ATP Beč: Melzeru trofej nakon velike drame

Austrijanac Jürgen Melzer obranio je naslov na ATP turniru u Beču protiv sunarodnjaka i najvećeg iznenađenja ovog teniskog tjedna, Andreasa Haider-Maurera, svladavši ga u finalu 6-7(10), 7-6(4), 6-4...

Krajnje izjednačen meč vidjela je publika u prvom austrijskom finalu nakon 1988. godine kada je Horst Skoff pobijedio Thomasa Mustera, a kudikamo više razloga za zadovoljstvo nakon dva sata i 48 minuta borbe imao je dvanaesti tenisač svijeta i prvi nositelj bečkog turnira koji se igra na tvrdoj podlozi u dvorani uz nagradni fond od 650.000 eura.

Haider-Maurer, 23-godišnjak koji do ovoga tjedna nikada nije igrao niti četvrtfinale nekog ATP turnira, pokazao se doraslim protivnikom. Sretni gubitnik iz kvalifikacija u prvom je kolu svladao legendu austrijskog tenisa Thomasa Mustera, a kasnije, u četvrtfinalu, i drugog nositelja, Hrvata Marina Čilića. Dobre igre tijekom tjedna prenio je i u finale u kojem je imao uz svoj servis i priliku za osvajanje prve krune u karijeri.

Prvi je set svoj rasplet dobio u trinaestoj igri nakon što Melzer nije iskoristio niti jednu od pet break-lopti koje mu je sunarodnjak ponudio. Dobar početni udarac Haider-Maurera, koji je na prvi servis u toj dionici izgubio samo tri od 29 poena, a odservirao devet asova, odveo je igru u neizvjesnost tie-breaka u kojem je Melzer osvojio deset poena, ali ne i set.

I u drugome setu odlučivale su nijanse, odnosno trinaesta igra. Melzer, koji je prethodno tomu, obranio servis 157. tenisača svijeta za meč, pronašao je snage i za potez više u tie-breaku u kojem je uzeo posljednja četiri poena da bi potom, u trećemu setu kod 5-4 na svoj servis, iskoristio prvu meč-loptu za osvajanje trećeg naslova u karijeri.

Prethodnog je osvojio prošle godine na istome mjestu, a premijernog u Bukureštu prije četiri godine.