Strepili smo do kraja

Mučenje na startu: Bogdanović spasio Hrvatsku od senzacije!

Hrvatska košarkaška reprezentacija otvorila je nastup na Eurobasketu pobjedom protiv Finske 84-79...

Puno teže od očekivanog Hrvatska je došla do pobjede u prvoj utakmici na Eurobasketu. Rekli bi mučenje od početka do kraja. Samo zahvaljujući raspoloženom Bogdanoviću i Tomiću izbjegli smo sramotni poraz od Finske. Nije bilo lako, kao niti većini favorita u prvom kolu, ali neka ovo bude najgore izdanje na prvenstvu.

Pokazali smo dobre strane, ali i dosta loših. Odmah na početku Finci su se nametnuli i krenuli puno odlučnije. Agresivnom obranom i s dosta pogođenih šuteva za tri poena (osam) stvorili su početnu prednost koju su održali sve do poluvremena (43-41). U tom periodu igre mnogo toga nije štimalo. Od porozne obrane, do nedovoljne odlučnosti igrača u napadu.

''Počeli smo utakmicu u grču, iako smo znali koje je njihovo glavno oružje. Znali smo što trebamo zaustaviti, ali to na kraju nismo napravili. Ipak, najbitnije je da smo pobijedili'', rekao je poslije utakmice naš najbolji strijelac Bogdanović koji je zabio 27 koševa.

U oči posebno bode podatak da su Finci imali jednak broj skokova u napadu i obrani (14/14), što je nedopustivo protiv momčadi koja praktično nema pravog centra. Na ruku im je išao i veliki broj izgubljenih lopti hrvatskih reprezentativaca - čak 20! To su stvari koje se moraju pod hitno popraviti ukoliko želimo doći do drugog kruga, a kasnije i četvrtfinala.

Boljom igrom u nastavku uspjeli smo Fincima razbiti napadačku igru. Međutim, nismo to znali pretvoriti u veću razliku pa se sve do kraja utakmice vodila rovovska bitka za svaki koš. A samo dvije minute prije kraja Finska je došla do 73-72. Tada smo prvenstveno mirnom rukom Bogdanovića i Markote (dvije trice) uspjeli izbjeći katastrofu. Što bi poraz od Finske definitivno bio.

''Možda bolje da su neki igrači bili malo rezervirani pa da se probude u nastavku prvenstva. Kao što vidite, u prvom kolu je bilo dosta neizvjesnih utakmica. Sutra igramo protiv Makedonije koja je slična Finskoj, ali se nadam da nećemo imati problema kao danas'', objasnio je najbolji hrvatski igrač.

Za dvoboj protiv Makedonije trebat će i veću pomoć suigrača. Jer osim Bogdanovića, Tomića i na kraju Markote nismo imali previše raspoloženih igrača. Ostatak visoke linije morat će dati veći obol, dok nikako ne smijemo dozvoliti da nam se ponovi takav broj izgubljenih lopti. Kvalitetniji protivnici će to znati kazniti.

Uz odličnu napadačku večer Bogdanovića (šest trica), Ante Tomić je dodao 14 koševa uz osam skokova. Popović je ubacio 12 poena, a Markota 11 poena i sedam skokova. Kod Finske je najbolji bio Koponen sa 14 koševa i šest skokova.

U četvrtak će Hrvatska igrati ogled 2. kola protiv Makedonije (20 sati).

Litva se trideset minuta mučila protiv Velike Britanije, no zadnja četvrtina (26-12) ih je dovela do pobjede 80-69. Kaukenas sa 16 i Jasikevičius sa 13 poena su predvodili domaćina, dok je kod Velike Britanije odlično odigrao Luol Deng sa 25 poena, 10 skokova i četiri asistencije.

Dirk Nowitzki je ubacio 25 poena za najuvjerljiviju pobjedu dana - Njemačka je slavila protiv Izraela sa 91-64.

Rusija je, pak, sa 73-64 bila bolja od Ukrajine, a vodeća violina u momčadi je bio, dakako, Andrej Kirilenko. Ubacio je 20 poena uz 11 skokova i četiri ukradene lopte.