Slijedi Šerif

Vida u 98. minuti spriječio kataklizmički potres u Maksimiru!

U šokantnoj utakmici, a posebno završnici Dinamo se uspio spasiti protiv Ludogoreca i ostati u Europi. Modri su gubili dva puta, ali ih je u igru uporno vraćao Rukavina, da bi Vida u 98. minuti pogodio za neviđeno slavlje Dinamovaca...

Spriječio je tako reprezentativni branič kataklizmički potres u Maksimirskoj 128, kojeg je Zdravko Mamić najavljivao ukoliko Dinamo ispadne od bugarskog prvaka. Spasio je Vida pogotkom i samog Mamića, ali i trenera Čačića, a u očaj bacio Bugare koji su se nemoćno valjali po travi. I koji su, pokazalo se, uzalud vodili 1:0 i 2:1, pogocima Gargorova i Marcelinha.

"U obje smo utakmice oštećeni", uzviknuo je trener Ivaylo Petev, a slično vjerojatno rezonira i gazda mu Kiril Domuščijev koji je bio razočaran suđenjem i u prvom dvoboju.

Nije krenulo dobro za Dinamo. Već u drugoj minuti stadionom su odzvanjale uvrede upućene Mamiću, a ubrzo su Bugari pokazali da su njihove najave o prolasku bile ozbiljne. Prizemno je zdesna ubacio Stoyanov, a Gargorov iz neposredne blizine promašio prazna vrata.

U 12. minuti Ludogorec je poveo - ubačaj iz slobodnog udarca s desne strane Gargorov je glavom pospremio u mrežu Kelave koji je otišao u prazno - 0:1.

Pojačalo je to uvrede s tribina, a u 27. minuti došlo je do kratkog obračuna Dinamovih navijača na Istoku. Ubrzo su 'Orlovi' iz Razgrada zamalo udvostručili prednost. Neoprezan je bio Ibanez, s leđa mu se prišuljao Gargorov i nakratko sam krenuo prema Kelavi, ali spetljao se i na kraju pucao tek u blok.

I onda, baš kao i u Bugarskoj, nakon što Ludogorec nije otišao na 2:0, Dinamo je izjednačio na 1:1. Ponovo je spasitelj bio Rukavina, koji fantastično glavom pogađa poslije ubačaja Vrsaljka - 1:1. Odgovor gostiju bio je ekspresan i nemilosrdan. Opet im je pomogla katastrofalna obrana Plavih, a možda i njemački sudac Zwayer. Kao i kod prvog pogotka, ubačaj je bio s desne strane, a spretno i sretno snašao se Marcelinho koji s pet-šest metara svladava Kelavu - 1:2. Ostaje pitanje je li brazilski ofenzivac loptu primirio rukom...

Do kraja poluvremena ništa bitno se nije događalo, a od 46. minute Čačić kreće s Alispahićem umjesto blijedog Ibaneza. Prevedeno, s totalnom ofenzivom. Nije to urodilo pretjeranim plodom, no sjajno je Dinamu došla glupost Marcelinha, koji je simuliranjem pokušao iznuditi 11-erac, pa ga je Zwayer kaznio drugim žutim kartonom, odnosno isključenjem.

Bilo je to u 57. minuti, a nakon točno sat vremena igre optimizam je zavladao Maksimirom. Badelj ubacuje zdesna, defenzivci Ludogoreca reagiraju slabo, a Rukavina nekako lijevom nogom matira Golubovića za - 2:2. Ili u tom trenutku, Rukavina - Ludogorec 3:3.

Modri su u potpunosti pritisnuli protivnika, Čačić ubacuje Čopa i Peku, a vadi Calella i Beqiraja. Čop odmah po ulasku puca slijeva, ali lopta odlazi zamalo kraj suprotne vratnice. Peko neugodno ubacuje, a Golubović uspijeva odbiti i otkloniti opasnost.

U 80. minuti Sammir je centrirao, a gostujući stoper Barthe nespretno zapucao prema svojim vratima. Golubović brani i taj pokušaj. Petev radi tri izmjene u kratkom periodu, ušao je i Diddy Guela, a prilaze Goluboviću trebali su zatvoriti Bakalov i Moti.

Dinamo se prepao, ionako bezidejna igra izgledala je sve gore i gore kako je vrijeme odmicalo kraju. Zwayer je dodao pet minuta sudačke nadoknade, ali produžilo se i to, budući su se Bugari uporno valjali po maksimirskom travnjaku. U 97. minuti Modri traže 11-erac kojeg nije bilo, no dobivaju korner kojeg je bilo. Slabo su ga izveli, lopta je otišla daleko na lijevu stranu, pa se vratila skroz desno do Alispahića. Ovaj očajnički ubacuje na drugu vratnicu, gdje je najviši u skoku Domagoj Vida - 3:2.

Neviđena erupcija veselja na Maksimiru, posebice na terenu. Čačić u prvoj izjavi od silne radosti nije mogao složiti dvije rečenice, Vrsaljko je dotrčao i vikao 'recite šefe, recite šefe' (!?). Dinamo se provukao, realno nezasluženo, ali to je nogomet. Fortuna im je još jednom bila naklonjena, no protiv Šerifa morat će pružiti daleko više kako bi se Moldavcima osvetili za ispadanje otprije dvije godine i kako bi uopće nastavili svoj europski put.

Inače bi u Maksimiru zaista moglo doći do 'kataklizmičkih potresa'...

