najveći u povijesti

Amerikanci slave nevjerojatnog Toma Bradyja: S 43 godine osvojio rekordni, sedmi Super Bowl

Tampa Bay Buccaneersi pobjednici su 55. izdanja Super Bowla, finala doigravanja u američkom nogometu (NFL), nakon što su na Raymond James stadionu u Tampi pred 22.000 gledatelja pobijedili branitelje naslova Kansas City Chiefse s 31:9.

Tampa Bay Buccaneerse do drugog naslova prvaka u povijesti vodio je neuništivi Tom Brady, koji je u svom 10. Super Bowlu osvojio sedmi naslov prvaka.

Brady je u ožujku prošle godine napustio New England Patriotse, u kojima je proveo 20 sezona i izborio svih svojih prvih devet ulazaka u Super Bowl. Karijeru je odlučio nastaviti u Tampa Bay  Buccaneersima, momčadi koja je jedini naslov osvojila 2003. pobjedom protiv Oakland Raidersa. I već u prvoj sezoni u novom klubu stigao je do trona.

gol expired Brady poručio SAD-u: ''Mislim da smo znali da će se ovo večeras dogoditi, zar ne?'' divider

Brady sada ima dva naslova više od od ijednog NFL igrača u povijesti i jedan više od ijedne NFL momčadi u povijesti.

Utakmica se igrala na Raymond James stadionu u Tampi, koji može primiti više od 65.000 gledatelja, no s obzirom na epidemiju koronavirusa na tribinama je bilo nešto više od 22.000 gledatelja, od čega 7500 zdravstvenih djelatnika koji su cijepljeni protiv koronavirusa.

Prvi Super Bowl na domaćem terenu

Osim po smanjenom broju gledatelja, ovogodišnji Super Bowl bio je poseban zbog još nekoliko stvari. Tampa Bay Buccaneers postali su prva momčad koja je finale igrala na svom stadionu, a njihov quarterback Tom Brady igrao je deseti, rekordni Super Bowl.

Prva žena sutkinja

Prvi put u povijesti u sudačkoj ulozi se pojavila žena, bila je to 47-godišnja Sarah Thomas. Ona je 2015. postala prva žena koja je sudila u NFL-u, a 2019. je bila prva sutkinja u doigravanju. Sarah je u nedjelju bila u sudačkoj postavi pod vodstvom glavnog suca Carla Cheffersa.

Kralj pokazao nasljedniku da još nije gotov

Okršaj Buccaneersa i Chiefsa bio je sudar generacija. Sučelili su se najtrofejniji quarterback i najskuplji igrač u povijesti NFL-a. S jedne strane stajao je 43-godišnji Tom Brady, koji je nastupio u svom 10. Super Bowlu i lovio svoj sedmi naslov prvaka, te 18 godina i 45 dana mlađi Patrick Mahomes, koji je uoči ove sezone potpisao desetogodišnji ugovor vrijedan 45 milijuna dolara godišnje.

Na koncu je slavio Brady odigravši fantastičnu utakmicu.

Nakon što su početne minute obilježile obrane, Chiefsi su poveli s 3:0 "field goalom" Harrisona Butkera s 49 jardi. No Buccaneersi su uzvratili "touchdownom". Brady je pronašao Roba Gronkowskog i Tampa je povela sa 7:3. Na početku druge četvrtine Brady je imao novu priliku, četiri pokušaja za "goal", ali Chiefsi su se sjajno obranili. Međutim, šest minuta prije kraja poluvremena Tampa je povela 14:3.

Povratnici Gronkowski i Brown pomogli Bradyju

Buccaneersi su pucali field goal, no obrambeni igrač Chiefsa napravio je prekršaj, što je donijelo novi prvi pokušaj za Tampu. Brady je odmah "isporučio" za Gronkowskog i novi touchdown. Minutu prije kraja poluvremena aktualni prvak je smanjio na 14:6 novim Butkerovim field goalom, ovoga puta s 34 jardi. No u preostalom vremenu Buccaneersi su došli do još jednog touchdowna. Ovoga puta Brady je bacio do Antonija Browna i na poluvremenu je bilo velikih 21:6.

Nastavak utakmice donio je smanjenje rezultata na 21:9 nakon još jednog field goala. Međutim, stigao je brzi odgovor. Novi touchdown za 28:9. Prvo je Brady dodavanjem kroz sredinu pronašao Gronkowskog za nekih dvadesetak jardi, a potom je Fournette dovršio stvar. Potvrda pobjede stigla je nakon što je Ryan Succop field goalom sa 52 jarda povećao prednost na 31:9.

Prije domaćeg Super Bowla tri gostujuća slavlja

Tampa je na putu do finala ostvarila tri gostujuće pobjede (31:23 protiv Washingtona, 30:20 protiv New Orleansa, 31:26 protiv Green Baya), te je postala prva momčad koja je do finala stigla s tri gostujuće pobjede nakon Green Bay Packersa prije 10 godina.

Kansas City je kao prvi nositelj Američke konferencije bio slobodan u prvom krugu doigravanja, a zatim je imao prednost domaćeg terenu u svoja dva susreta do Super Bowla u kojima je nadigrao Cleveland Brownse s 22:17 i Buffalo Billse s 38:24.

Chiefsi su propustili priliku postati prva momčad koja će obraniti naslov nakon čak 16 godina kada je to uspjelo - Bradyju s Patriotsima. U eri Super Bowla samo se osam puta dogodilo da neka momčad obrani naslov.