EP rukometašica: Hrvatska se oprostila s pobjedom

Hrvatska ženska reprezentacija pobjedom u Herningu protiv Španjolske 23-22 (11-10) u 3. kolu drugog kruga završila je nastup na Europskom prvenstvu u Danskoj i Norveškoj…

Odabranice izbornika Vladimira Canjuge nastup su na ovoj smotri okončale s tri pobjede (Island, Crna Gora, Španjolska) i tri poraza (Rusija, Rumunjska, Danska). Uvjerljivim porazom od domaćina Danske prije dva dana, Hrvatice su ostale bez izgleda za plasman u polufinale.

Uoči 3. kola drugog kruga su imale izgleda za osvajanje 3. mjesta u skupini kojim bi produljili boravak na prvenstvu, jer bi igrale za 5. mjesto, ali su im se, uz uvjet pobjede nad Španjolskom, morali poklopiti i drugi rezultati. No, i ta nada je pala u vodu i prije ogleda sa Španjolkama, jer je Rusija u prvoj utakmici dana uvjerljivo pobijedila Rumunjsku sa 35-20 (19-10). Rumunjke su, očito, odmarale svoje snage za polufinalni dvoboj koji su i ranije osigurale protiv Švedske u subotu.

Hrvatska je, svejedno, protiv Španjolske odigrala utakmicu s maksimalnim angažmanom i motivom, što im se na kraju i isplatilo, jer odlazi iz Skandinavije s pobjedom. Utakmica nije bilo osobito kvalitetna, i jedna i druga ekipa su puno griješile, a prevagu je definitivno donijela sjajna hrvatska golmanica Jelena Grubišić sa 17 obrana (17-39), odnosno 44%. Najbolji strijelac Hrvatske bila je Andrea Penezić sa 8 golova (8-15). Tri gola (3-4) zabila je iz sedmeraca. Maja Zebić dodala je 5 golova, Anita Gaće i Lidija Horvat po 4, a po jedan gol su zabile Kristina Franić i Andrea Šerić. U Španjolskoj su Pena, Fernandez i Mangue postigle po 5 golova.

Hrvatska je gotovo cijelo prvo poluvrijeme bila u zaostatku. Španjolke su u 21. minuti stigle do najveće prednosti od tri gola razlike, 9-6. No, u zadnjih 10 minuta prvog dijela je Hrvatska napokon odigrala vrlo kvalitetno i u obrani i u napadu, te je do odmora okrenula rezultat u svoju korist 11-10. U nastavku su se ekipe smjenjivale u vodstvu, a Španjolska je posljednje svoje imala u 43. minuti (16-15). Hrvatska je nakon toga zabila šest, a primila samo dva gola, te je pet minuta prije kraja dvoboja prvi puta povela s 3 razlike, 21-18. Španjolke su uspjele smanjiti na minus 1, ali pravu šansu za povratak više nisu dobile.

Posljednju utakmicu u skupini 1 igraju domaćin Danska i Crna Gora.