Tijek utakmice: Dinamo - Ludogorec 3:2 (Rukavina 33' i 60', Rukavina 90+8' / Gargorov 12', Marcelinho 36')

90+8' Završena je utakmica. Dinamo je u šokantnoj završnici uspio stići do preokreta i pobijediti 3:2, te ukupnim rezultatom 4:3 otići u 3. pretkolo.

90+8' GOOOL!!! Loše su Modri izveli korner, potom dugo petljali i opet vratili na desnu stranu, odakle ubacuje Alispahić. Najviši u skoku bio je Domagoj Vida i glavom pogodio za neviđeno slavlje Dinamovaca.

90+7' Dinamo traži kazneni udarac, ali nije ga bilo. Dobili su korner, posljednju šansu na utakmici. Naprijed je stigao i Kelava.

90+5' Čop je probao glavom, samo u ruke Golubovića.

90+3' BBB su pjesmom poručili 'Mamiću znaj, svemu je kraj, zbogom i više se ne vraćaj'.

90+1' Dosta prostora ostalo je u obrani Dinama, pa je Moti potegnuo prema naprijed i onda se odlučio na udarac iz daljine. Bezopasno.

90' Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade. Pet minuta nade za Dinamo.

88' Posljednja izmjena Ludogoreca - izlazi krilo Ivanov, a ulazi rumunjski branič Moti.

80' Sammir je ubacio, a Barthe zamalo svladao svog vratara. Snašao se Golubović, za razliku od Rukavine koji ne uspijeva do odbijene lopte.

76' Zatvara se Ivaylo Petev - izašao je Gargorov, a ušao Bakalov.

75' Dinamo je u potpunosti pritisnuo Bugare. Peko je sada neugodno ubacio zdesna, ali Golubović uspijeva odbiti i okloniti opasnost.

74' Prva izmjena kod Ludogoreca - bivši Dinamovac Diddy Guela zamijenio je Stoyanova.

72' Ivan Peko ulazi umjesto Fatosa Beqiraja. Ante Čačić iskoristio je tako i posljednju izmjenu.

62' Čop je zamijenio Calella i odmah imao priliku donijeti Dinamu preokret. Ipak, s lijeve strane pucao je zamalo pored suprotne vratnice.

60' GOOOL!!! Badelj je ubacio s desne strane u sredinu, bugarska obrana slabo je reagirala, što kažnjava Rukavina spretnim pogotkom lijevom nogom. Rukavina - Ludogorec 3:3!

57' Marcelinho je simulirao u kaznenom prostoru Dinama želeći izboriti 11-erac, a njemački sudac Zwayer kaznio ga je drugim žutim kartonom, odnosno isključenjem.

51' Alispahić je centrirao s lijeve strane, a Sammir slabo pucao glavom s nekih desetak metara, ravno u ruke Golubovića.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Mehmed Alispahić ušao je umjesto Luisa Ibaneza.

45' Završeno je prvo poluvrijeme. Ludogorec nakon prvih 45 minuta vodi 2:1 i Dinamo će u nastavku čekati rijetko težak zadatak.

36' GOL! Novi šok na Maksimiru - kao i kod gola za 0:1, opet su Bugari ubacili iz slobodnog udarca zdesna. Obrana Dinama reagirala je katastrofalno, a spretno i sretno snašao se Marcelinho, te iz blizine poslao loptu u Kelavinu mrežu. Ostaje dvojbeno je li brazilski ofenzivac loptu primirio rukom.

33' GOOOL!!! Ubacio je s desne strane Vrsaljko, a Rukavina je glavom fantastično naciljao i matirao Golubovića. Sreća definitivno prati Antu Čačića, a Rukavina izrasta u junaka Modrih.

32' Ibanez je bio neoprezan, s leđa mu se prišuljao Gargorov i nakratko krenuo sam prema Kelavi, ali se onda spetljao. Propala je velika šansa za Ludogorec.

27' Došlo je do obračuna Dinamovih navijača na Istoku, no čini se da se incidentna situacija ubrzo smirila.

16' Vida je pokušao volejom iz okreta nakon kornera, ali nije bilo opasno.

12' GOL! Ubačaj iz slobodnog udarca zdesna, Kelava je otišao u prazno, a Gargorov s otprilike pet metara glavom pogodio za vodstvo Ludogoreca.

9' Sjeveru se u vrijeđanju Mamića priključio Istok, a nakon niza uvreda začuo se pljesak. Ne i zvižduci.

7' Čisti zicer za Bugare - Stoyanov je primio loptu na desnoj strani i prizemno ubacio na drugu vratnicu, gdje Gargorov promašuje prazna vrata iz neposredne blizine.

2' Maksimirom odzvanja 'Mamiću cigane, odlazi iz svetinje'.

0' Počela je utakmica između Dinama i Ludogoreca.

0' Sudac je Felix Zwayer iz Njemačke.

0' Izašli su službeni sastavi.

Dinamo: Kelava - Vrsaljko, Vida, Tonel, Ibanez (od 46. Alispahić) - Badelj, Calello (od 62. Čop), Sammir, Kovačić - Beqiraj (od 72. Peko), Rukavina.

Ludogorec: Golubović - Minev, Barthe, Guldan, Junior Caicara - Genčev, Dyakov - Stoyanov (od 74. Guela), Marcelinho, Ivanov (od 88. Moti) - Gargorov (od 76. Bakalov).