Dominacija Austrijanca

Hirscher uvjerljivo do drugog zlata, Zubčić 24. u veleslalomu

Najbolji skijaš današnjice Austrijanac Marcel Hirscher osvojio je i drugo zlatno odličje na ZOI u Pjongčangu.

Marcel Hirscher (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Marcel Hirscher je u nedjelju na stazi u skijaškom centru Jongpjong s uvjerljivom prednošću pobijedio u veleslalomu ispred Norvežanina Henrika Kristoffersena i Francuza Alexisa Pinturaulta, dok je najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić završio na 24. mjestu zaostavši za pobjednikom tri sekunde i 80 stotinki.

Olimpijski pobjednik u alpskoj kombinaciji nije imao pravog konkurenta na veleslalomskoj stazi. Marcel Hirscher je s uvjerljivo najbržim vremenom prve vožnje, u kojoj je drugoplasiranog Francuza Alexisa Pinturaulta ostavio iza sebe za 63 stotinke, te drugim vremenom u drugoj vožnji stigao do svog drugog zlata na Olimpijskim igrama, a kao prvi favorit će ući i u slalomsku utrku koja je na rasporedu u četvrtak.

Srebrno odličje u veleslalomu osvojio je Norvežanin Henrik Kristoffersen, koji je najboljim vremenom u drugoj vožnji do srebra stigao nakon 10. mjesta na prvoj stazi, na kojoj je za Hirscherom zaostao za sekundu i 31 stotinku. Na kraju je Norvežanin imao sekundu i 27 stotinki lošiji ukupan rezultat od pobjednika. Kristoffersenu je to drugo olimpijsko odličje u karijeri, nakon što je prije četiri godine u Sočiju osvojio broncu u slalomu, u kojem će na ovim Igrama biti glavni kokurent Hirscheru u borbi za zlato.

Francuz Alexis Pinturault bio je drugi nakon prve vožnje, ali se na kraju morao zadovoljiti brončanom medaljom, a od drugoplasiranog Kristoffersena dijelile su ga samo četiri stotinke. Četvrti je bio Slovenac Žan Kranjec s 1,73 sekunde zaostatka za Hirscherom.

Hrvatski reprezentativci nisu ostavili posebno dobar dojam, što se prvenstveno odnosi na Filipa Zubčića koji je u prvoj vožnji ostvario 23. vrijeme, a za vodećim Marcelom Hirscherom zaostao je dvije sekunde i 68 stotinki, što vidljivo razočaralo našeg najboljeg skijaša. Drugi hrvatski reprezentativac Samuel Kolega imao je startni broj 57 i prvu vožnju završio na 45. mjestu sa zaostatkom 6.34 sekunde za Austrijancem.

U drugoj vožnji Zubčić nije uspio popraviti svoj plasman. Sa 19. vremenom druge vožnje na kraju je završio na 24. mjestu zaostavši za Hirscherom 3.80 sekundi. Samuel Kolega je u svom olimpijskom debiju završio na 37. mjestu. U drugoj vožnji je imao 36. rezultat i na kraju za Hirscherom zaostao 10.70 sekundi.