prekinuta dominacija dinama

Rijeka ispisala povijest i po prvi puta osvojila naslov prvaka!

Rijeka na Rujevici ostvarilo ono što nije uspjelo brojnim generacijama na kultnoj Kantridi.

Rijeka je prvak Hrvatske! Prvi put u povijesti postala je prvak države. Momčad Matjaža Keka ostvarila je san mnogih prijašnjih generacija riječkog kluba. Nakon što je Dinamo slavio kod Osijeka s 1:0 bilo je jasno da Rijeka za prvi naslov mora slaviti protiv davljenika Cibalije pred svojim navijačima na Rujevici. Momčad Matjaža Keka to je i napravila i to u velikom stilu - pobijedila 4:0 Cibaliju!

KOLUMNA IVICE MEDE Od igračine koji je dao život za Rijeku i rušenja Reala do potoka suza i ekstaze

Riječanima je to prvi naslov u povijesti, a prekinuli su 11-godišnju dominaciju Dinama, koji bio zaredom prvak od 2005. godine. Rijeka je i tek četvrti hrvatski klub s naslovom prvaka, Dinamo ih je skupio 18, Hajduk šest, a jednom je, i to 2002. godine, prvak bio NK Zagreb. Rijeka će imati priliku osvojiti i dvostruku krunu jer 31. svibnja u Varaždinu igraju finale Kupa s Dinamom.

Pred rekordnih 6000 navijača na Rujevici Rijeka je toliko željenu i iščekivanu pobjedu osigurala već u prvom dijelu. U 11. minuti Mario Gavranović je iskoristio pogrešku braniča gostiju, zaobišao je i vratara Matkovića i lako pogodio nebranjenu mrežu, Samo četiri minute kasnije Andrijašević je izbio sam ispred Matkovića, koji njegov udarac brani, ali je odbijenoj lopti najbliži Gavranović kome nije bilo teško ubaciti loptu u praznu mrežu.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Roman Bezjak je iz drugog pokušaja uspio prebaciti vinkovačkog vratara za ogromnih 3-0 i slavlje je moglo započeti u Rijeci. U drugom dijelu nije bilo golova sve do 72. minute kada je nakon ubačaja s kuta stoper Rijeke Darijo Župarić glavom s desetak metara zakucao loptu u mrežu za konačnih 4-0.

Riječani su s 88 bodova nedostižni za Dinamo (83), a ove dvije momčadi će se sučeliti u zadnjem kolu na Maksimiru. Cibalia je ostala pretposljednja s 20 bodova, dva više od RNK Splita, koji u ponedjeljak gostuje u Puli kod Istre 1961.

Pred 6000 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Vučemilović iz Osijeka.

Strijelci: 1-0 Gavranović (11), 2-0 Gavranović (15), 3-0 Bezjak (45+1), 4-0