Pregled godine

U 2011. smo slavili Istanbul, a Dinamo je prošao od bajke do noćne more

U nastavku pregleda najvažnijih uspjeha hrvatskih sportaša u 2011. godini, donosimo vam najbolje rezultate od mjeseca srpnja do prosinca...

Srpanj

Ljetne mjesece uljepšala nam je naša ženska košarkaška reprezentacija, koja je osvojila odlično peto mjesto na Europskom košarkaškom prvenstvu u Poljskoj, čime su naše djevojke osigurala nastup na kvalifikacijskom turniru za odlazak na Olimpijske igre u Londonu sljedeće godine te izravni plasman na sljedeće EP koje će se održati za dvije godine u Francuskoj.

Za najbolji plasman na dosadašnjim kontinentalnim smotrama, naše su igračice u susretu za peto mjesto u Lodzu svladale Crnu Goru 73:59 (14-16, 24-19, 17-9, 18-15). Hrvatsku su do važne pobjede predvodile Jelena Ivezić sa 21 košem i osam skokova te Iva Ciglar sa 19 i pet asistencija, dok je Anna De Forge sa 18 ubačaja bila najefikasnija u sastavu Crne Gore. Lijepo priznanje dobila je Sandra Mandir koja je uvrštena u najbolju petorku prvenstva. Bila je peti strijelac s prosjekom od 14,3 koševa, 4,6 skokova i 3,8 asistencija po utakmici.

Hrvatska taekwondo reprezentativka Lucija Zaninović izborila je nastup na Olimpijskim igrama u Londonu osvojenim drugim mjestom na svjetskim kvalifikacijama u glavnom gradu Azerbejdžana Bakuu. Aktualna europska prvakinja deklasirala je protivnice i iz kola u kolo nizala pobjede u konkurenciji čak 50 djevojaka kategorije do 49 kilograma. Finalni meč Kineskinji Wu Jingju Lucija je predala bez borbe jer joj je finale i drugo mjesto bilo dovoljno za kvalifikaciju jer u London putuju tri najbolje iz svake kategorije.

Isto je posljednjeg dana taekwondaških olimpijskih kvalifikacija ostvarila njezina sestra blizanka Ana Zaninović u kategoriji do 57 kg sestra. Put najboljoj taekwondoašici svijeta bio je izuzetno težak, jer su u njenoj olimpijskoj kategoriji do 57 kg i to na njenoj strani ždrijeba, bile su čak tri aktualne svjetske prvakinje iz kategorija do 53, 57 i 62 kilograma.

Na Europskom plivačkom prvenstvu osoba s invaliditetom koje se od 3. do 10. srpnja održavalo u Berlinu, Hrvatska je osvojila ukupno osam medalja. Mihovil Španja okitio se zlatom, s tri srebra i broncom, Sanja Milojević zlatom i srebrom, a Kristijan Vincetić srebrom.

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović obranio je u Helsinkiju naslov europskog prvaka u olimpijskoj klasi Laser. Splićanin je lani u Tallinu osvojio svoj prvi naslov europskog prvaka, a obranom naslova je potvrdio da će na OI u Londonu biti velika hrvatska nada za medalju.  Uspješni su u klasi 470 bili Šime Fantela i Igor Marenić koji su se također okitili zlatom. Hrvatski jedriličari su na EP u Helsinkiju osvojili čak pet odličja, uz Stipanovića te Fantelu i Marenića, Tina Mihelić u laseru i Ivan Kljaković Gašpić u finnu bili su srebrni, dok je Josip Olujić postao juniorski europski prvak.

Hrvatski rukometaši i rukometašice na pijesku osvojili su naslove europskih prvaka na prvenstvu Staroga kontinenta u Umagu. Rukometaši su do zlata došli sjajnom igrom u finalu i pobjedom nad Rusijom od 2:0 (21:16, 19:18) u setovima. Rukometašice su imale više poteškoća jer su u finalu s Dankinjama izgubile set, ali su na kraju ipak došle do zlata s 2:1 (20:12, 20:22, 7:4).

Najbolja hrvatska atletičarka Blanka Vlašić osvojila je prvo mjesto na mitingu Dijamantne lige u Birminghamu preskočivši 199 centimetara. Blanka je do pobjede došla usprkos bolovima u koljenu, a ovim trijumfom prekinula je niz od dva uzastopna poraza u Lausanni i Londonu. Blanki je ovo treća pobjeda na mitinzima Dijamantne lige ove sezone nakon što je slavila u Šangaju s rezultatom 194 cm, dok je u Rimu je bila najbolja s preskočenih 195 cm. Zanimljivo, Blanka je ove sezone dva metra preskočila jedino na splitskoj rivi.

