Hrvatsko-srpsko finale

Konačno: Čilić sredio Tipsarevića i osvojio prvi naslov u sezoni!

Marin Čilić je nakon dulje vremena konačno došao do naslova na ATP-u! Najbolji hrvatski tenisač osvojio je šesti turnir u karijeri i prvi ove godine...

U finalu ATP turnira u Sankt Peterburgu pobijedio je Srbina Janka Tipsarevića sa 6-3, 3-6, 6-2. Nakon premijernog naslova u New Havenu 2008., a potom i trofeja u Chennaiju i Zagrebu 2009. i 2010., Međugorac je napokon dočekao novi trijumf na jednom ATP turniru. Uz to, još je šest puta igrao u finalima, tri puta ove godine (Marseille, Umag, Peking).

Za pobjedu protiv Tipsarevića, šestu u sedmom međusobnom meču, trebalo mu je dva sata i 17 minuta. Srpski je tenisač, 13. na svjetskoj ljestvici, imao priliku zaokružiti dva ruska tjedna s dva naslova. Prošli je tjedan, naime, osvojio Moskvu, ali nakon osam pobjeda u nizu, Čilić je stao na kraj njegovoj je seriji.

U šestom gemu prvog seta našem se tenisaču prvi put ukazala prilika za oduzimanje servisa, što je znao iskoristiti. Bila je to ujedno i jedina break-lopta u tom setu, tako da ga je Čilić sigurno pospremio u džep, ali već u prvom gemu drugog seta su uslijedili problemi. Tipsarević je došao do prve prilike za obrat i uspješno je realizirao, a do kraja seta više nije našem tenisaču pružio šansu za povratak.

Odlučivao je tako treći set u kojem je Čilić najprije u prvom gemu spasio dvije break-lopte, a onda u šestom gemu oduzeo Srbinu servis i otvorio si put ka pobjedi. Potvrdio ju je novim breakom u osmom gemu.

''U prva dva seta igrao sam vrlo promjenjivo, s usponima i padovima u svojoj igri i s previše neprisiljenih pogrešaka. No, zato sam u trećem setu igrao najbolje na cijelom turniru. Ove godine sam sva tri finala izgubio u tri seta i zato sam danas kod 1-1 bio dodatno motiviran da prekinem taj niz'', izjavio je najbolji hrvatski tenisač nakon pobjede nad Srbinom Jankom Tipsarevićem.

''Marin je zaslužio pobjedu, bio je bolji danas. Dao sam sve od sebe, ali sam u treće setu ostao "bez goriva". Imao sam puno teških mečeva u zadnja dva tjedna i to je ostavilo traga'', rekao je Tipsarević.

Spomenimo još da se turnir u St. Peterburgu igrao na tvrdoj podlozi u dvorani, uz nagradni fond od 750.000 američkih dolara.