Bilićev debakl

Katastrofa u Pireju: Hrvatska očajnom igrom dovela u pitanje plasman na Euro!

U odlučnoj utakmici za plasman na Euro 2012. Hrvatska je izgubila u Pireju od Grčke 2:0...

Strijelci za Grčku bili su Samaras u 71. minuti i Gekas u 78. minuti. Ovom je pobjedom Grčka preskočila Hrvatsku na ljestvici skupine F i kolo prije kraja kvalifikacija ima dva boda više od momčadi Slavena Bilića.

Grčka u posljednjem kolu gostuje u Gruziji, a Hrvatska u Rijeci dočekuje Latviju. Odigra li Grčka barem neriješeno s Gruzijom, osvojit će prvo mjesto u skupini i izravan plasman na Euro, dok bi u tom slučaju Hrvatska morala u doigravanje.

Tim su trijumfom igrači Fernanda Santosa, koji je tako i svoju 15. utakmicu na klupi grčke reprezentacije odradio bez poraza, s tim da je proslavio najvažniju pobjedu, širom otvorili vrata izravnog plasmana na Euro.

Do pobjede je konkretnija, odlučnija i smjelija grčka momčad u Pireju došla u vrlo lošoj i nervoznoj utakmici, koja je na samom početku, od treće do devete minute, bila prekinuta zbog navijačkih izgreda.

Slomili su krhku Bilićevu obranu Grci iz dvaju prekida. U 71. minuti, nakon prvog kornera na utakmici, hrvatski reprezentativci nisu uspjeli očistiti opasnost odnosno izbiti loptu iz vlastitog 16-erca. Na kraju je kratko izbijanje Lovrena u zračnom duelu s Papastathopoulosom kaznio Samaras zabivši lijepim poluvolejem za 1-0.

Osam minuta kasnije lošu je obrambenu reakciju Hrvata nakon drugoga grčkog kornera, ovaj put izravno nakon Karagounisova ubacivanja, kaznio povratnik Theofanis Gekas, koji je na petercu nadskočio Perišića.

U drugoj utakmici devetog kola Latvija je u Rigi pobijedila Maltu 2-0.

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. Grčka je pobijedila Hrvatsku 2:0.

87' Izlazi Karagounis, ulazi Makos.

77' GOOOL!!! Gekas je zabio za 2:0 nakon ubačaja iz kornera. Karagounis je centrirao točno na glavu posveo usamljenom Gekasu koji s vrha peterca glavom para mrežu Pletikose.

76' Kalinić je dobio žuti karton. Ozlijedio se i ne može nastaviti utakmicu.

Tekstualni prijenos uživo ostalih utakmica kvalifikacija za Euro 2012. pratite također na našem portalu.

75' Ozlijeđeni Ćorluka izlazi, a ulazi Domagoj Vida.

71' GOOOL!!! Samaras dovodi Grčku u vodstvo. Bio je prvi korner na utakmici za Grčku. Vukojević izbacuje u novi korner. Iz novog ubačaja Strinić prvo čisti s crte, lopta na kraju dolazi do Samarasa koji oštrim udarcem s vrha šesnaesterca pogađa donji desni kut Pletikose.

64' Samaras je zaradio žuti karton zbog udarca laktom u glavu.

62' Kalinić je povučen za dres u šesnaestercu Grčke. Mogao je to biti jedanaesterac za Hrvatsku.

60' Izlazi Jelavić, ušao je Kalinić.

59' Incident u šesnaestercu Grčke. Tzorvas je nasrnuo na Jelavića. Jelaviću je zaradio žuti karton zbog opasne igre, a Tzorvasu zbog reakcije. Svemu je prethodila akcije Hrvatske u kojoj je lopta došla do Strinića koji iskosa s lijeve strane prizemno puca, ali Tzorvas brani.

57' Ćorluka iskosa s desne strane oštro je ubacio u peterac Grčke, no Jelavić ne stiže.

54' Grčka u nastavku podiže tempo. Domaći igrači su sve češće pred vratima Pletikose.

51' Prva izmjena na utakmici. Eduardo izlazi, a ulazi Perišić. Mandžukić će prijeći na desnu stranu, a Perišić na lijevu.

50' Nakon ubačaja Ćorluke, lopte dolazi do Mandžukića koji je u izglednoj situaciji, no puca točno u vratara. Međutim, pomoćni sudac je pokazao da je bilo zaleđe.

48' Prva velika šansa za Grčku. Zaradoukas probija po lijevoj strani, odlično centrira u peterac na Gekasa koji s vrha peterca glavom puca točno u Pletikosu.

