Kim Clijsters osvojila prvi Grand Slam sezone!

Belgijska 27-godišnja tenisačica Kim Clijsters osvojila je Australian Open. U finalu je pobijedila Kineskinju Na Li sa 3-6, 6-3, 6-3 nakon dva sata i pet minuta igre…

Na Li je set i pol izgledala kao tenisačica koja bi Kini mogla donijeti prvi, povijesni Grand Slam naslov. Lani je igrala u polufinalu, ove godine je otišla korak dalje, te je u finalu imala set i 3-2 u drugom protiv velike Belgijanke. No, Clijsters je u tim trenucima bila najjača, smanjila je broj pogrešaka na minimum i odlično se branila od napada Li koja je inzistirala na agresivnosti i napadačkoj igri cijeli meč. No, kako je Belgijanka sve kvalitetnije odgovarala na te napade, tako je Li postajala sve nervoznija u igri, te je promašivala i neke lopte koje je ranije lakoćom zabijala.

Možda je presudilo i iskustvo, jer je Clijsters igrala svoj sedmi Grand Slam finale te osvojila četvrti naslov, ali prvi izvan New Yorka. Trostrukom trijumfu na US Openu (2005., 2009. 2010.) je dodala i ovaj u Melbourne Parku, gdje je izgubila finale 2004. godine. Također je gubila finala u Roland Garrosu 2001. i 2003. godine. Na Li je, pak, igrala svoj prvi Grand Slam finale.

U prvom setu je Clijsters povela s 2-0, ali je do kraja osvojila još samo jedan gem. Drugi set je krenuo s četiri uzastopna breaka u prva četiri gema, da bi Kineskinja napokon u petom gemu držala servis i povela s 3-2. No, u sedmom gemu (3-3) je Li, spašavajući drugu break-loptu, volejom hvatala čisti aut i napravila kobnu pogrešku. Izgubila je poen koji je bio njezin. Možda je baš taj poen bio prekretnica. Clijsters do kraja meča više nije napravila korak natrag. Doduše, u trećem setu je, pri vodstvu 2-0, izgubila servis, propustivši tako priliku za osvajanje sedmog uzastopnog gema. No, odmah je napravila novi break, te je nakon toga držala servis do kraja.

U meču visoke kvalitete, obje su igračice na kraju imale više neforsiranih pogrešaka, nego izravnih poena. No, razlog je taj što su obje morale maksimalno riskirati s obzirom na kvalitetne udarce koji su stizali s druge strane mreže. Na kraju je ta razlika kod Na Li (40 neforsiranih pogrešaka, 24 izravna poena) bila znatno izraženija nego kod pobjednice Kim Clijsters (22-26).