Dinamično je u mjesecu srpnju bilo na europskim nogometnim travnjacima. Naime, igrani su kvalifikacijski susreti za plasman u Ligu prvaka i Europsku ligu. Dinamo je u tri utakmice ostvario dvije pobjede i jedan remi, dovoljno za velik korak prema četvrtoj rundi kvalifikacija za najelitnije europsko klupsko natjecanje. 'Modri' su u drugom pretkolu igrali protiv azerbejdžanskog Neftčija iz Bakua. U prvom susretu pred 35.000 gledatelja u Maksimiru slavili su s 3:0, pogotke su postigli Badelj te dva Krstanović. Uzvrat je završio bez pogodaka. U prvoj utakmici trećeg pretkola, Dinamo je u Helsinkiju svladao domaći HJK sa 2-1 (1-1) i napravio veliki korak prema ulasku u sljedeći krug natjecanja. Domaćin je poveo golom Ringa u 14. minuti, na 1-1 izjednačio je Rafinha autogolom u 19., a pobjedu Dinamu osigurao je Sammir u 77. minuti.

Split, Varaždin i Hajduk igrali su kvalifikacije za Europsku ligu. Varaždin je u prvom kolu kvalifikacija izbacio andorski Lusitans, a potom i moldavskog predstavnika Iskru Stal. U drugoj rundi kvalifikacija Varaždincima se pridružio i Split koji je napravio veliki uspjeh izbacivši slovenske Domžale, odnosno. U prvim utakmicama trećeg pretkola, Split je protiv jakog Fulhama u Dugopolju na igralištu SC Hrvatski vitezovi odigrao 0-0. Sastav Splita, koji je ove sezone prvi put u povijesti kluba nastupao u eurokupovima, odigrao je ravnopravnu utakmicu protiv engleskog prvoligaša koji je lani igrao u finalu ovoga natjecanja.

Varaždin je pak na gostovanju u Bukureštu protiv domaćeg Dinama odigrao 2-2 (2-2). Domaćini su poveli sa 2-0 nakon samo 15-ak minuta igre zahvaljujući autogolu Sušca u 6. minuti i pogotku Motija u 16., ali Varaždinci su do odličnog rezultata pred uzvrat stigli s dva gola u završnici prvog poluvremena. Strijelci su bili Mario Sačer (43) i Davor Vugrinec (45+2).

Hajduk se kvalifikacijama priključio u trećem kolu. U prvoj je utakmici na gostovanju kod engleskog prvoligaša Stoke Cityja izgubio sa 0-1 (0-1). Jedini pogodak na utakmici postigao je Jonathan Walters već u 3. minuti.

Na Svjetskom prvenstvu u Šangaju, hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je brončanu medalju. Nakon što se nisu uspjeli plasirati u finale zbog poraza od europskog doprvaka Italije sa 7:9 (0:1, 1:2, 3:5, 4:1), 'Barakude' su u dvoboju za broncu slavili protiv olimpijskog prvaka Mađarske s 12:11. Izabranici Ratka Rudića prvu su fazu natjecanja okončali sa maksimalne tri pobjede i prvim mjestom u skupini C. U četvrtfinalu su izbacili Crnu Goru sa 9-6. 'Dupini' su broncom u Šangaju ponovili uspjeh otprije dvije godine u Rimu te su također nastavili kontinuitet osvajanja medalja na SP-u, bili su podsjetimo i zlatni u Melbourneu 2007. godine. Novi svjetski prvaci postali su Talijani, koji su u finalu nakon dodatnog vremena bili bolji od branitelja naslova Srbije s 8:7.

Najbolja atletičarka svijeta Blanka Vlašić pobijedila je na natjecanju Dijamantne lige u Monte Carlu sa skokom preko 1.97 metara, te je tako i praktički osigurala ukupnu pobjedu u poretku visašica. Blanka je 1.97 metara preskočila iz drugoga pokušaja, a triput je neuspješno pokušavala preko 2.01, pa će i dalje pričekati na svoj 200-ti skok preko dva metra.

Ždrijebom u Rio de Janeiru odlučeno je da će hrvatska nogometna reprezentacija u kvalifikacijama za Svjetsko nogometno prvenstvo 2014. u Brazilu igrati u skupini A, u kojoj su još reprezentacije Srbije, Belgije, Škotske, Makedonije i Walesa. Samo pobjednik skupine ide izravno na SP, a iz ukupno devet skupina osam najboljih drugoplasiranih ulaze u novi ždrijeb četiri para, čiji će pobjednici također osigurati vizu za Brazil.

Kolovoz

Nogometaši Dinama plasirali su se u 4. pretkolo Lige prvaka nakon što su i u uzvratnom dvoboju u Zagrebu pobijedili finski HJK Helsinkija s 1:0 pogotkom Lucha Ibaneza u 90. minuti. U prvom susretu u Helsinkiju Dinamo je slavio s 2:1, te prolazi dalje s ukupnim rezultatom 3:1.

