Još nije gotovo

Hrvatska u dramatičnoj utakmici iščupala prvu pobjedu u kvalifikacijama za SP!

U susretu u kojem nisu imali pravo na krivi korak hrvatski reprezentativci upisali su premijernu pobjedu.

Hrvatska košarkaška reprezentacija u četvrtom je nastupu stigla do prve pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, pobijedivši u Zadru Nizozemsku sa 82:78.

Željko Šakić sa 22 i Filip Krušlin sa 17 koševa predvodili su Hrvatsku, dok je Thomas van der Mars sa 20 ubačaja predvodio Nizozemsku.

Hrvatska je pobjedom protiv Nizozemske zadržala izglede za prolazak u drugi krug kvalifikacija, no nije ispunjen i drugi cilj, a to je bila pobjeda sa sedam ili više koševa razlike s koliko je izgubila u prvom dvoboju ovih momčadi u studenome u Nizozemskoj.

Odjurili do +15 u prvoj četvrtini

Za razliku od susreta protiv Rumunjske prije tri dana, hrvatski su košarkaši odlično su otvorili dvoboj protiv Nizozemske i već u prvih pet minuta pogodili više trica nego u čitavoj utakmici u petak kada su imali šut za tricu 2/26. S dva dalekometna pogotka Šakića i jednim Krušlina Hrvatska je povela sa 11:4, a pred kraj prve četvrtine imala je i najveću prednost od 15 razlike (22:7). Do tog trenutka šut za tricu naših igrača bio je sjajnih 5/6.

Većim tijekom druge četvrtine Hrvatska je održavala prednost između 10 i 14 koševa te se na odmor otišlo s rezultatom 44:34. Nažalost, u trećoj četvrtini dogodio se veliki pad, kako i napadačkoj tako i u obrambenoj fazi igre. Nakon nekoliko promašenih dalekometnih šutova krenulo se u akcije za centre no pokušaji Buve, Planinića i Žorića doslovno su iscurili iz obruča. S druge strane, Nizozemci su povezali po nekoliko pogođenih šutova za tricu i brzih koševa iz protunapada zahvaljujući čemu su stigli u minimalnu 60-59 prednost uoči posljednjih 10 minuta.

40 sekundi prije krala imali 10 razlike

Košem Oudendaga na početku posljednjeg dijela Nizozemska je stigla do vodstva 62:59 i pojavila se bojazan kako bi se mogla ponoviti situacija otprije tri dana protiv Rumunjske kada se u drugom poluvremenu pojavila velika nervoza u hrvatskim redovima u neizvjesnoj završnici koja je na kraju rezultirala i porazom. Ipak, ovoga puta odgovor hrvatskih igrača bio je daleko bolji, tricom Šakića, pogođenim slobodnim bacanjima Krušlina i zakucavanjem Perića poveli su sa 66:62 i preuzeli kontrolu rezultata. Nizozemci su posljednji put zaprijetili kada je Franke pogodio tri slobodna bacanja za 70:69 pet minuta prije kraja, ali tu opasnost otklonili su Šakić i Uljarević s dvije vezane trice za 76:69.

Hrvatska je 40 sekundi prije kraja imala 10 razlike (82:72) i činilo se kako će ostvariti pobjedu s više od sedam razlike s koliko je izgubila u 1. kolu u studenome u Nizozemskoj, no uslijedila je trica Kloofa uz dodatno slobodno bacanje. On je to bacanje promašio, ali je Van der Mars je poentirao za 82:77 nakon skoka u napadu. Uslijedila su dva promašena slobodna bacanja Šakića, Franke je pogodio jedno od dva bacanja za 82:78 da bi Krušlin promašio tricu s kojom je mogao podići prednost na željenih sedam razlike.

Talijani razbili Rumunje

U drugom susretu ove skupine igranom u ponedjeljak Italija je u Cluju deklasirala Rumunjsku sa 101:50 (35:12, 12:13, 29:11, 25:14) i time je osigurala prvo mjesto s omjerom pobjeda i poraza 4-0. Rumunjska je druga sa 2-2, a Nizozemska i Hrvatska imaju omjer 1-3.

Hrvatska će u preostala dva susreta u skupini igrati tijekom ljeta, 28. lipnja na gostovanju u Italiji, a 1. srpnja također na gostovanju u Rumunjskoj. Sada je jasno da mora pobijediti u barem jednoj od te dvije utakmice kako bi izborila prolazak u drugi krug u koji će se plasirati tri prvoplasirane reprezentacije.