Epski meč i ovacije za kraj

Senzacija u Montrealu: Ivan Dodig izbacio Rafu Nadala!

Hrvatski tenisač došao je do najveće pobjede u karijeri u epskom meču nakon nevjerojatnog preokreta.

Vjerojatno bi se rijetko tko usudio pomisliti da će Dodig, 41. tenisač svijeta, pobijediti donedavno prvog, a od Wimbledona drugog svjetskog reketa Rafaela Nadala. Pogotovo nakon što je Nadal dobio prvi set sa 6-1 i poveo u drugom s 3-1. Usput, Nadalu je ovo bio prvi meč nakon pet tjedna pauze i poraza u finalu Wimbledona od Novaka Đokovića u četiri seta.

Dodig se uspio vratiti iz velikog zaostatka. Nakon što je napravio prvi break u meču, ''pustio je ruku'', potezao i pogodio veliki broj winnera. Vjerojatno je iznenadio Nadala vrlo agresivnom igrom, čestim dolascima na mrežu. Dosta je igrao servis-volej igru, i to vrlo uspješno.

U tie-breaku drugog seta je Dodig dva puta ispuštao mini-break prednosti. No, izborio je i treći, za vodstvo 6-4, te je realizirao drugu set loptu, a prvu na svom servisu.

Treći set je opet bolje otvorio Nadal, koji je poveo s 3-0. No, niti tada nije prelomio meč. Dodig je vratio break zaostatka i poravnao na 3-3. Nadal je kod vodstva 4-3 još jednom oduzeo početni udarac Međugorcu, te izborio servis za meč. Uslijedio je novi povratak Dodiga te, nešto kasnije, odluka u tie-breaku. Dodig je krenuo s mini-breakom, Nadal se vratio, ali je kod rezultata 5-5 Dodig isporučio 19. as u meču, a onda je na meč-loptu zabio fenomenalan izravni poen bekhendom.

''Nisam se prestao boriti niti kada sam gubio 6-1, 3-1. Nakon što sam napravio prvi break u meču, uspio sam se opustiti u razmjenama, servis me počeo bolje slušati. Išao sam za mojim udarcima i počeo ih zabijati sve češće. Pogotovo u važnim poenima. Na meč-loptu sam zabio winner, to je bio ključ. Nisam čekao njegovu pogrešku, išao sam po poen. Teško je protiv ovakvih protivnika kao što je Nadal biti agresivan, jer vam suparnici takvog kalibra ponekad to ne dopuštaju. No, uspio sam izboriti neke šanse i onda ih iskoristiti'', komentirao je presretni Dodig nakon najveće pobjede u karijeri.

Dodig je, tako, uzvratio Nadalu za poraz koji je od njega pretrpio u jedinom ranijem meču, ove sezone u polufinalu Barcelone na zemlji, 6-3, 6-2.

Dodajmo da je Nadalu ovo najranije ispadanje na nekom Masters 1000 turniru nakon više od tri godine, odnosno, nakon turnira u Rimu 2008. godine, kada ga je u prvom meču, u 2. kolu, izbacio sunarodnjak Juan Carlos Ferrero.

Dodig će u osmini finala igrati protiv Srbina Janka Tipsdarevića, koji je pobijedio Španjolca Fernanda Verdasca 6-4, 6-7(5), 6-3 nakon gotovo tri sata igre. Dodig i Tipsarević (24. ATP) dosada su igrali samo jednom, ove godine u Delray Beachu, kada je slavio Tipsarević u dva seta.