Junak Nani

Manchester United velikim preokretom osvojio prvi naslov ove sezone!

Pobjednik engleskog Superkupa na Wembleyu je Manchester United...

Nogometaši Manchester Uniteda pobijedili su gradskog rivala Manchester City u dvoboju Community Shielda s 3:2 te su tako podigli prvi trofej u novoj sezoni, ukupno 19. u engleskom Superkupu.

Iako je Manchester United bio prilično dominantan u prvom poluvremenu, prednost 2-0 u svlačionicu su ponijeli nogometaši Cityja. Prvi pogodak su postigli u 38. minuti. David Silva izveo je s desne strane slobodni udarac, a branič Joleon Lescott glavom je s ruba peterca proslijedio loptu u mrežu. Pogriješio je 20-godišnji David De Gea, novi, španjolski vratar Uniteda, koji je na golu zamijenio umirovljenog Edwina van der Sara. De Gea je ostao ukopan na golu umjesto da je istrčao na ubacivanje.

No, De Gea je još više pogriješio prilikom drugog pogotka Cityja, kojeg je u 45. minuti postigao Edin Džeko. Reprezentativac Bosne i Hercegovine odlučio se na udarac iz velike daljine, s otprilike 30 metara. Njegova niska lopta nije išla sasvim u kut i De Gea je to trebao obraniti. Umjesto toga, strelovita lopta je odsjela pored njega u mreži.

No, u nastavku je Manchester United pokazao snagu svog karaktera i momčadi. Nastavio je još žešće napadati gol Cityja, te je već do 58. minute stigao do izjednačenja. Prvo je u 52. minuti nakon ubacivanja iz slobodnog udarca Chris Smalling poentirao s pet metara nogom. Šest minuta kasnije, gledatelji su vidjeli i najljepšu akciju na utakmici koja je kulminirala golom Nanina. Brzim dodavanjima i izmjenama mjesta Rooney i Nani su izbacili obranu Cityja iz igre, a na kraju je Cleverley krasnim dodavanjem gurnuo Nanija u šansu, koju je Portugalac i realizirao.

Do kraja su i jedni i drugi imali svoje šanse, ali se činilo nakon ulaska u sudačku nadoknadu da će o pobjedniku odlučivati udarci s bijele točke.

No, u 3. minuti sučeve nadoknade, Rooney je izbacio loptu iz svog kaznenog prostora i očistio opasnost. Kompany i Clichy kao da se nisu mogli dogovoriti koji će od njih dvojice pokupiti loptu. Na kraju je po nju krenuo Kompany, koji je bio bliži. No, Nani je u punom sprintu spretno oduzeo loptu, sjurio se sam prema Hartu, zaobišao ga i gurnuo loptu u praznu mrežu za veliko slavlje Manchester Uniteda.

Po četvrti puta u zadnjih pet godina je družina Alexa Fergusona osvojila Community Shield. Oni su i najtrofejniji s 19 naslova, a prati ih Liverpool s 15. Manchester City je propustio osvojiti svoj četvrti.

Engleska superkup
Manchester City 3 2 Manchester United
Strijelci
1:0 E. Džeko (45') 1:1 C. Smalling (52')

Tijek utakmice:

90+3' GOOOOOOOOOOOOOOLLLL!!! Pobjednički pogodak za United postiže Nani kojemu je to drugi pogodak na utakmici. Veliki propust napravio je City, čija obrana nije uspjela očistiti Rooneyevo izbacivanje. Nani je prevario svoje čuvare i sjurio se prema golu Citya i bez problema, minutu prije posljednjeg sučevo zvižduka donosi ogromno slavlje Manchester Unitedu!

90' Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.

87' Mreže miruju. Ako rezultat ostane 2:2 neće se igrati produžetak već se odmah ide na izvođenje penala.

58' GOOOOOOOOOOOOOLLL!!! Novi gol za United!! Kakav preokret! Nakon što su gubili 2:0 na poluvremenu, nastavak utakmice donio je veliki preokret Fergusonovih trupa. Za izjednačenje je pogodio Nani nakon odlične akcije s Rooneyem i Cleverleyem. Utakmica je sada vraćena na početak i sigurno nas očekuje zanimljivi nastavak s obzirom da se sada čeka 'buđenje' Citya. Sada je 2:2.

52' GOOOOOOOOOOOOOL!!!! Dobar pritisak Uniteda u nastavku utakmice se isplatio. Smalling je uspješno pobjegao Džeki i Lescottu koji ga nisu uspjeli zaustaviti. Ashley Young odlično je nabacio iz slobodnog udarca a Smalling je bez problema ubacio u gol i vratio nadu Unitedu u preokret. Trenutno je 2:1 za City.

46' Nastavljen je susret. Ferguson je odmah na startu napravio tri izmjene. U igru je uveo Cleverleya, Evansa i Jonesa umjesto Vidića, Ferdinanda i Carricka.

45+ 1' Završeno je prvo poluvrijeme.

45' GOOOOOOOOOOOL!!! Nakon što se aktualni osvajač Premiershipa oporavio od prvog primljenog pogotka, novi šok za igrače Alexa Fergusona dogodio se pred kraj prvog poluvremena. Sasvim neoprezno, gol s velike udaljenosti primio je mladi vratar Uniteda David De Gea  potpuno pogrešno procijenivši udarac Edina Džeke, kpji zabija za veliko vodstvo od 2:0.

38' GOOOOOOOOOOOL, 1:0 vodi Manchester City! Strijelac je Lescott koji je glavom samo koji metar od vratiju Uniteda odlično iskoristio dodavanje Davida Silve iz slobodnog udarca.

35' Trenutni rezultat je 0:0. Zasada je bez pogodaka, iako su obje momčadi imale priliku da dođu u vodstvo. Jedan od opasnijih udaraca uputio je Nani iz slobodnog udarca, no lopta je proletila pored vratnice Manchester Citya...

1' Počela je utakmica na Wembleyu.

Pet dana prije početka engleskog Premiershipa, na travnjak su izašli nogometaši aktualnog prvaka Manchester Uniteda i pobjednik FA Cupa Manchester Citya. Gradski rivali naime odlučuju o pobjedniku tradicionalnog uvoda u novu sezonu, Community Shielda, odnosno engleskog Superkupa na Wembleyu.