Finale njemačkog Kupa

Pukla 'petarda', Ferguson u Berlinu: Borussia pregazila Bayern!

Prvi put u klupskoj povijesti nogometaši Borussije Dortmund osvojili su dvostruku krunu u Njemačkoj. Nakon naslova u Bundesligi, slavili su i u Njemačkom kupu, deklasiravši u finalu Bayern s 5-2...

Utakmica se igrala pred rasprodanim Olimpijskim stadionom u Berlinu. Strijelci za Borussiju bili su Kagawa (3), Hummels (41-11m), Lewandowski (45, 58, 81), a za Bayern Robben (25-11m) i Ribéry (75). Čini se da će ovo biti posljednja utakmica Japanca Kagawe u dresu Borussije Dortmund.

Na tribinama Olimpijskog stadiona u Berlinu bio je i menadžer Manchester Uniteda Alex Ferguson, koji je "snimao" 23-godišnjeg igrača Borussije, a kako stvari trenutačno stoje, Japanac je vrlo blizu Old Trafforda. U njemačkom prvaku su se već polako pomirili s odlaskom sjajnog igrača koji je u Dortmund došao 2010. iz Cerezo Osake za samo 350.000 eura odštete. Pokazao se, međutim, velikim pojačanjem, a ovu je sezonu u Bundesligi zaključio s 13 pogodaka i 12 asistencija.

U potpunosti su "crno-žuti" nadigrali finalista ovogodišnje Lige prvaka, potvrdivši da su trenutno daleko iznad Bavaraca. U drugom su se poluvremenu utakmice igrane na Olimpijskom stadionu u Berlinu Kloppovi nogometaši više puta poigravali sa suparnicima, "podvaljujući" im praktički malonogometne akcije.

Pet primljenih pogodaka svakako nisu dobra uvertira za finale Lige prvaka koje će momčad Juppa Heynckesa odigrati za tjedan dana na svojoj Allianz Areni protiv Chelseaja. Prvi je put u povijesti Bayern u finalu Njemačkog kupa primio više od dva gola, a u subotu mu se to dogodilo već do poluvremena na koje je Borussia otišla s prednošću 3-1.

Borussia Dortmund 5 - 2 Bayern Munich footyroom... by Futbol2101

Poveli su prvaci već u trećoj minuti nakon pogreške Luiza Gustava. Jakub Blaszczykowski je proigrao Shinjija Kagawu koji je, možda u svojoj posljednjoj utakmici za Borussiju, lakoćom svladao Manuela Neuera. Izjednačili su Bavarci u 25. minuti pogotkom Arjena Robbena s bijele točke. Prethodno je vratar Dortmunđana Roman Weidenfeller srušio u šesnaestercu Marija Gomeza.

Borussia je nakon toga stisnula gas i preuzela dominaciju. Povela je u 41. minuti, također iz jedanaesterca, poslije prekršaja Jeromea Boatenga na Blaszczykowskom. Mats Hummels je bio precizan s bijele točke, premda je Neuer imao loptu na ruci. U prvoj minuti sudačke nadoknade Kloppovi su igrači kreirali lijepu akciju u čijoj je završnici Kagawa sjajno proigrao Roberta Lewandowskog za 3-1.

Na podjednako briljantan način su Dortmunđani povećali vodstvo u 58. minuti. Kagawa je dodao Kevinu Großkreutzu koji je gurnuo loptu kroz noge Bastianu Schweinsteigeru i asistirao Lewandowskom za njegov drugi pogodak. Franck Ribery je u 75. minuti smanjio na 4-2 odličnim udarcem s vrha šesnaesterca, a priču je zaključio Lewandowski šest minuta kasnije, zabivši svoj treći gol. Lukasz Piszczek je ukrao loptu neopreznom Neueru i ubacio za sunarodnjaka koji je glavom pogodio praznu mrežu.

Borussiji je ovo već peta uzastopna pobjeda protiv Bayerna, poslije četiri prvenstvene tijekom posljednjih dviju sezona. Ujedno joj je to treći naslov u povijesti u Njemačkom kupu.

Spomenimo i da je vratar pobjednika Weidenfeller u 34. minuti morao napustiti igru zbog ozljede, a zamijenio ga je 20-godišnji Mitchell Langerak. (I.M./TS)

DFB-Pokal, finale:

Borussia D. - Bayern 5-2 (Kagawa 3, Hummels 41 - 11m, Lewandowski 45+1, 58, 81 / Robben 25 - 11m, Ribery 75)

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. Borussia je pobijedila Bayern 5:2.

