Europska liga

Hladan tuš za Bilićev Bešiktaš, Kelava primio tri gola od Slovan Libereca!

Bešiktaš bivšeg hrvatskog izbornika Slavena Bilića poražen je u prvoj utakmici 4. pretkola Europa lige, na gostovanju kod norveškog Tromsøa, s 2-1...

Iako je Bešiktaš sjajno otvorio susret golom Huga Almeide već u 9. minuti, do kraja su domaćini uspjeli preokrenuti i doći do minimalne pobjede uoči uzvrata u Istanbulu.

U 49. minuti na 1-1 je iz jedanaesterca poravnao Thomas Kind Bendiksen, dok im je pobjedu na Alfheim stadionu donio Josh Pritchard u 68. minuti.

Swansea je drugi engleski klub koji je iste večeri svoje suparnike "počastio" s pet golova. Nakon što je Tottenham slavio s 5-0 na gostovanju kod Dinama u Tbilisiju, Swansea je na svom Liberty Stadiumu savladao rumunjski Petrolul sa 5-1 uz dva gola Waynea Routledgea.

Veliki posao ka plasmanu u natjecanje po skupinama Europa lige napravili su gostujućim pobjedama Genk (2-0 protiv Hafnarfjördura) i Braga (1-0 protiv Panduriija), dok je ciparski Apollon Limassol s 2-0 kod kuće savladao francusku Nicu zahvaljujući Gastonu Sangoyu koji je zabio oba gola.

Hrvatski vratar Ivan Kelava nije se dobro proveo u četvrtak, tijekom prve utakmice 4. pretkola Europa lige. Tri je puta donedavni vratar Dinama morao po loptu u svoju mrežu.

Slovan iz Libereca je režirao jedno od većih iznenađenja, te je na Friuli stadionu pobijedio favorizirani Udinese 3-1. Hrvatski nogometaš Renato Kelić je odigrao svih 90 minuta za goste.

Rybalka je pogotkom donio prednost svojoj momčadi u 16. minuti, a za Udinese je izjednačio Gabriel Silva u 35. minuti. No, u nastavku su gosti postigli još dva gola i time sasvim približili Slovan jednoj od skupina Europa lige.

Dva su hrvatska vratara sudjelovala u utakmici Vojvodine i Šeriffa. Domaću je mrežu čuvao Matej Delač, a gostujuću Vjekoslav Tomić. Svaki je primio po jedan pogodak, a zadovoljniji mogu bitii gosti koji su uz to izdržali s igračem manje cijelo drugo poluvrijeme.

Prvi put je u službenoj utakmici pogodak za svoj novi klub, Fiorentinu, zabio Mario Gomez, a njegova je momčad s 2-1 bila bolja od Grasshoppersa u Zürichu.

Gruzijski Dila Gori, pobjednik nad Hajdukom, je minimalno poražen u Beču od Rapida (1-0), dok je Apoel izvukao 1-1 kod Waregema. Za goste je posljednjih sedamnaest minuta odigrao hrvatski nogometaš Mario Budimir. (TS)

Europa liga, 4. pretkolo (prve utakmice):

Grasshoppers - Fiorentina 1-2 (Ngamukol 64 / Cuadrado 13, Gomez 46)

Udinese - Slovan Liberec 1-3 (Gabriel Silva 35 / Rybalka 16, Delarge 49, Kušnir 83)

Waregem - Apoel 1-1 (Malanda Adje 21 / Alexandoru 88)

Vojvodina - Šeriff 1-1 (Škuletić 53 / Isa 36)

Črnomorec - Skënderbeu Korçe 2-0 (Gai 75)

Rapid - Dila Gori 1-0 (Schaub 42)

Partizan - Thun 1-0 (Jojić 71)

Apollon - Nice 2-0 (Sangoy 54, 63)

Elfsborg - Nordsjaelland 1-1 (Larsson / Nordstrand 34)

Hafnarfjördur - Genk 0-2 (Vossen 44, Tillen 79-ag)

Pandurii - Braga 0-1 (Yazalde 51)

Tromsø - Beşiktaş 2-1 (Bendiksen 49-11m, Pritchard 69 / Almeida 10)

Swansea - Petrolul 5-1 (Routledge 14, 25, Michu 22, Pecanha 58-ag, Pozuelo 70 /Grozav 87)

Dinamo Tbilisi - Tottenham 0-5 (Townsend 12, Paulinho 44, Soldado 58, 67, Rose 65)

Atromitos - AZ Alkmaar 1-3 (Papadopoulos 76-11m / Gudmundsson 51, 90+4, Johansson 74)

Minsk - Standard 0-2 (Batshuayi 57, Bulot 83)

Maccabi Haifa - Astra Giurgiu 2-0 (Rayo 30, Turgeman 61)

Molde - Rubin Kazan 0-2 (Rondon 21, 90)

Nomme Kalju - Dnjipro 1-3 (Toomet 54 / Seleznjov 23-11m, Giuliano 36, Zozulija 53)

St. Gallen - Spartak Moskva 1-1 (Mathys 47 / Movsisyan 37)

Esbjerg - St. Etienne 4-3 (Ankersen 26, 80, Van Buren 64, Andreasen 75 / Tabanou 22, Hamouma 42, Perrin 70)

Salzburg - Žalgiris 5-0 (Soriano 29, 37, 63, Mane 40, Hiierländer 68)

Qarabag - Eintracht 0-2 (Meier 6, 75)

Jablonec - Betis 1-2 (Kopic 43 / Jorge Molina 21, Mabwati 86)

Kubanj Krasnodar - Feyenoord 1-0 (Balde 60)

Aktobe - Dinamo Kijev 2-3 (Tremoulinas 37-ag, Hajrulin 66 / Jarmolenko 16, Ideye 52, Belhanda 57)