Košarka
Košarka

NBA pokreće košarkaški World Cup po uzoru na FIFA-u

Na zasad još uvijek nejasan način povjerenik NBA organizacije David Stern namjerava preuzeti kontrolu nad Svjetskim košarkaškim prvenstvom, koje će se ubuduće zvati World Cup of Basketball...

gol expired (Foto:DNEVNIK.hr)

Po uzoru na FIFA-ino Svjetsko prvenstvo (World Cup), najbolji bi svjetski košarkaši, koji igraju u NBA ligi, ubuduće nastupali na svjetskim prvenstvima umjesto na olimpijskim igrama. To znači da će OI u Londonu vjerojatno imati čast posljednje ugostiti Dream Team. Ubuduće bi na Igrama, opet po uzoru na nogometni običaj, nastupale košarkaške reprezentacije s igračima do 23 godine starosti.

Yahoo! Sports došao je do informacije da će NBA za realizaciju projekta ući u partnerski odnos s Međunarodnom košarkaškom federacijom (FIBA), koja je dosad organizirala svjetska prvenstva, te da će se prihodi dijeliti.

- Vlasnici NBA klubova daleko će opuštenije puštati svije skupocjene zvijezde na turnir budu li znali da će dijeliti dio financijskog kolača – izjavio je za Yahoo neimenovani izvor iz NBA organizacije.

Već dugi niz godina prisutna činjenica da NBA klubovi traže pojačanu kontrolu nad svojim igračima koji igraju na svjetskim ili europskim prvenstvima, kako u liječničkom, tako i u tehničkom, odnosno trenerskom smislu, prema nekim bi drugim izvorima trebala rezultirati potpunom kontrolom. Drugim riječima, NBA organizacija bi umjesto djelomičnog trebala postati stopostotni vlasnik World Cupa eksploatiranjem vlastitih kao i drugih zvijezda iz saveza koji će biti zainteresirani za nastup.

Rekao je to za Yahoo! Sports Mike Cuban, vlasnik Dallas Mavericksa koji već godinama lobira protiv postojećeg modela: da njegovi igrači bez ikakvog nadzora besplatno idu igrati za svoje nacionalne momčadi na velike turnire.

- Ne znam što ljudi iz vodstva NBA lige čine u smislu namjera povezivanja s FIBA-om. Ja, međutim, postavljam pitanje: zašto bismo ulazili u partnerski odnos s dosadašnjim organizatorima ako možemo bolji turnir organizirati sami? Ako se to napravi kako treba, stvar može biti pod stopostotnom upravom i vlasništvom NBA lige, te ima potencijal postati jednako velika kao Svjetsko prvenstvo u nogometu. To je proizvod koji, po mom mišljenju, želimo posjedovati, a ne dijeliti.

- Ne znam, kažem, kakvo mišljenje o tome imaju u NBA ligi, no ja ću definitivno gurati svoj prijedlog.

Dolazak NBA zvijezda na Olimpijske igre 1992. godine u Barcelonu NBA ligi nametnuo je Američki košarkaški savez (USA Basketball) nakon što sveučilišna reprezentacija SAD-a nije uspjela osvojiti olimpijski turnir u Seulu 1988. godine. Nakon toga iz USA Basketballa raširili su famu da nikad više reprezentacija sastavljena iz sveučilišnih košarkaša neće osvojiti zlato na velikom turniru.

- Znam samo da USA Basketball nema što govoriti na tu temu. To je organizacija sasvim odvojena od NBA lige. Oni su drugi financijski subjekt. Ako bi to željeli, mogu eventualno sa svojim izabranim sastavom (valjda sveučilišna selekcija, op. a.) biti jedan od sudionika World Cupa.

- Nema tog razloga zašto bismo u cijeloj priči držali više do USA Basketballa nego do Košakaških saveza Perua ili Kazahstana – zaključio je u svom stilu kontroverzni teksaški milijarder.