Golijada u Glasgowu

VIDEO Bilić poražen na Anfieldu: Balotelli presudio, Lovren ušao s klupe

Lider turskog nogometnog prvenstva Bešiktaš za čijim kormilom sjedi bivši izbornik hrvatske reprezentacije Slaven Bilić, poražen je na Anfieldu od Liverpoola 0-1 u prvom susretu 16-ine finala Europske Lige.

Pogodak odluke zabio je Mario Baletelli iz jedanaesterca u 85. minuti. Za 'Redse' je od 64. minute zaigrao hrvatski reprezentativac Dejan Lovren, koji je pet minuta kasnije dobio žuti karton.

VIDEO Gostujuće pobjede Napolija, Evertona i Zenita, remi Rome i Feyenoorda

Celtic i Inter su u Glasgowu odigrali sjajnu utakmicu sa šest golova, a na koncu je završilo 3-3. Inter je vodio 2-0 i 3-2, no srčani Škotsi us iščupali bod. Inter je poveo 2-0 golovima Xerdana Shaqirija (4) i Rodriga Palacia (13). Celtic je uzvratio, a strijelci su bili Stuart Armstrong (24) i Hugo Campagnaro (26-autogol), no Palacio je u 45. minuti svojim drugim golom ponovo doveo goste u vodstvo. U nastavku susreta bilo je nekoliko prilika s obje strane, a u sudačkoj nadoknadi je Guidetti donio veliko slavlje navijačima škotskog velikana. Mateo Kovačić je za Inter odigrao posljednjih 15 minuta, dok Marcelo Brozović nije prijavljen za EL.

Tottenham i Fiorentina su na White Hart Laneu odigrali bez pobjednika 1-1. 'Spursi' su poveli golom Soldada u šestoj minuti, a izjednačio je Jose Basanta u 36. minuti. Milan Badelj je za 'viole' odigrao posljednjih 12 minuta.

Ajax je u Amsterdamu pobijedio varašavsku Legiju 1-0, a pogodak je postigao Poljak Arkadiusz Milik u 35. minuti. Za goste je kao kapetan cijeli susret odigrao Ivica Vrdoljak.

Aktualni pobjednik Europske lige Sevilla je na Sanchez Pizjuanu pobijedio Borussiju Moenchengladbach 1-0 golom Vicentea Iborre u 70. minuti.

Guingamp je pobijedio Dynamo Kijev 2-1 nakon što su Ukrajinci od 45. minute igrali s dva igrača manje. Dynamo je poveo golom Miguela Velosa u 19. minuti, no u 39. minuti je isključen Jarmolenko, a u 44. i Belhanda. Domaćin je u drugom dijelu okrenuo rezultat, a strijelci su bili Claudio Beauvue (72) i Diallo (75). Domagoj Vida je odigrao cijeli susret za Dynamo.

Anderlecht i moskovski Dynamo su odigrali 0-0, a ruski sastav je od 75. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Aleksander Buttner.

Villarreal je pobijedio RB Salzburg 2-1. Strijelci za španjolski sastav bili su Uche (32) i Denis Čerišev (54), a za goste Jonatan Soriano (48-11m).

U susretima koji su odigrani u ranijem terminu, nogometaši Napolija, Evertona, Zenita i Club Bruggea načili su veliki korak prema plasmanu u osminu finala nakon što su ostvarili gostujuće pobjede. Napoli je u Turskoj svladao Trabzonspor 4-0, Everton je u Švicarskoj slavio protiv Young Boysa 4-1, Club Brugge je pobijedio danski Aalborg 3-1, dok je Zenit u Eindhovenu bio bolji od PSV-a sa 1-0.

Napoli je protutnjao Turskom pobijedivši Trabzonspor 4-0. Talijani su već nakon pola sata vodili 3-0 golovima Henriquea (6), Higuaina (20) i Gabbiadinija (27). Uvjerljivu pobjedu potvrdio je Zapata u sudačkoj nadoknadi. Napoli je mogao i uvjerljivije slaviti, no Mertens je promašio kazneni udarac u 85. minuti. Ivan Strinić nije imao pravo nastupa za Napoli.

