Lakersi su u šestoj utakmici finala Zapada svladali Phoenix i tako osigurali veliko finale s Bostonom, a utakmicu su dodatno 'začinili' slovenski košarkaši.

Lakersi su pobjedom 111:103 stigli do omjera 4-2 i tako se plasirali u finale s Bostonom. Još je jednu fantastičnu utakmicu odigrao Kobe Bryant koji je večer završio sa 37 poena, a dok je bio na parketu njegova momčad je napravila velikih +19.

Posredstvom ponajviše Gorana Dragiča i Stevea Nasha Phoenix je tijekom posljednje četvrtine smanjio ogromni zaostatak 91-74 na 99-96 dvije minute i 20 sekundi prije kraja. No, tada im se opet "ukazao" Kobe Bryant. Pogodio je sve šuteve do kraja (uglavnom s dvojicom igrača na sebi), a nakon onog za 107-100 je izašao izvan granica parketa i potapšao suparničkog trenera Alvina Gentryja koji je s nevjericom pratio kako Kobe zabija.

Utamicu je obilježio i incident slovenskih igrača. Početkom posljednje četvrtine igrač Lakersa, 26-godišnji Saša Vujačič je laktom žestoko opalio u glavu dvije godine mlađeg igrača Phoenixa Gorana Dragiča.

Dragič je prilikom jednog napada odigrao jedan na jedan s Vujačičem, dignuo se na pet metara od koša i pogodio. Potom je krenuo kratkotrajni verbalni sukob, a sve je završilo Vujačičevim udarcom laktom, makar je sve pokušao opravdati kao banalno dizanje ruku, no zaradio je tehničku.

Utakmica je prekinuta na nekoliko minuta, nastao je i čvor igrača na parketu oko Dragiča i Vujačiča, a svoje su u svemu imali i reći oba trenera na klupama, Phil Jackson s jedne i Alvin Gentry s druge strane.

NBA doigravanje, finale Zapada (šesta utakmica):

Phoenix - LA Lakers 103-111 (Nash 21p, 5s, 9a / Bryant 37p, 6s, Artest 25p, 4s, 3ul)

LA Lakersi su dobili seriju 4-2