47' Opasna situacija u šesnaestercu Hrvatske. Caragounis je povukao loptu s centra, dodao Samarasu koji proigrava potpuno samog Zaradokusa na lijevo krilo, no ovaj loše centrira.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena. Grčka - Hrvatska 0:0.

45' Igra se nadoknada od sedam minuta. Prošlo je oko pet minuta.

45' Žuti karton za Zaradoukasa nakon što je srušio Ćorluku.

45' Kastarounis žestoka starta na Modrića, no dobio je samo upozorenje od Webba.

45' Žuti karton za Eduarda nakon što je srušio Karagounisa. Slobodan udarac za Grčku na nekih 40 metara od gola Hrvatske. Nakon ubačaja pred peterac Gekas pogađa Ćorluku u glavu.

43' Prvi ozbiljniji dolazak Grka u šesanesterac Hrvatske završio je udarcem glavom Gekasa s 12-13 metara od gola Hrvatske. Bio je to lak plijen za Pletikosu.

42' Samaras je pokušao iz daljine, ali lopta odlazi daleko preko grede.

39' Tziolis u skoku laktom udara u glavu Ognjena Vukojevića. Hrvatski veznjak ostao je ležati na terenu. Nastala je gužva, a na kraju je samo Karagounis dobio žuti karton, čini se, zbog prigovora.

33' Kranjčar na dvadesetak metara od gola Grčke oklijeva, pa nakon pokušaja driblinga gubi loptu.

29' Nakon dodavanja Jelavića, Mandžukić s vrha šesnaesterca puca preko grede.

21' Oštar udarac Kranjčara sa 25 metara od gola Grčke, ali točno u Tzorvasa.

20' Mandžukić je dobro proigrao Eduarda koji puca s vrha šesnasesterca, no grčka obrana blokira njegov udarac. Moglo je biti opasno da je lopta prošla prema golu.

17' Jelavić je zaustavio jednu loptu koja je išla prema Eduardu. Mogla je to biti dobra šansa da je Jelavić pustio loptu.

13' Kranjčar je pokušao udarcem s distance, no blokirao ga je Tziolis.

10' Gužvu u kaznenom prostoru Hrvatske raščistio je Nikica Jelavić izbicivši loptu u polje.

3' Sudac je zaustavio utakmicu zbog bacanja petardi i baklji. Webb je poslao igrače u svlačionicu. Letjele su stolice i baklje između grčkih i hrvatskih navijača. Engleski sudac upozorio je preko služebenog razglasa da će definitivno prekinuti utakmicu ako se navijači ne smire. Navijačke skupine su dodatno razmaknute, a igrači se ipak vraćaju na teren nakon četiri-pet minuta provedenih u svlačionici.

1' Utakmica je počela. Niko Kranjčar započeo je utakmicu na poziciji srednjeg veznog, dok je Eduardo otiša na desno krilo, a Mandžukić na lijevu stranu.

Desetak minuta prije početka utakmice stadion Karaiskakis nije popunjen do posljednjeg mjesta. Hrvatska će imati podršku od oko 1000 navijača.

-------------------------------------------------------------------------------------------

U pretposljednjem kolu kvalifikacija za Euro 2012. Grčka u Pireju dočekuje Hrvatsku, trenutačno prvoplasiranu momčad skupine F.

Grčkoj treba pobjeda kako bi u posljednje kolo kvalifikacija za Euro 2012. ušla s prvog mjesta na ljestvici skupine F, dok je momčadi Slavena Bilića dovoljan i remi da održi bod prednosti i čelnu poziciju prije okršaja s Latvijom u Rijeci.

U posljednjem kolu Grčka gostuje u Gruziji i bez obzira na ishod te utakmice Hrvatska bi osvojila prvo mjesto u skupini ako za četiri dana u Rijeci pobijedi Latviju.

Ako Hrvatska pobijedi Grčku, već večeras će osigurati izravan plasman na Euro, jer će prije posljednjeg kola imati četiri boda prednosti u odnosu na drugoplasiranu Grčku, koja bi u tom slučaju izborila dodatne kvalifikacije bez obzira na rezultat u Gruziji, budući da ima pet bodova više od trećeplasiranog Izraela i nikako ne može biti treća.

Najvjerojatniji sastavi:

Grčka: Tzorvas - Torosidis, A. Papadopoulos, Papastathopoulos, Zaradoukas - Tziolis, Katsouranis, Karagounis - Salpingidis, Samaras, Gekas
Izbornik: Fernando Santos

Hrvatska: Pletikosa – Ćorluka, Lovren, Šimunić, Strinić – Mandžukić, Modrić, Vukojević, Kranjčar – Eduardo – Jelavić
Izbornik: Slaven Bilić

Glavni sudac: Howard Webb (Engleska)