Nogomet
SPORTOVI
Nogomet

Srbi zadivljeni Zdravkom Mamićem: 'Stalno se kocka, ali dobiva!'

Za poznate srpske menadžere Dinamov gazda Zdravko Mamić primjer je uspjeha...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Ekonomska kriza u cijeloj Europi smanjila je tržišnu cijena nogometaša, posebice onih osrednje kvalitete. I najveći klubovi okrenu svaki euro prije negoli se odluče na bilo kakvu investiciju, a kada kupuju traže isključivo vrhunsku kvalitetu.

>> FOTO BBB-i ispred zatvora u Salzburgu: 'Mamiću, ti si sljedeći'

>> Strinić na korak od prelaska u Lille: 'Moguća i posudba'

>> Robija 'drma' trema pred prvi trening: 'Ranije ću ući u svlačionicu'

Da je danas teško dobro prodati igrača na bilo koju destinaciju, najbolje se osjeti na prostorima jugoistočne Europe, odakle su u posljednjih desetak godina otišle stotine kvalitetnih i manje kvalitetnih nogometaša.

Razlog nije samo ekonomska kriza nego i logična posljedica nekontrolirane prodaje najvrijednijih eksponata. Trenutačno na vidiku nema novih Modrića, Džeka ili Kolarova. Resursi su iscrpljeni, a da bi se obnovili potrebno je vrijeme i naporan rad. Kriza se podjednako osjeća u cijeloj regiji.

Cifre iz znanstvene fantastike

U svijetu vrlo cijenjeni hrvatski menadžer, koji vodi brigu o nekoliko poznatih hrvatskih, ali i inozemnih nogometaša, Tonči Martić tvrdi kako bi klubovi morali spoznati činjenicu da su snovi o multimilijunskim transferima u ovom trenutku samo bajke koje s javom nemaju previše veze.

"Naši klubovi, ali i igrači još uvijek nisu sasvim shvatili kakva je situacija na tržištu. No, polako su počeli uviđati da su cifre koje oni traže znanstvena fantastika", kazao nam je Martić, a da je tomu tako najbolje je osjetio splitski Hajduk, koji svoje najvrijednije eksponate nikako ne uspijeva "utopiti", čak iako su Splićani značajno smanjili potraživanja.

Slična je situacija i u susjedstvu. Srbija je uz Hrvatsku možda i najveći izvoznik nogometaša u Europi prema postotku stanovništva, ali trenutačno na srpskom tržištu nema nogometaša koji bi zaintrigirali velike zapodnoeurospke klubove, pa čak niti one osrednje.

'Nedostatak kvalitete u Srbiji'

To je konstatacija poznatih srpskih menadžera kao što su Zoran Stojadinović i Zoran Pavlović. Crvena zvezda i Partizan u dosadašnjem dijelu zimskog prijelaznog roka nisu ostvarili niti jedan značajniji posao. Vremena još ima, prijelazni rok tek je počeo, ali teško da će se dogoditi barem jedan bombastičan transfer. I nije samo razlog taj što veliki klubovi u zimskom prijelaznom roku manje kupuju.

"Pravi razlog je nedostatak kvalitete. Moramo biti realni, očekuje nas zatišje kada su u pitanju ozbiljni transferi. Mladi ne dolaze, a primjera radi, za Partizanov plasman u Ligu prvaka uz Clea su najzaslužniji povratnici iz inozemstva. Nekoliko puta sam dovodio predstavnike Porta, Sportinga i Villarreala, ali recite mi pošteno, ima li u našim klubovima igrača koji bi zadovoljili apetite tih klubova?" upitao se Zoran Stojadinović u razgovoru za Press.

Partizan ne može prodati Klea, Zvezda Ninkova

Stojadinović je istakao kako se srpski klubovi trebaju okrenuti turskom, ukrajinskom i ruskom tržištu. Partizan za svojeg najboljeg igrača, Brazilca Clea traži sedam milijuna eura, ali ne uspijeva naći kupca, pa je sasvim realno očekivati da ga proda za znatno manju svotu, i to na rusko tržište koje je u ovom trenutku najaktivnije budući da je u Rusiji sezona gotova i klubovi vrše pripreme za početak nove.

Još je gora situacija u Crvenoj zvezdi koja svoga ponajboljeg igrača Pavla Ninkova ne može nikome prodati, iako trenutačno za njega traži upola manje nego donedavno, odnosno "samo" milijun i pol eura. Treba, međutim, reći da je Partizan posljednjih nekoliko godina osim u rezultatskom smislu bio puno uspješniji i u prodaji svojih igrača, te da je jedini klub iz regije koji je po tom pitanju držao korak sa zagrebačkim Dinamom, a uz to se dva puta plasirao u Ligu prvaka, dok "modri" od vremena Croatije Ligu prvaka nisu "omirisali". Međutim, posljednji Partizanov plasman u Ligu prvaka nije rezultirao potražnjom za njegovim nogometašima.

Sve navedeno jasan je pokazatelj posvemašnje krize koja trese srpski nogomet, ali niti u Hrvatskoj ne bi bila ništa bolja situacija da Dinamo u posljednjih nekoliko godina nije ostvario nekoliko fantastičnih transfera. Kako je primijetio autor teksta u Pressu, Dinamo je prodao Marija Mandžukića za deset milijuna eura (bliže je istini devet milijuna, op.a.), a čelnici Partizana bili bi sretni kada bi dobili upola manju svotu za Clea, koji je imao odličnu sezonu.

'O Mamiću se svašta priča, ali sjajan je menadžer'

Cleo je briljirao u kvalifikacijama za Ligu prvaka, a u skupini je zabio i dva pogotka Arsenalu, no Partizan ne uspijeva naći kupca koji bi za njega "iskeširao" barem četiri-pet milijuna eura. Za srpskog menadžera Zorana Pavlovića, koji je isposlovao prelazak bivšeg igrača Partizana Zorana Tošića u Manchester United, nema dileme tko je najzaslužniji za poslovne uspjehe "modrih".

"O izvršnom dopredsjedniku Dinama Zdravku Mamiću svašta se priča, ali on je sjajan menadžer. Sjećam se da samo došao u Zagreb s konkretnom ponudom za Modrića, ali Mamić nije htio ni da čuje. Sačekao je još šest mjeseci i dobio je što je htio (21 milijun eura, op.a.). On se stalno kocka, ali dobiva. Posrećilo mu se i kad su u pitanju Ćorluka i Mandžukić", zaključio je Pavlović.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider