Automoto
Automoto

Damon Hill primio mailove mržnje zbog kažnjavanja Schumachera

Bivši svjetski prvak u Formuli 1 Damon Hill (49) rekao je da će nakon nedjeljne Velike nagrade Monaka dva puta promisliti prije negoli ponovo prihvati ulogu suca na jednoj utrci Formule 1…

Naime, bivši britanski pilot, koji je tijekom aktivne karijere imao brojne kontroverzne sukobe sa sedmerostrukim svjetskim prvakom Michaelom Schumacherom, bio je jedan od četiriju sudaca koji je procijenio da je Nijemčevo prestizanje Fernanda Alonsa u posljednjem krugu utrke na ulicama Monte Carla bilo ilegalno.

Definitivno je bilo kiselih osmijeha kada je ušao u sobu sa sucima

Sigurnosni je automobil ušao u boks prije samog cilja, a Schumacher je iskoristio proklizavanje Ferrarijeva vozača Fernanda Alonsa i prestigao ga, osvojivši na koncu šesto mjesto. Pravila govore da će 'safety car', ukoliko utrka završava pod njegovim nadzorom, ući u boks u posljednjem krugu i nakon toga na stazi više ne smije biti pretjecanja. Suci su tako Schumachera kaznili s 20 sekundi, te je najtrofejniji vozač u povijesti Formule 1 završio kao 12. i ostao bez ijednog boda.

'Započelo je s mailovima mržnje. Znam da će mi većina ljudi vjerovati kada kažem da sam postupio ispravno i korektno, ali usprkos tomu primio sam nekoliko oštrih e-mailova u kojima me se optužuje za pristranost', rekao je Hill, kojeg je Nijemac 1994. izgurao sa staze u posljednjoj utrci sezone u Australiji (u Adelaideu) i spriječio ga da postane svjetski prvak, te sam osvojio naslov s bodom prednosti ispred njega.

'Malo mi je bilo neugodno što su mi iz FIA-e (Međunarodne automobilističke federacije) dali pune ovlasti suca. Zamišljao sam kako ću sucima davati uvid iz perspektive bivšeg vozača jer je moje iskustvo vozačko, a nemam iskustva s tumačenjem pravila. Djelomično mi je također bilo neugodno što se radilo o incidentu u kojem je sudjelovao Michael. A definitivno je bilo kiselih osmijeha kada je ušao u sobu sa sucima', dodao je bivši britanski pilot.