Za broncu s Mađarima

Ništa od borbe za zlato: Italija 'potopila' blijedu Hrvatsku!

Izabranici Ratka Rudića izgubili su od Italije sa 9:8 u borbi za finale SP-a. Italija ide na Srbiju, a Hrvatska će za broncu igrati protiv Mađarske.

U reprizi prošlogodišnjeg finala Europskog prvenstva, hrvatski su vaterpolisti u polufinalu Svjetskog prvenstva u Šangaju 'stradali' od Talijana s 9:8 (0:1, 1:2, 3:5, 4:1) te tako pomalo neočekivano, ispali iz borbe za zlato.

Hrvatska je lani u rujnu bila bolja od talijanske reprezentacije sa 7:3 u fantastičnoj utakmici odigranoj u Zagrebu na otvorenom bazenu na Savi, no to nije uspjela ponoviti u četvrtak u Šangaju.

Iako su slovili kao glavni favoriti za najsjajnije odličje, europski prvaci u polufinalnom dvoboju nisu uspjeli potvrditi da su kvalitetnija momčad od Talijana, koji su tako drugi put uzastopno, uzeli 'skalp' našima. Podsjetimo, bili su bolji i u polufinalu Svjetske lige prije mjesec dana.

Najbolji u hrvatskim redovima bio je Miho Bošković s tri pogotka, dok su se jednom u strijece upisali Damir Burić, Nikša Dobud, Maro Joković, Andro Bušlje i Sandro Sukno. Italiju je predvodio Alex Giorgetti s tri gola.

Hrvatska tako neće drugi put u povijesti zaigrati u finalu Svjetskog prvenstva u kojem su bili 2007. u Melbourneu kada su osvojili zlatno odličje.

Talijani su posao završili nakon tri četvrtine, a samo su posljednjih osam minuta prepustili našim igračima.  U prvoj četvrtini, u kojoj u dva navrata nismo iskoristili prednost igrača više, postignut je samo jedan pogodak kojeg je u situaciji kada su Talijani imali dva igrača više dao Figari.

U drugoj četvrtini Gallo lob udarcem povećava vodstvo, a kada je iz kontre Presciutti povisio na 0:3 u naše redove se uvukla panika, jer do tada u četiri navrata naši reprezentativci nisu uspjeli iskoristiti prednost igrača više, pa je je i slučajan gol beka Burića 25 sekundi prija završetka poluvremena za trenutak vratio nadu da ćemo u drugom poluvremenu biti efikasniji u napadu.

Kada je iz peterca Joković smanjio na 2:3 činilo se da smo se vratili u igru, ali Talijani sa dva uzastopna gola Giorgettia ponovo vode sa tri gola razlike (5:2). Bušlje je udarcem iz daljina smanjio, a Felugo ponovno donio prednost od tri gola. Bošković tada tek iz šeste situacije iskoristio prednost igrača više, ali je u sljedećem napadu to napravio i Fiorentini. Kraj naših nada u eventualni povratak bio je treći pogodak mladog Giorgettija tri sekunde prije kraja treće četvrtine kojim je doveo Italiju u vodstvo sa 8:4.

U posljednjih osam minuta, koje smo mi dobili sa 4:1 Talijani su samo trošili vrijeme pa dva pogotka Boškovića, Dobuda i Sandra Sukna 15 sekundi prije kraja utakmice ne daju realnu sliku susreta u kojem su Talijani dominirali u svim segmentima i sasvim zasluženo izborili plasman u finale.

Tamo ih u subotu od 15 sati čeka Srbija, aktualni svjetski prvak. Srbi su podsjetimo u drugom polufinalu s 15:14 pobijedili Mađarsku, s kojom će dakle, Hrvatska u subotu u 10 sati odlučivati o brončanoj medalji.

Tijek susreta Hrvatska-Italija:

4. četvrtina: Hrvatska - Italija 4:1

Talijani iskusno dugo drže loptu i pokušavajju sačuvati prednost. GOL! Nikša Dobud smanjuje na 5:8. Mala nada za Hrvatsku... No, Gallo zabija za 9:5 i finale sa Srbijom sve je dalje. GOOOL. Bošković smanjuje na 9:6, a nakon odugovlačenja Talijana Bošković ponovno u kontranapadu zabija i smanjuje na 7:9. Sukno smanjuje na 8:9, ali do kraja je ostalo samo 15-ak sekudndi.

Kraj! Italija je u finalu, a Hrvatsku čeka utakmica za treće mjesto protiv Mađarske.

3. četvrtina: Hrvatska - Italija 3:5

Napokon je Hrvatska doplivala prva do lopte. U prvom napadu peterac za Hrvatsku realizirao je Maro Joković i smanjuje na 2:3. No već u sljedećem napadu peterac za Italiju, Giorgetti zabija za 4:2. Slaba igra Hrvatske u napadu, a na drugoj strani Giorgetti postiže 'strašan' gol za 5:2. GOOOL. Andro Bušlje smanjuje na 3:5. Lijep gol izvana. No, ubrzo novi gol Talijana, Felugi izvana za 6:3. Fiorentini zabija za 7:4, Italija je iskoristila igrača više.

Novi gol Italije, Giorgetti iz očaja puca iz velike daljine i zabija za 8:4. Završila je treća četvrtina.

GOL Boškovića i rezultat je smanjen na 4:6. Počeo je presing Hrvatske u obrani...

2. četvrtina: Hrvatska - Italija 1:2

Talijani su i drugi puta brži i doplivali su prije do lopte. Gallo lijepim lobom pogađa za 2:0. Kriza u igri Hrvatske, zabio je Presciutti, Italija vodi 3:0. Hrvatski igrači nikako ne mogu zabiti gol... U bazenu u Šangaju vodi se velika borba, Hrvatska je četiri puta imala igrača više... Završilo je prvo poluvrijeme, Italija vodi 3:1.

Burić 25 sekundi prije kraja poluvremena zabija i smanjuje na 1:3.

1. četvrtina: Hrvatska - Italija 0:1

Talijani su počeli vrlo grubo. Prva dva isključenje talijanskih igrača Hrvatska nije iskoristila. Hrvatska teško dolazi do udarca na gol dok su Talijani pogodili dva puta vratnicu. Figari 20-ak sekundi prije kraja prve četvrtine pogađa, 1:0 za Italiju.

HRVATSKA: - Pavić, Burić 1, Bošković 3, Dobud 1, Joković 1 (1), Muslim, Karač, Bušlje 1, Sukno 1, Barač, Paškvalin, Obradović, Buljubašić.