svaka im čast!

Hrvatski košarkaši do 20 godina osvojili prvo srebro na EuroBasketu

To je prva srebrna medalja hrvatske košarke u ovom uzrastu.

Hrvatska U20 košarkaška reprezentacija na kraju s Europskog prvenstva u Njemačkoj odlazi sa srebrnom medaljom. Čudesan niz mladih hrvatskih košarkaša stao je u posljednjoj utakmici, u finalu protiv Izraela koji je bio bolji 80:66 te zasluženo slavi svoju prvu zlatnu medalju u povijesti.

Izraelci su nakon tri poraza u finalima (2017, 2004, 2000) napokon stigli do zlata, dok odabranike Damira Rajkovića može utješiti kako su već ulaskom u finale osigurali povijesnu prvu medalju u kategoriji do 20 godina. Hrvatska U-20 reprezentacija je do sada tri puta ušla u polufinale EP-a (2000, 2010, 2014) i svaki put je bila četvrta.

Također, malo tko je očekivao da će takav uspjeh ostvariti takozvana izgubljena generacija, koja je kao U18 momčad ispala u diviziju B prije dvije godine.

Na putu do finala reprezentacija pod vodstvom izbornika Damira Rajkovića u skupini je svladala Francusku (68-56), Ukrajinu (93-78) i Španjolsku (85-70). U osmini finala Hrvatska je svladala Veliku Britaniju (93-62) u četvrtfinalu bila bolja od Italije (79-68), a u polufinalu nadigrala domaćina Njemačku (69-61).

Izrael dominirao, Hrvatska propustila šansu na startu drugog dijela

Izrael je poveo 4-3 i nakon toga više nije ispuštao prednost do kraja utakmice. U prvoj četvrtini nisu imali više od šest koševa prednosti, ali su u početnim minutama druge dionice povećali prednost na 11 koševa viška (29-18). U posljednjoj minuti druge dionice imali su i +14 (45-31), a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 45-34. Hrvatska je u prvom poluvremenu imala svega 20 posto šuta za tri poena 3/15, šest skokova manje i čak devet izgubljenih lopti.

Hrvatska je u drugo poluvrijeme ušla daleko bolje. Serijom 11-2 približila se na svega dva koša minusa (45-47), a potom imala i tri napada za izjednačenje ili možda vodstvo. Nažalost, umjesto poravnanja vidjeli smo izraelsku seriju 7-0 i vodstvo 54-45. U nastavku četvrtine Izrael je uspio povećati prednost i u posljednju dionicu ušao je sa 10 koševa prednosti (60-50).

Kada su Izraelci pet minuta prije kraja 'pobjegli' na +16 (72-56), a potom na +19 (75-56) bilo je jasno kako je borba za zlato izgubljena. U posljednjoj četvrtini imali su i +21 (80-59), a na koncu je završilo 80-66.

Kod Izraelaca najefikasniji su bili Yovel Zoosman i Gil Aharon Beni sa po 17 koševa, dok je Michael Mor Brisker ubacio 16 koševa. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Mate Kalajžić sa 18 koševa i sedam skokova, te Josip Barnjak sa 10 koševa. Toni Nakić je bacio devet, a Karlo Uljarević sedam koševa.

U susretu za broncu Njemačka je pobijedila Francusku 80-71. Kod Nijemaca najefikasniji je bio Filip Stanić sa 22 koša i sedam skokova, a kod Francuza Digue Diawara sa 19 koševa i devet skokova.

Hrvatsku U20 vrstu (1998. i 1999. godište) već godinu dana vodi riječki trener Damir Rajković, inače prvi strateg hrvatskog prvoligaša Škrljeva.