Nogomet
Nogomet

Neviđena drama i krvavi nokaut za sva vremena: Mislili su da je mrtav!

Na današnji dan točno prije trideset godina odigrana je ponajbolja i možda najdramatičnija utakmica u povijesti svjetskih prvenstava...

gol expired (Foto:DNEVNIK.hr)

U polufinalu Svjetskog prvenstva 1982. sastali su se stari rivali - Zapadna Njemačka i Francuska. Utakmica se igrala u Sevilli, na stadionu Sanchez Pizjuan. Bila je to izuzetna topla srpanjska noć, slična onima koje ovih dana vladaju u Hrvatskoj. Nakon divovske borbe u 120 minuta, rezultat je bio 3:3. Nijemci su slavili na jedanaesterce, a u finalu su naposljetku izgubili od Italije 3:1.

Utakmica u Sevilli zauvijek će se pamtiti po neviđenoj drami, ali i brutalnom startu njemačkog vratara Haralda 'Tonija' Schumachera na francuskom nogometašu Patricku Battistonu. Obje reprezentacije imale su mega-momčadi. I prije natjecanja uz Brazil bile su najveći favoriti turnira. Francuska je igrala u sastavu: Jean ETTORI, Manuel AMOROS, Maxime BOSSIS, Gerard JANVION, Marius TRESOR, Bernard GENGHINI (BATTISTON 50, LOPEZ 60), Michel PLATINI, Alain GIRESSE, Jean TIGANA, Dominique ROCHETEAU i Didier SIX, dok je Njemačka istrčala u postavi:

Harald SCHUMACHER, Hans-Peter BRIEGEL (RUMMENIGGE 97), Paul BREITNER, Karl-Heinz FOERSTER, Bernd FOERSTER, Wolfgang DREMMLER, Pierre LITTBARSKI, Klaus FISCHER, Felix MAGATH (HRUBESH 73), Uli STIELIKE i Manfred KALTZ. Sve as do asa.

Schumacher nokautirao Battistona: Izbio mu dva zuba!

Zapadna Njemačka povela je golom Littbarskog u 17. minuti, Platini je izjednačio iz jedanaesterca devet minuta kasnije. Unatoč brojnim šansama, do kraja 90 minuta rezultat se nije mijenjao. Ključan trenutak dogodio se u 60. minuti. Trenutak koji će se pamtiti dok je nogometa. Platini je odigrao sjajan pas iza leđa njemačke obrane, Battiston i Schumacher sprintali su prema lopti iz suprotnih smjerova. Francuz je prvi stigao do lopte metar-dva ispred šesnaesterca, odlučio se za lob, no nije bio precizan.

Međutim, u trenutku dok je Battiston, koji je ušao u igru deset minuta prije umjesto Genghinija, pucao prema golu Njemačke, Schumacher je skočio prema njemu, u zraku se okrenuo te ga je u letu bokom pogodio u glavu. Bio je to klasičan nokaut kojeg se ne bi postidio niti Mike Tyson. Battiston je pao na travnjak kao pokošen. Iznesen je s travnjak s maskom za kisik na licu. Hitno je prevezen u bolnicu. Platini je prvi dotrčao do suigrača i kasnije je pričao kako je mislio da je mrtav: "Nije imao pulsa i bio je potpuno blijed", izjavio je Platini. Kasnije se doznalo da su mu izbijena dva zuba i ozlijeđen vratni kralježak. Zanimljivo da nizozemski sudac Charles Corver nije dosudio niti prekršaj. Samo je rukom pokazao na gol-aut. Schumacher se kasnije ispričao Battistonu. Tvrdio je da nije namjerno udario Francuza...

Rummenigge i Fischer kreirali preokret

U produžetku je uslijedila neviđena drama, zapravo se rodio mit o Nijemcima koji se nikad ne predaju. Francuzi su poveli 2:1 već u 92. minuti golom Mariusa Tresora. Šest minuta kasnije na 3:1 povisio je maleni francuski genijalac čeličnih pluća Alain Giresse. U tom trenutku činilo se da Nijemcima nema spasa. No, germanski duh ponovno se pokazao u svojem najboljem izdanju. Njemački izbornik Jupp Derwall uveo je u igru Karl-Heinza Rummeniggea u 97. minuti, što se pokazalo prijelomnom odlukom. Rummenigge je u to vrijeme bio najveća zvijezda njemačke reprezentacije, no zbog ozljede nije bio u stanju sudjelovati od prve minute. Već u 102. minuti Rummenigge je smanjio na 3:2, a šest minuta kasnije rezultat je poravnao Klaus Fischer opjevanim škaricama. Do kraja produžetka rezultat se nije mijenjao, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Schumacher 'izvadio' uplakanog Stielikea

U prve dvije serije sigurni su bili Kaltz i Breitner na njemačkoj strani, te Giresse i Amoros na francuskoj. Rocheteau je siguran u trećoj seriji. Onda kreće nova drama. Uli Stielike nije izdržao pritisak. Tadašnji igrač Real Madrida puca u desnu stranu, ali Ettori ga čita i skokom mačke odbija loptu. Iskusni veznjak briznuo je u plač poput djeteta, no prilazi mu Schumacher i nešto šapuće na uho. Kasnije se doznalo da mu je rekao: „Ne brini, obranit ću nešto.“

I već u sljedećoj seriji veliki, ali i kontroverzni njemački vratar održao je obećanje. Hladnokrvno je obranio udarac Didiera Sixa, uhvatio loptu i pokazao prstom prema Stielikeu. Littbarski je siguran i rezultat je ponovno izjednačen. Platini i Rummenigge zabijaju u četvrtoj seriji. I onda slijedi odluka. Maxime Bossis puca prizemno u desnu stranu, no Schumacher ga čita i brani. Posljednji za Nijemce puca Horst Hrubesch. „Zvijer iz Hamburga“ hladna je poput špricera i sigurno pogađa. Uslijedilo Hrubeschovo skakutanje koje je ušlo u povijest. Nijemci su se plasirali u novo veliko finale. Zanimljivo je reći kako je Njemačka do sada šest puta u povijesti u nokaut fazi došla do jedanaesteraca. Pet puta su pobijedili i jednom izgubili.

Za Nijemce jedanaesterci nisu lutrija: Promašili samo dvojica!

U finalu Eura 1976. protiv Čehoslovačke. Još zanimljiviji je podatak da samo dva Nijemca nisu uspjela postići pogodak. Spomenuti Stielike i Uli Hoeness, današnji predsjednik Bayerna, koji je promašio protiv Čehoslovačke. Njemačka je nakon jedanaesteraca s Čehoslovačkom 1976. i Francuskom 1982. do današnjeg dana pobijedila na jedanaesterce Meksiko (SP 1986.), Englesku (SP 1990., EP 1996.) i Argentinu (SP 2006). Od ukupno 30 jedanaesterca, njemački reprezentativci pogodili su mrežu protivnika 28 puta. I neka onda netko kaže da su jedanaesterci lutrija...

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.