Automoto
Automoto

VIDEO: Čudo im je spasilo živote!

Automoto sportovi su opasni po život. Pri brzinama iznad 300 km/h svaka pogreška može završiti kobno. Bez obzira na sva poboljšanja na sigurnosti samih bolida, nekad je potrebno upravo čudo da bi vozač preživio tešku nesreću u kojoj se našao…

gol expired (Foto:DNEVNIK.hr)

Tragična pogibija meksičkog vozača NASCAR-a Carlosa Parda prošli tjedan, kao i težak udes F1 vozača Force Indije Adriana Sutila u kvalifikacijama na Silverstoneu podsjetili su nas koliko su još uvijek automoto sportovi opasni. Pri velikim brzinama mogu se dogoditi jako ružne stvari, što su iskusili mnogi vozači. No, ako imaš sreće i najteže udese je moguće preživjeti. Izdvojili smo nekoliko takvih nesreća:

1. Robert Kubica, Montreal 2007.

Najbolji poljski vozač zbilja je imao sreće na Velikoj nagradi Kanade 2007. Nakon tragične pogibije Ayertona Senne u Formuli 1 nismo vidjeli tako težak udes kao Kubicin u Montrealu. Naime, Poljak je poslije kontakta s Trullijem izgubio kontrolu nad bolidom i zatim silovito opalio u betonski zid ogromnom brzinom. Od BMW Saubera nije ostalo ništa, a bojali smo se ni od Kubice. Srećom, čovjek je prošao bez težih ozljeda. I ne samo to: sljedeće godine vratio se u Kanadu i ostvario svoju prvu i jednu pobjedu u Formuli 1.

2. Kenny Brack, Texas 2003.

Svima koji su uživo gledali posljednju utrku sezone Indycara na ovalu u Texasu 2003. krv se sledila u žilama nakon što je švedski vozač Kenny Brack 'poletio' u zrak i zatim opalio u zaštitnu ogradu, a od bolida nije ostalo doslovno ništa. Riječ je o jednoj od najstrašnijih automoto nesreća u povijesti, no Šveđanin je ostao živ. Trebalo mu je dvije godine da se oporavi od ovog udesa, a 2005. vratio se automobilizmu. Dandanas ima 43 godine i u zasluženoj je mirovini te svira u svom rock bandu…

3. Peter Dumbreck, Le Mans 1999.

Nešto su gadno pogriješili u Mercedesu s aerodinamikom na bolidima za utrku '24 sata Le Mansa' te 1999. godine. Pri ulasku u zavjetrinu Mercedes bi postao strašno nestabilan. Imali su brzinu i sjajne vozačke postave spremne za pobjedu, no ubrzo im je postalo jasno da je bolje povući se iz utrke, nakon što je Peter Dumbreck doslovno poletio poput papirnatog aviona nakon što je ušao u zavjetrinu iza jedne Toyote. Mercedes je letio zrakom poput igračke, na zaprepaštenje gledatelja, no na kraju se ipak prizemljio na pravu stranu, a život vozača bio je spašen. Dumbreck je prošao neozlijeđen.

4. Jari Matti Latvalla, Portugal 2009.

Reli je zbilja opasan sport. Staze su uske, a vrlo je lako pogriješiti i pasti u provaliju. Upravo se to dogodilo finskom vozaču Lattvali, koji je na portugalskom reliju pogodio stijenu, prevrnuo se i zatim sa svojim Fordom krenuo nizbrdo prema provaliji. Srećom, nije bila previše strma. Finac je kotrljao 150 metara, ali je prošao bez ozljeda, kao i njegov suvozač. Od Forda nije ostalo mnogo..

5. Carl Edwards, Talladega, 2009.

NASCAR je posebna priča. Tu su nesreće normalna pojava, nažalost i one tragične. Američki vozač Carl Edwards ipak je imao sreće. U posljednjem krugu ovogodišnje utrke u Talladegi Edwards je vodio no zatim ga je Keselowski okrenuo i poslao u zaštitnu ogradu. Nakon prevrtanja u zraku Edwards je prizemljio na pravu stranu, a što je još važnije, nitko ga nije pogodio od bolida u naletu. Tako je to automoto sportu. U jednom se trenutku boriš za pobjedu, u drugom si sretan što si živ…

6. Sete Gibernau, Barcelona 2006.

U motociklizmu nesreće imaju puno teže posljedice. Gotovo svaki pad s motora rezultira ozljedom, jer su vozači slabo zaštićeni zbog prirode samog sporta. Najgori scenariji mogući su na startu utrka, kada 20 vozača punom brzinom ulazi u prvi zavoj i pad jednog dovodi do pada mnogih. Nešto slično dogodilo se 2006. na Velikoj nagradi Katalonije, kada je Gibernau izgubio kontrolu nad motorom, teško pao i sa sobom povukao čitav niz drugih vozača. Srećom, teških ozljeda nije bilo…
 

Više o