Hoarau je u 10. minuti donio radost navijačima Young Boysa, no Lukaku s dva (24, 39) i Coleman (28) s jednim golom brzo su ih utišali. Lukaku je pobjedu Evertona potvrdio svojim trećim golom u 58. minuti. Pet minuta kasnije branič Evertona Stones je pocrvenio skrivivši kazneni udarac, no Hoarau je bio neprecizan.

Club Brugge je također rutinski odradio posao protiv Aalborga koji je izbacio zagrebački Dinamo u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Belgijanci su poveli 3-0 golovima Oularea (25), Refaelova (29) i Petersena (61-autogol), a poraz domaćina je ublažio Helenius (71-11m).

Zenit je u lošem susretu u Eindhovenu pobijedio PSV 1-0, a pogodak odluke zabio je Hulk u 64. minuti.

Wolfsburg je pobijedio Sporting 2-0 uz dva gola Dosta (46, 63). Hrvatski reprezentativac Ivan Perišić nije nastupio za njemački sastav zbog ozljede.

Identičnu pobjedu ostvario je i Dnjipro protiv Olympiakosa. Susret je igran u Kijevu, a strijelci su bili Kankava (50) i Rotan (54). Nikola Kalinić igrao je za Dnjipro od 46. minute.

Roma je u Rimu odigrala 1-1 protiv Feyenoorda. Domaćin je poveo golom Gervinha (22), a izjednačio je Toornstra (55). Utakmica je prošla u sjeni velikih nereda nizozemskih navijača u centru Rima. Policija je privela više od 30 navijača Feyenoorda, a nekoliko osoba je ozlijeđeno. Najgore je bilo na poznatim "Španjolskim stubama" gdje su nizozemski navijači gađali policiju bakljama, dimnim bombama, bocama i kamenjem. Uništeno je i nekoliko izloga, skutera i automobila.

Bez pobjednika je završio i ogled između Torino i Athletic Bilbao, na koncu je bilo 2-2. Baskijski sastav je poveo golom Williamsa u 9. minuti, no Torino je do konca poluvremena preokrenuo rezultat golovima Maxi Lopez (18, 42). U drugom dijeli Athletic je uspio izjednačiti, a strijelac je bio Gurpegi (73).

Uzvratni susreti su 26. veljače.

Rezultati prvih susreta šesnaestine finala Europske nogometne lige:

Ajax - Legia Varšava 1-0 (Milik 35)

Anderlecht - Dinamo Moskva 0-0. CK: Buttner (Din, 75)

Celtic - Inter 3-3 (Armstrong 24, 26, Guidetti 90+3/Shaqiri 4, Palacio 13, 45)

Guingamp - Dinamo Kijev 2-1 (Beauvue 72, Aialo 75/Veloso 19). CK: Jarmolenko 39, Belhanda 45 (oba Dinamo).

Liverpool - Bešiktaš 1-0 (Balotelli 85pen)

Sevilla - Borussia Moenchengladbach 1-0 (Iborra 70)

Tottenham - Fiorentina 1-1 (Soldado 6/Basanta 36)

Villarreal - RB Salzburg 2-1 (Uche 32, Čerišev 54/Soriano 48pen)

Aalborg - Club Brugge 1-3 (Helenius 71pen/Oularre 25, Refaelov 29, Petersen 61-ag)

Roma - Feyenoord 1-1 (Gervinho 22/Toornstra 55))

Dnipro - Olimpiakos 2-0 (Kankava 50, Rotan 54)

PSV - Zenit 0-1 (Hulk 64)

Torino - Athletic Bilbao 2-2 (Maxi Lopez 18, 42/Williams 9, Gurpegi 73)

Trabzonspor - Napoli 0-4 (Henrique 6, Higuain 20, Gabbiadini 27, Zapata 90+2). Promašeni penal: Mertens (Nap, 85)

Wolfsburg - Sporting 2-0 (Dost 46, 63)

Young Boys - Everton 1-4 (Hoarau 10/Lukaku 24, 39, 58, Coleman 28). CK: Stones (Eve,63). Promašeni penal: Hoarau (You, 64)