SP: Premijerno zlato za Schild, Jelušić 17.

Svoju je prvu pojedinačnu zlatnu medalju na Svjetskim prvenstvima, kao i uopće na velikim jednokratnim natjecanjima, osvojila austrijska skijašica Marlies Schild...

Slavila je 29-godišnjakinja u slalomu, posljednjoj utrci ženskog programa 41. Svjetskog prvenstva u alpskim skijaškim disciplinama, koje sutra završava u njemačkom Garmisch-Partenkirchenu.

Nakon što je njezina prva pratiteljica iz prve vožnje i najveća slalomska rivalka ove sezone u Svjetskom kupu, Finkinja Tanja Poutiainen, kiksala pretkraj druge vožnje, Austrijanka je uspjela suvereno obraniti 61 stotinku sekunde pred sunarodnjakinjom Kathrin Zettel, prednost stečenu u prvoj vožnji. Na koncu je pobijedila s 34 stotinke prednosti, potrošivši za dva spuštanja niz Gudiberg minutu, 45 sekundi i 79 stotinki.

Druga je vožnja bila pakao, bilo je teško skijati...

Treće mjesto zauzela je Šveđanka Maria Pietilä-Holmner zaostavši 65 stotinki. Domaća miljenica Maria Riesch uvjerljivo je ostala bez medalje zakasnivši na četvrtom mjestu čak 1,34 sekunde za pobjednicom. Slovenka Tina Maze, peta danas u slalomu ali i zlatna veleslalomašica, jedina je pokvarila račune austrijskim reprezentativkama u Garmischu. Pobjede su u svim ostalim disciplinama uzele Austrijanke (Görgl dva puta, Fenninger i Schild).

Ekipno zlato iz Årea prije četiri godine bila je jedino dosad osvojeno odličje najvećeg sjaja za Schild.

"Ne mogu vjerovati. Pokušavala sam ne razmišljati o tome da se borim za zlato. Druga je vožnja bila pakao, bilo je teško skijati. Napravila sam puno pogrešaka, ali rekla sam sebi: "Bori se, bori se, bori se". Rekli su mi da je na stazi jedna velika rupa. Očekivala sam je kasnije, no ipak sam je primijetila na vrijeme i uspjela je dobro proći," rekla je Schild koja je postala prva austrijska svjetska prvakinja u slalomu nakon Karin Buder 1993.

Koliko je Schild jaka u slalomu pokazuje i podatak da je od studenog 2009. nastupila u 13 slaloma za Svjetski kup. Završila ih je osam i pritom svih osam puta pobijedila.

Priznala je nakon utrke da ju je omela ozljeda zaručnika Benjamina Raicha koju je zadobio u ekipnom natjecanju u srijedu nakon čega je završio na operaciji.

"Nadam se da će se nakon mojeg zlata Benjamin osjećati bolje," sa smiješkom je zaključila Schild. Najbolja slalomašica nakon odlaska Janice Kostelić pobijedila je u svih šest nastupa koja je završila u Svjetskom kupu ove sezone. Bez plasmana i bodova ostala je samo u Aspenu i Flachauu.

Jelušić solidna

Nakon što drugu vožnju nisu završile četiri slalomašice, najbolja hrvatska predstavnica Ana Jelušić na kraju je zauzela solidno 17. mjesto. U prvoj je vožnji bila 24. Ukupno je za Schild generirala 3,65 sekundi zaostatka. U drugoj je vožnji od Schild bila sporija samo sedam stotinki.

Unutar 30 najboljih završila je i Sofija Novoselić (31. nakon prve vožnje). Na kraju je zauzela 28. mjesto. Iva Mišak, 17-godišnja Varaždinka, zauzela je 35. mjesto u konkurenciji 111 slalomašica. Nakon prve je vožnje bila 41.

Četvrta hrvatska predstavnica, Tea Palić, nije završila prvu vožnju.

Svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju, Garmisch-Partenkirchen, slalom skijašica: