Prijedlogom zakona propisuje se ustroj, poslovi, način rada, prava, dužnosti i ovlasti sportske inspekcije.
Sportska inspekcija organizira se na način da poslove inspekcije u prvom stupnju obavljaju sportski i viši inspektori u uredima državne uprave u županijama, odnosno u Gradskom uredu Grada Zagreba, a u drugom stupnju državni sportski inspektori, viši državni sportski inspektori i glavni inspektor u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.
''Ovaj zakon o sportskoj inspekciji neće biti 'bič božji'. Mi samo želimo pružiti priliku svim ljudima u sportu da rade po zakonu'', rekao je pomoćnik ministra Jovanovića Petar Skansi.
Najviše zanimanja, pak, pokazala je definicija menadžera u sportu, a ona bi novom zakonu glasila ovako:
''Zakon o športu definirao je menadžera kao osobu koja je prema pravilima nacionalnog saveza ovlaštena obavljati poslove posredovanja prelaska sportaša iz jednoga sportskog kluba u drugi sportski klub. Sada se, a radi sprečavanja mogućeg sukoba interesa u sportu, predlaže rješenje prema kojem se sve odredbe Zakona o sportu koje se odnose na menadžere u sportu moraju odnositi i na sve fizičke osobe i odgovorne osobe u sustavu sporta iz kojih potražuju dio sadašnjih ili budućih prihoda, a koji proizlaze iz obavljanja sportske djelatnosti. Isto vrijedi i za članove tijela sportskog klub-udruge za natjecanje pa se ograničenja i za njih proširuju na osobe za zastupanje sportskog kluba-udruge za natjecanje.''
Dakle, menadžerima će se smatrati ne samo oni s licencama nego i oni koji ulaganjem u sportaše i od njihovih transfera ostvaraju profit.
Provede li se taj Zakon Zdravko Mamić neće moći raditi u Dinamu ili će biti prisiljen raskinuti brojne ugovore s igračima, dok je zanimljivo pravno pitanje odnosi li se to na eventualnu izborničku funkciju Igora Štimca. U svakom slučaju, slijedi novo turbulentno razdoblje za hrvatski sport, pogotovo nogomet.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.