažnija", papagajski su ponavljali Slaven Bilić i hrvatski nogometni reprezentativci uoči Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Ta prva bila je Irska, reprezentacija koja se uz dosta sreće probila na Euro, gdje je, pak, pokazala kako je ipak za klasu slabija od svih ostalih suparnika u skupini. Mandžukić je otvorio špinu, St. Ledger izjednačio, da bi Jelavić prije odmora donio prednost koju Mandžukić početkom nastavka povećava i odvodi utakmicu u mirne vode. Do kraja je Hrvatska rutinski iskontrolirala srčane, ali tehnički hendikepirane Irce i upisala tri boda.
Ni Prandellijevi Azzurri nisu uspjeli. Italija je pobijedila svakog osim - Hrvatske
Nije riječ o pobjedi, niti o rezultatu koji je izravno donio nekakvu medalju ili slično, ali značio je ovaj ishod jako puno na psihološkom planu, što se kasnije pokazalo u dvoboju sa Španjolskom. Talijani su u Poljskoj i Ukrajini igrali možda i najbolje od svih reprezentacija, uostalom, stigli su do finala, ali niti u Poljskoj nisu uspjeli srušiti tradiciju - pobjeda protiv Hrvatske ostala im je sanjak pusti, nakon što je Mandžukić 18 minuta prije kraja pobjegao Chielliniju i poništio Buffona.
Tri pobjede neuništivog Mirka Filipovića
Godinama već Cro Cop sluša priče kako je dao sve isteklo i da bi trebao u mirovinu, ali on se ne da. Na radost hrvatskih ljubitelja borilačkih sportova u 2012. je pokazao da će ga "stručnjaci" još neko vrijeme gledati u ringu. Prvo je u ožujku u zagrebačkoj Areni u revijalnom meču jednoglasnom odlukom svladao Rayja Sefa, zatim u Madridu lijevim aperkatom riješio Javiera Jorgea Lorena, da bi 14. listopada većinskom odlukom sudaca slavio protiv Randyja Blakea.
Nastavak veslačke tradicije s medaljama: Srebro četverca na pariće
David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković iskovali su prvu medalju za Hrvatsku na Igrama u Londonu. Iako su se s najboljim vremenom plasirali u finale i slovili kao najveći favoriti, naši veslači nisu se mogli nositi s Nijemcima koji su munjevito krenuli u utrku i od samog starta krenuli bildati prednost. Na koncu je hrvatska posada u završnim metrima morala (i uspjela) braniti drugo mjesto u naletu od Australaca. Ostao je mali žal što nisu uspjeli nadveslati Nijemce, ali brzo se sve zaboravilo, nakon što je oko vrata zasjala treća medalja za hrvatsko veslanje (osmerac je u Sydneyju bio brončani, a braća Skelin u Ateni srebrni).
Prvo hrvatsko zlato u Londonu - Sandra Perković
Aktualna dvostruka europska prvakinja u London je stigla kao apsolutna vladarica diska i osoba iz hrvatske ekspedicije na koju je bilo najsigurnije staviti novac da će otići do kraja. Sandra je sasvim opravdala očekivanja - srebrnu Ruskinju Dariju Piščalnikovu nadmašila je za metar i pol, hicem iz treće serije kojim je postavila novi hrvatski rekord (69.11 metara), i Lijepa naša zasvirala je prvi put u Londonu.
Giovanni Cernogoraz, konobar koji je oduševio Hrvatsku
U nikad većoj konkurenciji naših sportaša koji s pravom pucaju na sami vrh postolja gotovo nitko nije računao da će simpatični konobar iz Novigrada prvi do najsjajnije medalje. Priznao je kasnije - niti on sam. Giovanni Cernogoraz jedva se ugurao u finale (bolji od njega bio je i drugi naš predstavnik, Anton Glasnović), ali je u pripetavanju s Talijanom Fabbrizijem pokazao nevjerojatnu hladnokrvnost i okitio se zlatom.
Hat-trick hrvatskih taekwondo bronci potpisala je Lucija Zaninović
U Pekingu su Martina Zubčić i Sandra Šarić bile brončane, a u Londonu se očekivalo da bi ih mogle zamijeniti splitske blizanke Zaninović. Uspjela je - Lucija. U kategoriji do 47 kilograma tukla je Kang iz Centralno Afričke Republike i Argentinku Lopez, ali nakon poraza od Kineskinje Wu u borbi za broncu zlatnim bodom pobjeđuje Meksikanku Alegriju i donosi Hrvatskoj prvu broncu u Londonu.
Rukometaši uzeli "maksimum": Preko Omeyera i Francuza se nije moglo
U skupini su očitali lekciju baš svim suparnicima (Južna Koreja, Srbija, Mađarska, Danska, Španjolska), upisali pet pobjeda s gol razlikom +41 i uoči četvrtfinala svi su ih smatrali glavnim favoritima za zlato. Od Tunižana su dobili solidne batine, ali su ih uspjeli riješiti i izboriti polufinale s Francuzima, koji su žrtvovali EP u Srbiji i tempirali formu za Olimpijske igre. Za razliku od Golužinih izabranika, Onestini igrači su rasli kako je turnir odmicao, a zorna ilustracija uslijedila je u polufinalu, gdje su pogađali kako se tko sjetio, a čuda na golu radio Omeyer (19 obrana). Srećom, u utakmici za broncu Hrvatsku su čekali "vječni četvrti" Mađari, s kojima nije bilo problema - završilo je 33:26.
Vaterpolisti kompletirali medalje čudesnim učinkom
Ratko Rudić imao je i sproveo plan - oprostiti se od reprezentacije zlatom u Londonu. Najbolji svjetski trener otišao je na vrhuncu, kao istinski pobjednik - Barakude je odveo do zlata s osam pobjeda u osam utakmica, fantastičnom igrom koja je lomila protivnike i donijela zlato nakon srebra u Atlanti i bronce u Pekingu.
U skupini je Hrvatska nanizala Grčku, Španjolsku, Italiju, Australiju i Kazahstan, da bi u dvobojima četvrtfinala (Australija) i polufinala (Crna Gora) sjajna obrana predvođena Josipom Pavićem kapitulirala ukupno tek sedam puta (Australci zabili dva, Crnogorci pet golova). Veliko finale donijelo je obračun s aktualnim svjetskim prvacima Talijanima, ali Felugo i društvo morali su priznati premoć Hrvatske, baš kao i u finalu Eura na Savi prije dvije godine. Pobjednički kraj godine pune pobjeda...
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.