Na krovu Europe!

Veličanstven uspjeh! Mladi košarkaši obranili naslov europskih prvaka!

Hrvatski košarkaši do 16 godina okitili su se drugom uzastopnom europskom zlatnom medaljom...

Hrvatska kadetska košarkaška reprezentacija obranila je zlatnu medalju na Europskom prvenstvu za igrače do 16 godina starosti u Češkoj. U finalu su izabranici Ante Nazora savladali domaću Češku sa 67-57.

Mladi hrvatski talenti posljednji su put protiv domaćina zaostajali dvije minute i 29 sekundi prije kraja prve četvrtine kada je na semaforu stajalo 17-16. Hrvatska potom do kraja četvrtine i početkom druge radi seriju 13-2 i bježi na deset koševa razlike (29-19). Prednost do kraja nisu ispuštali i tako su obranili zlatnu medalju koju je lani u Crnoj Gori osvojila generacija predvođena Darijem Šarićem. Za Hrvatsku je ovo ukupno treći naslov europskog prvaka za igrače do 16 godina starosti, a prvog su osvojili 1995. godine.

Nazorovi mladići do naslova su došli sa stopostotnim učinkom i devet ostvarenih pobjeda u isto toliko susreta. Kao i tijekom cijelog turnira Hrvatsku je u finalu predvodio Mario Hezonja s 21 košem i 10 skokova. Naš jedini dvoznamenkast igrač (prema broju koševa) uz njega bio je Karlo Žganec koji je također ostvario "double-double" učinak s 11 koševa i 11 skokova. Ne smije se izostaviti niti učinak Domagoja Bošnjaka koji je uz 8 koševa skupio i 12 skokova. Najbolji igrač poraženog domaćina bio je Martin Peterka koji je upisao 21 koš i 14 skokova.

Češka 57
Igrač Min. Šut 2 Šut 3 Šut 1 Sko. Ast. Poe.
Ekipa   - - - 4

Na kraju kažimo da je u borbi za treće mjesto Španjolska savladala Francusku 61-53 u produžetku i tako osvojila brončanu medalju.

Češka Hrvatska 57:67

Mario Hezonja očekivano je ponio epitet najkorisnijeg košarkaša (MVP). Nagradu je primio iz ruku uglednog srpskog stručnjaka Svetislava Pešića i tako naslijedio Darija Šarića koji je epitet MVP-a ponio prošle godine.

Hezonja je Hrvatsku predvodio do devet pobjeda u isto toliko utakmica na turniru uz prosjek od 20 koševa, 8.2 skoka i 2.6 asistencija.

Uz Hezonju mjesto u idealnoj petorci izborila su dva Čeha, Martin Peterka i Radovan Kouril, Francuz Damien Inglis i Španjolac Ilimane Diop.