Automoto
Automoto
mir osigurao trijumf

Marquez pobjedom u Australiji stigao na korak do obrane naslova

Nakon što je Andrea Dovizioso u Australiji osvojio tek 13. mjesto, Marc Marquez bi već u sljedećoj utrci mogao osigurati naslov.

Španjolski motociklist Marc Marquez (Honda) pobjednik je utrke za Veliku nagrade Australije kojom je povećao prednost pred najbližim pratiteljima u redoslijedu svjetskog prvenstva te se dvije utrke prije kraja sezone nalazi nadomak obrani prošlogodišnjeg naslova svjetskog prvaka u klasi motoGP, dok je u klasi moto3 njegov sunarodnjak Joan Mir pobjedom osigurao ukupni trijumf.

Marquez je u Australiji pobijedio ispred dvojca na Yamahama, Talijana Valentina Rossija i Španjolca Mavericka Vinalesa, dok je drugoplasirani u ukupnom redoslijedu, Talijan Andrea Dovizioso (Ducati) na stazi u Phillip Islandu osvojio tek 13. mjesto.

Marquezu je 35. pobjeda u karijeri u najsnažnijoj klasi, a šesta u ovoj sezoni, donijela 33 boda prednosti pred Doviziosom. Španjolac bi četvrti naslov prvaka u elitnom razredu mogao osigurati već na pretposljednjoj utrci sezone za Veliku nagradu Malezije, koja je na rasporedu 29. listopada, za što mu je dovoljno osvojiti drugo mjesto u slučaju da Dovizioso bude pobjednik.

Završnica sezone je 12. studenog na stazi u Valenciji.  Tamo će sa svojim navijačima slaviti Joan Mir (Honda) koji je pobjedom u Australiji osigurao nedostižnih 70 bodova prednosti pred konkurentima u klasi moto3. Ovom 20-godišnjem španjolskom vozaču je to prvi naslov svjetskog prvaka.

Talijan Franco Morbidelli (Kalex) najbliži je naslovu u klasi moto2, jer u posljednje dvije utrke ulazi sa 26 bodova prednosti pred jedinim konkurentom, Švicarcem Thomasom Luethijem (Kalex). U Australiji je do pobjede stigao Portugalac Miguel Oliveira (KTM), trećeplasirani u ukupnom poretku, dok je Morbidelli bio treći, a Luethi tek deseti.