Spašavala meč-lopte

FOTO Opaka vrućina zamalo koštala Rafu Nadala i Mariju Šarapovu

Bivši pobjednik Australian Opena, Španjolac Rafael Nadal morao je nadoknaditi zaostatak 1-2 u setovima i ostati na terenu četiri sata i 12 minuta da bi slomio otpor američkog kvalifikanta Tima Smyczeka i plasirao se u 3. kolo prvog Grand Slam turnira u 2015...

Najtopliji dan ovogodišnjeg Australian Opena utjecao je na mnoge tenisačice i tenisače, između ostalih i na najbolje rangiranog hrvatskog tenisača u Melbourneu, 35-godišnjeg Ivu Karlovića koji je poražen u četiri seta (7-6, 6-4, 5-7, 6-4) dvoboja s 19-godišnjim Australcem Nickom Kyrgiosom. Vrućina je usporila Karlovića, pogotovo u prva dva seta

"Kad bih morao upotrijebiti samo jednu riječ za opisati kako sam se osjećao, ta riječ bi bila - grozno. U prva dva seta se nisam mogao pomaknuti. Stvarno sam bio loš", izjavio je Karlović za australsku agenciju AAP.

Iako je na teren izašao u večernjem terminu, patio je i Rafael Nadal. U nekim trenucima meča protiv Tima Smyczeka djelovao je kao da će ga iznijeti s terena. No, borac kakav već jest, Nadal je izdržao te uz pomoć fizioterapeuta i liječnika uspio pronaći unutarnju snagu za pobjedu nad američkim kvalifikantom 6-2, 3-6, 6-7 (2), 6-3, 7-5 nakon četiri sata i 12 minuta žestokog okršaja.

"Ne znam što mi je bilo. Osjećao sam vrtoglavicu, grčeve u mišićima. Bilo je dosta vlažno, a ja dugo nisam igrao ovakve mečeve", rekao je Nadal u intervjuu na terenu Rod Laver Arene nakon što je izborio nastup u 3. kolu, gdje ga čeka Izraelac Dudi Sela.

Hrvatski tenisač Ivan Dodig i Brazilac Marcelo Melo probili su se u 2. kolo turnira muških parova na Australian Openu pobijedivši njemačko-nizozemsku kombinaciju Begemann - Haase sa 7-6 (2), 6-2.

Nažalost, Dodigu se u 2. kolu nije pridružio 23-godišnji Splićanin Marin Draganja koji je u Melbourneu zaigrao s Fincem Henrijem Kontinenom. U dva tie-breaka 7-6 (4), 7-6 (4) nadigrali su ih Australci Alex Bolt i Andrew Whittington.

U konkurenciji ženskih parova Osječanka Donna Vekić i Amerikanka Shelby Rogers probile su se do 2. kola pobijedivši s 4-6, 6-2, 6-4 francuski par Alize Cornet i Pauline Parmentier. Drugi hrvatsko - američki par, Petra Martić i Irina Falconi, zaustavljen je u prvom kolu. Španjolka Anabel Medina Garrigues i Kazahstanka Jaroslava Švedova, 11. nositeljice Australian Opena, slavile su sa 6-3, 6-3.

Od ostalih rezultata recimo da je pobjednik Sydneyja, Srbin Viktor Troicki nadigrao Argentinca Leonarda Mayera, Slovak Martin Kližan predao je meč u četvrtom setu Portugalcu Joau Sousi, Talijan Andreas Seppi izbacio je pobjednika nad Bornom Ćorićem, Francuza Jeremyja Chardyja, a suparnik u 3. kolu bit će mu Roger Federer koji je izgubio set od Simonea Bolellija da bi ga potom u sat i pol 'rastavio'.

Federer je u prvom setu imao problema s palcem ruke, jer ga je, kako je nakon meča priznao, upiknula pčela. Oteklina je nakon prvog seta splasnula, a to je ujedno bila najlošija moguća vijest za Talijana koji je do kraja meča uzeo sedam gemova.

Najveće je iznenađenje povratak Marcosa Baghdatisa. Finalist Australian Opena iz 2006. u četiri je seta nadigrao Belgijca Davida Goffina i pokazao da ga i sljedeći suparnik, Bugarin Grigor Dimitrov, treba shvatiti kao najozbiljniju prijetnju.

Senzacija se umalo dogodila u turniru tenisačica. Marija Šarapova je projurila prvim setom protiv sunarodnjakinje Aleksandre Panove, a potom morala vraćati dva breaka zaostatka u trećem setu (1-4) i spasiti dvije meč-lopte na putu do pobjede 6-1, 4-6, 7-5 za koju je 2. nositeljici bilo potrebno dva sata i 32 minute žestoke borbe.

AUSTRALIAN OPEN, tenisači - 2. kolo:

Nick Kyrgios (AUS) - IVO KARLOVIĆ (HRV/23) 7-6 (4), 6-4, 5-7, 6-4

Tomaš Berdych (ČEŠ/7) - Juergen Melzer (AUT) 7-6 (0), 6-2, 6-2

Viktor Troicki (SRB) - Leonardo Mayer (ARG/26) 6-4, 4-6, 6-4, 6-0

Bernard Tomić (AUS) - Philipp Kohlschreiber (NJEM/22) 6-7 (5), 6-4, 7-6 (6), 7-6 (5)

Sam Groth (AUS) - Thanasi Kokkinakis (AUS) 3-6, 6-3, 7-5, 3-6, 6-1

Kevin Anderson (JAR/14) - Ričardas Berankis (LIT) 6-2, 6-2, 7-6 (3)

Richard Gasquet (FRA/24) - James Duckworth (AUS) 6-2, 6-3, 7-5

Dudi Sela (IZR) - Lukaš Rosol (ČEŠ/28) 7-6 (2), 5-7, 7-5, 6-3

Rafael Nadal (ŠPA/3) - Tim Smyczek (SAD) 6-2, 3-6, 6-7 (2), 6-3, 7-5

Andy Murray (VB/6) - Marinko Matošević (AUS) 6-1, 6-3, 6-2

Joao Sousa (POR) - Martin Kližan (SLK/32) 4-6, 7-6 (4), 6-4, 1-0 predaja

Marcos Baghdatis (CIP) - David Goffin (BEL/20) 6-1, 6-4, 4-6, 6-0