Najveći povratak ikada

Gubili 5:1, pa pobijedili 7:6 – s desetoricom!

Uskoro će se navršiti točno 55 godina od utakmice koju mnogi smatraju „najvećim povratkom“ u povijesti nogometa. Protivnici ne zvuče osobito glamurozno, sastali su se tadašnji engleski drugoligaši Charlton Athletic i Huddersfield Town, ali priča je uistinu sjajna...

Bio je 21. prosinac 1957. London, Charltonov stadion The Valley. Vrlo hladno i kiša. Gledatelja 12.535. Teren blatnjav i nepovoljan za igru.

Nakon samo 17 minuta, centarhalf Charltona Derek Ufton u jednom je duelu nezgodno pao i iščašio rame. Zamjene nisu bile dopuštene, pa je domaćin preostale 73 minute igrao s čovjekom manje. Iskusni Huddersfield to je i iskoristio. Do odmora je poveo 2:0, a nakon kratkotrajne radosti Charltona zbog smanjenja rezultata na 2-1, gosti buše protivničku mrežu još tri puta. Samo 28 minuta prije kraja, rezultat je Charlton 1 – Huddersfield 5.

I onda počinje ono po čemu je ova utakmica ušla u povijest: od 63. do 81. minute Johnny Summers (koji je onomad i smanjio na 2-1) postiže još četiri gola, a jednoga dodaje i Johnny Ryan. Charlton se od izgubljene situacije vraća u vodstvo od 6-5. Ali, kako bi se to reklo u reklamama, to nije sve: Howard za Huddersfield još jednom poravnava na 6-6.

I onda, u 89-toj, još jedna suradnja Ryan – Summers. Ovaj potonji je centrirao, a Ryan svladao gostujućeg vratara Kennona. Čim je lopta donesena na centar, sudac je odsvirao kraj, a navijači (od kojih je veliki broj počeo odlaziti kućama kod rezultata1-5, a onda panično trčao natrag) su Charltonovce na rukama iznijeli s terena. Gubili su 5-1 s čovjekom manje i preokrenuli!

Dodatne zanimljivosti:

- Huddersfield je jedina momčad u engleskom profesionalnom nogometu koja je postigla šest golova i izgubila utakmicu

- Trener Huddersfielda bio je kasnije legendarni Liverpoolov manager Bill Shankley, a utakmicu je zbog ozljede propustila tada sedamnaestogodišnja nada, a kasnije veliki škotski nogometaš Dennis Law

- Dva tjedna nakon ove utakmice igrali su ponovno, u trećem kolu FA Cupa. Utakmica u Huddersfieldu završena je rezultatom 2-2, a u ponovljenom susretu Charlton je opet pobijedio, ali sada „samo“ 1-0