ćorić 'pregažen'

Marin Čilić jedini preživio kod tenisača, senzacionalni preokret Ane Konjuh

Ako se po jutru dan poznaje, hrvatski tenis na Australian Openu neće po dobrome pamtiti 2016. godinu...

Marin Čilić jedino ima razloga za zadovoljstvo nakon prvog dana prvog Grand Slam turnira sezone Australian Opena. Iako uz puno muke, najbolji hrvatski tenisač slavio je protiv Nizozemca Thiema de Bakkera sa 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:4.

Čilić je bio u velikim problemima u završnici drugog seta. Najprije je imao break zaostatka (2:4), a onda kod rezultata 5:4 za De Bakkera bio suočen s dvije set-lopte na svom početnom udarcu. Uspio je to izvući, a onda breaknuti Nizozemca za početak preokreta.

Treći i četvrti set bili su rutina za Čilića, kojeg u 2. kolu ne čeka Borna Ćorić, jer je on neočekivano 'pregažen' od Alberta Ramosa. Bilo je 6:2, 6:2, 6:3 za Španjolca koji je u čak šest navarata oduzimao servis našem tenisaču, dok je pritom spasio svih sedam break-lopti.

Ramos i Čilić igrali su dosada tri puta, a naš je tenisač u dva navrata izlazio kao pobjednik. Posljednji su put igrali 2013. godine u Indian Wellsu kada je Čilić slavio sa 7:6, 6:2.

Ivo Karlović predao je svoj susret Argentincu Federicu Delbonisu kod zaostatka 2:0 u setovima i 1:2.

Ivan Dodig također se oprostio od nastupa u pojedinačnoj konkurenciji. Izgubio je od Quentina Halysa rezultatom 6:4, 6:7(4), 6:4, 7:5.

Veliki preokret napravila je mlada hrvatska tenisačica Ana Konjuh, koja je okrenula 0:6, 0:3 zaostatak protiv Poljakinje Urszule Radwanske.

Bivša juniorska pobjednica Australian Opena bila je na pragu svog trećeg uzastopnog poraza u 1. kolu seniorske konkurencije u Melbourne Parku izgubvši prvih devet gemova u meču, što joj je nakon ekspresnih 0-6 u prvom setu donijelo i zaostatak od dva breaka na početku drugog seta. Sve do petog gema drugog seta 18-godišnja hrvatska Fed Cup reprezentativka nije uspjela osvojiti gem kad je bila na početnom udarcu. No, kad je prvi put zadržala servis, Konjuh je krenula prema velikom preokretu.

Ključnim se pokazao deveti gem drugog seta u kojem je hrvatska tenisačica spasila dvije break-lopte (15-40), a potom u sljedećem gemu iskoristila svoju treću priliku za osvajanje seta. Konjuh je u odlučujućem setu povela 5-1 pa dopustila mlađoj sestri Agnieszke Radwanske da vrati jedan break zaostatka kad je prvi put servirala za pobjedu. No, pri vodstvu 5-3 nije ponovila pogrešku i nakon 113 minuta borbe izborila mjesto u 2. kolu Australian Opena.

Tamo ju čeka ruska vršnjakinja Darija Kasatkina koja je u svom debiju na Australian Openu iznenadila 27. nositeljicu Slovakinju Annu Karolinu Schmiedlovu i svladala ju sa 6-3, 6-3. Bit će to drugi seniorski dvoboj Konjuh i Kasatkine, a Ruskinja je slavila u prvom na prošlogodišnjem US Openu, gdje je svladala Dubrovčanku sa 6-4, 6-4. Njihov dvoboj 2. kola na rasporedu je u srijedu.

U utorak, drugog dana Australian Opena, u akciji će biti preostale dvije hrvatske predstavnice. Mirjana Lučić-Baroni će igrati protiv Belgijke Kirsten Flipkens, a Donna Vekić protiv japanske kvalifikantice Naomi Osake.

Kod tenisača nije bilo većih iznenađenja, ali zato kod tenisačica jest. Najeveće su pripremile Margarita Gasparjan i Julija Putinceva, koje su izbacile Saru Errani i Caroline Wozniacki. Gasparjan je izgubila prvi set sa 6:1 od Errani, no kada je dobila drugi rezultatom 7:5, treći je bio 'šetnja parkom' (6:1).

Putinceva je na gotovo identičan način okrenula 16. nositeljicu Wozniacki. Izgubila je prvi set sa 6:1, a onda je dobila tie-break drugom, a potom sa 6:4 riješila treći set u svoju korist.

Iznenađujući poraz upisala je i Amerikanka Sloane Stephens, koja je sa 6:3, 6:3 poražen od Kineskinja Qiang Wang.

Prvi nositelji u muškoj i ženskoj konkurenciji, Novak Đoković i Serena Williams, prošli su neokrznuto kroz mečeve 1. kola. Đoković je sa 6:3, 6:2, 6:4 bio bolji od Korejca Hyeona Chunga, dok je Williams pobijedila Talijaku Camilu Giorgi sa 6:4, 7:5.