81' GOOOL!!! Lewandowski je povisio na 5:2.

74' GOOOL!!! Na 4:2 smanjio je Franck Ribery. Francuz je postigao doista lijep pogodak.

68' Bayern je mogao smanjiti. Iz dobre pozicije Gomez je udarcem glavom pogodio gredu.

58' GOOOL!!! Borussia je pogotkom Lewandowskog povisila na 4:1.

49' Zamalo je Bayern smanjio nakon pogreške vratara Borussije koji je potpuno bespotrebno istrčao daleko od svojih vrata.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena. Borussia uoči nastavka ima 3:1 prednost protiv Bayerna.

45' GOOOL!!! Sjajno je Kagawa nadmudrio nesigurnu obranu Bayerna i lijepim proigravanjem omogućio čistu šansu Lewandowskom, koji je svladao Neuera i u drugoj od pet minuta sudačke nadoknade osigurao Borussiji lijepu prednost uoči odmora.

40' GOOOL!!! Borussia je povisila na 2:1, strijelac je Hummels iz jedanaesterca. Opet Bayernova obrana nije najbolje očistila i Boateng na kraju nespretno ruši Blaszczykowskog. Opravdano dosuđen drugi 11-erac na utakmici, kojeg je uspješno realizirao Mats Hummels, iako treba naglasiti kako je Neuer bio na lopti i ostao zamalo prekratak.

37' Preslika Bayernove akcije s početka susreta, opet je Robben gurnuo Gomeza u situaciju '1 na 1', ali Langerak je bio brži i sigurnom intervencijom napumpao samopouzdanje.

34' Weidenfeller se izgleda ozbiljnije ozlijedio u duelu s Gomezom u osmoj minuti i morat će napustiti igru. Dok je Klopp zagrljajima pružao podršku mladom Langeraku kojem će ulazak s klupe biti tek četvrti nastup za Borussiju, Ribery i društvo složili su opasnu situaciju koju je propustio dovršiti kapetan Lahm. Njegov udarac s 10-ak metara blokirao je odbjegli bavarski sin Matts Hummels.

23' GOOOL!!! Mario Gomez se našao u izglednoj situaciji, ušao u 16-erac gostiju, a onda ga je rukom zakačio istrčali Weidenfeller. Sudac je bez dvojbe pokazao na bijelu točku, a Borussijinog senatora među vratnicama kaznio žutim kartonom. Vrijedi spomenuti da je Ribery tražio isključenje, a kako god, Robben je ovaj put bio precizan s bijele točke i sigurnom realizacijom vratio Bavarce u igru.

10' Čini se da je Weidenfeller nastradao prilikom intervencije kod šanse Gomeza. Zagrijava se mladi Australac Langerak, koji je svoj prvi nastup za Borussiju imao prošle sezone, upravo protiv Bayerna na Allianz Areni. Žuti su tada slavili 3:1, a Langerak oduševio na svojoj profi premijeri.

8' Odličnu priliku imao je Bayern za brzi povratak u utakmicu. Robben se sjurio prema golu gostiju, gurnuo loptu u prostor za Marija Gomeza, no Weidenfeller sjajno ulazi u šut napadača Bayerna i odbija u korner.

3' GOOOL!!! Borussia je povela golom Shinjija Kagawe. Veliku pogrešku napravila je obrana Bayerna, koja je predala loptu Blaszczykowskom u svom 16-ercu, a ovaj je ostavio Kagawi kojem nije bilo teško svladati nemoćnog Neuera.

1' Utakmica je počela. Na tribinama Olimpijskog stadiona u Berlinu nalazi se i menadžer Manchester Uniteda Alex Ferguson koji snima Japanca u redovima Borussije Shinjija Kagawu.

Sastavi:

BORUSSIA DORTMUND: Weidenfeller; Piszczek, Hummels, Subotic, Schmelzer; Kehl, Gundogan; Blaszczykowski, Kagawa, Grosskreutz; Lewandowski.

Klupa: Langerak, Felipe Santana, Bender, Gotze, Leitner, Perisic, Barrios.

BAYERN: Neuer; Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba; Schweinsteiger, Gustavo; Robben, Kroos, Ribery; Gomez.

Klupa: Butt, Contento, Rafinha, Tymoshchuk, Pranjic, Muller, Olic.