Košarka
SPORTOVI
Košarka
Nikad jače EP

VODIČ KROZ EUROBASKET: Španjolci brane zlato, domaćin Litva prijeti

U najkošarkaškijoj zemlji na svijetu Litvi, gdje primjerice nogomet po popularnosti nije niti do koljena košarci, od 31. kolovoza do 18. rujna na rasporedu je Europsko košarkaško prvenstvo.

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

I prije nego su bile poznate sve 24 reprezentacije koje će se boriti za tri medalje, dvije vize za Olimpijadu u Londonu 2012. godine te uz to za dodatne olimpijske kvalifikacije (minimalno šesto mjesto) - ovogodišnji je Eurobasket proglašen jednim od najjačih svih vremena.

"Ovo će biti najteže Europsko prvenstvo u posljednjih 15 godina. Turnir će biti prepun jako kvalitetnih reprezentacija krcatih svojim najvećim zvijezdama. Svi imaju ambiciju izboriti finale te time osigurati nastup na Olimpijskim igrama u Londonu", rekao je uoči početka priprema španjolski izbornik Scariolo.

No, ako netko može računati na visok plasman onda je to Španjolska koja je u Litvu otputovala u najjačem mogućem sastavu. Što reći za momčad koja u sastavu ima NBA centre po imenu Pau i Marc Gasol, koja na vanjskim pozicijama ima vrhunske igrače s bogatim europskim i NBA iskustvom kao što su Rudy Fernandez, J.C. Navarro ili Jose Calderon. Što reći o momčadi koja u sastavu ima tamnoputu NBA atrakciju po imenu Serge Ibaka (mlada zvijezda Thundera) te mladog playmakera Rickyja Rubia.
Kada se sve to stavi na papir sve osim novog zlata za Španjolsku i njen 'Dream Team' bilo bi veliko iznenađenje.

Podsjetimo, na prošla dva Eurobasketa sve se vrtjelo oko Španjolske, no nisu uzeli dva zlata kako su mnogi očekivali. Naime, 2007. kao domaćini su pokleknuli u finalu od Rusije odigravši partiju za zaborav. Kiriljenko, Holden i društvo neočekivano su otišli do zlata u Madridu, a Španjolska je sve to itekako naplatila dvije godine kasnije uvjerljivo u finalu nadigravši Srbiju sa 85:63 za prvo zlato u povijesti.
Osim domaćina Litve, koja se redovito bori za medalju, na visok plasman računaju već spomenuta Rusija koja dolazi u praktički najjačem mogućem sastavu (Kiriljenko, Mozgov, Hrjapa...), zatim Njemačka predvođena NBA zvijezdama Dirkom Nowitzkim i Chrisom Kamanom, zatim Francuzi s NBA zvijezdama kao što su Tony Parker, Nicolas Batum, Boris Diaw, Joakim Noah... Tu su još uvijek nezgodna Grčka, zatim Turska (Hedo Turkoglu, Omer Asik, Ersan Ilyasova...) te reprezentacije s područja bivše Jugoslavije od kojih svaka može napraviti iznenađenje. Osim Srbije s legendarnim Dudom Ivkovićem na klupi puno se očekuje i od Slovenije s nekoliko NBA igrača te iskusnim Božidarom Maljkovićem na klupi.

Među reprezentacijama koje najavljuju iznenađenje svakako se nalazi i Hrvatska s mladim i ne previše iskusnim izbornikom Josipom Vrankovićem, no s nekoliko iznimno nadarenih košarkaša među kojima su 217 cm visoki tornjevi Ante Tomić i Stanko Barać te jedan od najboljih strijelaca Eurolige prošle godine 21-godišnji Bojan Bogdanović. Dodatnu kvalitetu Hrvatskoj na mjestu playmakera dati će i odlični Cedevitin Amerikanac Dontaye Draper – prvi Amer u povijesti HR košarke.

No, treba reći i to kako ove godine poziv u reprezentacijju nisu dobili Zoran Planinić, Davor Kus, Marko Banić i Krešo Lončar. Uz sve to uoči priprema zbog ozljede je otpao playmaker s NBA iskustvom Roko Leni Ukić i pitanje je može li reprezentacija s tako velikim brojem debitanata na velikoj sceni napraviti dobar rezultat.

Vranković i igrači prepuni optimizma otputovali su u Litvu – za što su im pravo dale neke pripremne utakmice – no neki košarkaški stručnjaci mišljenja su kako će ovo biti još jedno loše EP za Hrvatsku.

Minimalan plan je plasman na jedno od prvih šest mjesta koje vodi dodatne olimpijske kvalifikacije, a sve više od toga na ovako snažnom i fizički zahtjevnom turniru – gdje ima vrlo malo dana za odmor – bilo bi čudo.

SUSTAV NATJECANJA
Na Eurobasketu će 24 reprezentacije biti podijeljene u četiri skupine po šest. Nakon prvog kruga dalje iz svake skupine idu po tri najbolje koje će biti uvrštene u dvije nove skupine s po šest momčadi (spajaju se A i B skupina te C i D). Nakon nove tri utakmice znati ćemo kojih se osam reprezentacija plasiralo u četvrtfinale gdje počinje dobro poznati 'kup sistem'. I tako do velikog finala...

Skupina A (Panevežys): Španjolska, Turska, Litva, Velika Britanija, Poljska, Portugal

Skupina B (Šiauliai): Srbija, Francuska, Njemačka, Izrael, Italija, Letonija

Skupina C (Alytus): Grčka, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija, BiH, Finska

Skupina D (Klapeida): Slovenija, Rusija, Belgija, Gruzija, Bugarska, Ukrajina

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider