Drama u Amsterdamu

Lisabon opet plače: Chelsea u sudačkoj nadoknadi srušio Benficu!

Chelsea je pobijedio Benficu 2:1 u finalu Europske lige pogotkom u sudačkoj nadoknadi...

Chelsea je slavio protiv Benfice sa 2:1 u finalu Europske lige. Nakon što je prije nekoliko dana izgubila vjerojatno odlučuju utakmicu u portugalskom prvenstvu protiv Porta u posljednjim trenucima utakmice, Benfica je ponovno pala u sudačkoj nadoknadi, ali ovaj put u finalu Europske lige koje je odigrano u Amsterdam Areni.

Chelsea - Benfica 2:1

Pobjednički pogodak za Chelsea postigao je Branislav Ivanović u trećoj minuti nadoknade.

Chelsea kompletirao niz europskih trofeja

Prošle su godine nogometaši kluba sa Stamford Bridgea osvojili naslov prvaka Europe, a ove su podigli pehar Europa lige. Time je Chelsea kompletirao i niz europskih trofeja, ima ih sada sva tri (Liga/Kup prvaka, Kup pobjednika kupova i Kup UEFA-e/Europa liga).

Benfica izgubila sedmo finale zaredom

Benfica je, pak, izgubila sedmi europski finale zaredom. I ne samo to: prošlog vikenda je Benfica u nadoknadi izgubila vjerojatno naslov prvaka u domaćem prvenstvu (primljeni gol od Porta), a sada su pali u 93. minuti.

Nakon kornera kojeg je izveo Mata sjajno se "u visine" vinuo Branislav Ivanović, udario glavom i smjestio sjajno loptu u suprotni kut vratiju Benfice. Bio je to kraj za momčad iz Lisabona koja je, objektivno, bila nešto bolja tijekom ovog finala.

Beskonačna dodavanja Benfice

No, Benfica zaslužuje i minus zbog svoje nekonkretnosti. U prvih 20-ak minuta ogleda tko zna koliko puta su igrači portugalske momčadi bili u suparničkom šesnaestercu, ali su se i stalno upuštali u beskonačna dodavanja. Tako je, zapravo, najbolju šansu u prvom dijelu imao na drugoj strani Frank Lampard koji je odlično potegao s 20-ak metara, ali je lelujavu loptu odlično odbio vratar Benfice Artur Moraes.

Torres postigao pogodak nakon sjajne akcije

U 60. minuti je Chelsea poveo i to pogotkom Fernanda Torresa (šesti u Europa ligi u devet utakmica). Petr Čech je rukom poslao loptu sve do sredine travnjaka, ona je lagano zakačila Matu, odbila se do Torresa koji se prvo "otarasio" Luisaa, potom i prošao suparničkog vratara i plasirao loptu u mrežu za 1-0.

Cardozo izjednačio iz jedanaesterca

Benfica je tada nasrnula još jače, postala je čak i nešto konkretnija, a izjednačila je iz jedanaesterca u 68. minuti. Nespretno je rukom igrao Azpilicueta, a iz penala je strijelac bio Oscar Cardozo.

Ivanović zabio za pobjedu

Prije ključnog Ivanovićevog pogotka mogao je Chelsea doći do gola i preko Franka Lamparda koji je fantastično pucao iz daljine, ali je lopta odsjela na gredi. No, imao je Chelsea nešto kasnije svog junaka u liku Ivanovića, nakon čijeg je pogotka krenula velika fešta Otočana.

Prošle godine nije igrao finale Lige prvaka, ali je trofej pobjednika podigao John Terry. Niti ove srijede se nije pojavljivao na travnjaku, ali je pehar iz ruku Michela Platinija prvo došao njemu i Franku Lampardu.

Europa liga, finale:

Chelsea - Benfica 2-1 (Torres 60, Ivanović 90+3 / Cardozo 68-11m)

Tijek utakmice: Chelsea - Benfica 2:1

90+4 Šansa za Cardoza. Nije uspio zahvatiti loptu na dva metra od gola.

90+3 GOOOL!!! Ivanović je zabio glavom.

88' Lampard je gredu topovskim udarcem s distance.

82' Sjajan udarac Cardoza i još bolja obrana Čecha.

75' Torres je pao u šesnaestercu Benfice, ali ništa od jedanaesterca.

Chelsea - Benfica 1:1

68' GOOOOL!!! Cardozo je pogodio iz jedanaesterca!

67' Jedanaesterac za Benficu. Azpilicueta je igrao rukom u šesnaestercu.

59' GOOOL!!! Torres je zabio pogodak za Chelsea. Čech je rukom proigrao na centru Matu, ovaj provlači loptu pokraj igrača Benfice prema Torresu koji bježi Luisau, obilazi Artura i šalje loptu u mrežu.

58' Čech brani udarac i šalje loptu rukom u kontru.

51' Cardozo je pogodio mrežu, ali suđeno je zaleđe.

50' Šansa za Benficu. Cardozo je odigrao povratnu za Rodriga, ali obrana Chelseaj čisti u zadnji trenutak.

47' Benfica je krenula ofenzivno kao i u prvom poluvremenu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

38' Prva ozbiljnija šansa za Chelsea. Lampard je pucao sa 18 metara, lopta je skrenula i skoro prevarila Artura, u posljednji je trenutak rukom obranio.

31' Prekršaj za Benficu u opasnoj zoni. Cardozo je pogodio živi zid.

27' Oscar oštro puca s distance, Artur brani.

14' Oscar je dobio žuti karton. Slobodni udarac za Benfice. Odlična akcija Benfice, no ponovno Portugalci kompliciraju. Lopta je kružila oko peterca, ali nitko da se odluči za udarac. Igrači Benfice smetaju jedni drugima.

12' Ponovno slična situacija pred golom Chelseaja. I ponovno igrači Benfice kompliciraju.

11' Šansa za Benficu. Mogao je Melgarejo pucati, ali odlučio se za povratnu. Cordozo je blokiran.

4' Igrači Benfice traže jedanaesterac. Cahill je ipak igrao ramenom, a ne rukom.

3' Benfica je prva zaprijetila. Cardozo je pucao glavom, ali nije bio precizan.

1' Utakmica je počela.

Chelsea i Benfica igraju finale Europske lige u Amsterdamu. Londonci nakon prošlosezonske Lige prvaka imaju priliku osvojiti i drugi europski pokal zaredom. Iako je u posljednjih 50 godina igrala u šest finala europskih kupova, Benfica od 1962. nije osvojila niti jedan europski pokal.

Službeni sastavi:

Chelsea: Čech, Ivanović, Cole, David Luiz, Cahill, Azpilicueta, Ramires, Lampard, Oscar, Torres, Juan Mata.

Zamjene: Turnbull, Ferreira, Aké, Mikel, Marin, Benayoun, Moses.

Benfica: Artur, Luisão, Garay, André Almeida, Gaitán, Matić, Pérez, Óscar Cardozo, Salvio, Rodrigo, Melgarejo.

Zamjene: Paulo Lopes, Jardel, Aimar, Urreta, André Gomes, Lima, John.