Hajduk, Varaždin i Split oprostili su se od daljnjeg nastupa u Europskoj ligi. Hajduk je u uzvratnom dvoboju 3. pretkola pred 35.000 gledatelja na Poljudu izgubio od Stoke Cityja s 0-1 (0-0), a kako je i prva utakmica završila pobjedom Stokea od 1-0 u daljnje natjecanje plasirala se engleska momčad s ukupnih 2-0. Jedini pogodak u uzvratu bio je autogol Ljube Miličevića u prvoj minuti sudačke nadoknade. Split je u uzvratu u Londonu poražen od Fulhama sa 2-0 (1-0). Prva utakmica u Splitu završena je bez pogodaka, a Fulham je tako prošao dalje s ukupnih 2-0. Pogotke su postigli Johnson (19) i Murphy (56-11m).

Varaždinci su u uzvratu na svom terenu izgubili od Dinama iz Bukurešta sa 1-2 (1-2). Prvi dvoboj završio je 2-2 i Dinamo je prošao dalje s ukupnih 4-3. Dinamo je u Varaždinu dva puta vodio golovima Danciulescua (7) i Munteanua (26), a pogodak za 1-1 postigao je Golubar (14).

Hrvatski strijelac Bojan Đurković (22) osigurao je nastup na Olimpijskim igrama u Londonu sljedeće godine u disciplini MK puška 50 metara trostav zauzevši osmo mjesto na Europskom prvenstvu u Beogradu. Đurković je četvrti hrvatski strijelac koji je ispunio olimpijsku normu, prije njega to je uspjelo Snježani Pejčić, brončanoj s posljednjih OI iz Pekinga u zračnoj pušci, te Giovanniju Cernogorzu i Antonu Glasnoviću u disciplini trap.

Hrvatska kadetska reprezentacija košarkaša do 16 godina starosti osvojila je naslov europskih prvaka nakon što je u finalnom dvoboju u Pardubicama svladala domaćina Češku s 67:57 (41:29). Mladi Hrvati su tako ponovili uspjeh lanjske generacije koja je također osvojila naslov europskog prvaka u ovoj dobnoj kategoriji. Izabranici Ante Nazora dominirali su prvenstvom, te ubilježili devet pobjeda bez ijednog poraza. U finalu je ponovno briljirao najbolji igrač prvenstva Mario Hezonja sa 21 košem i 10 skokova, a Karlo Žganec je imao po 11 ubačaja i 11 skokova.

U prijateljskoj nogometnoj utakmici odigranoj na stadionu Aviva u Dublinu reprezentacije Irske i Hrvatske odigrale su 0-0. Pred 15.000 gledatelja sudio je Hagen iz Norveške. Naša reprezentacija niti u petom gostovanju u Dublinu nije uspjela slaviti. Bio je ovo treći neodlučeni rezultat uz dva poraza.

Nogometaši Dinama izborili su plasman u Ligu prvaka iako su u uzvratnom susretu posljednjeg kola kvalifikacija izgubili na gostovanju kod Malmoa 0:2. 'Modri' su uspjeli sačuvati tri gola viška iz prve utakmice u Maksimiru kojoj su slavili s 4:1 (Sammir - 4, 60-11m, Rukavina -57 i Beqiraj -84, dok je strijelac za goste bio Mehmeti -17) i nakon 1999. godine ponovno su izborili plasman u elitno nogometno natjecanje Starog kontinenta. Golove za švedski sastav zabili su Figueiredo (69) i Jansson (86). Dinamo je od 50. minute igrao bez isključenog Vrsaljka. Dinamo je posljednji put u Ligi prvaka igrao 1999. kada je u kvalifikacijama izbacio mađarski MTK, a potom u skupinama D zauzeo posljednje mjesto iza Manchester Uniteda, Marseillea i Sturma.

Krajem kolovoza hrvatski košarkaši započeli su nastup na Europskom prvenstvu u Litvi. Teže od očekivanog, izabranici Joke Vrankovića pobijedili su Finsku 84:79 (25:26, 16:17, 19:13, 24:23). Najefikasniji igrači u hrvatskim redovima bili su Bojan Bogdanović sa 27 koševa i 7 skokova, Ante Tomić sa 14 koševa i 8 skokova, Marko Popović sa 12, te Damir Markota sa 11 koševa i sedam skokova, dok su Fince predvodili Petteri Koponen sa 14 i Sasu Salin sa 13 koševa.

Rujan

Hrvatski košarkaši nisu se proslavili na Europskom prvenstvu u Litvi. Nastup su zaključili već u prvoj fazi natjecanja te tako po prvi put u povijesti nisu izborili plasman u drugi krug. Unatoč najavama o borbi za odličje, u skupini C zauzeli su četvrto mjesto sa dvije pobjede i tri poraza. Cilj je bio plasirati se među šest najboljih, što donosi kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre 2012. godine, ali rvi put od 1993., kada smo debitirali na Europskim prvenstvima, nismo prošli prvi krug. Izgubili smo od Grčke, Makedonije i BiH, a pobijedili smo Crnu Goru i Finsku. Nakon prvenstva, klupu je napustio izbornik Vranković uz objašnjenje kako mu je istekao ugovor sa Savezom.

Hrvatska nogometna reprezentacija u kvalifikacijskom je dvoboju za odlazak na EURO 2012. na gostovanju svladala Maltu sa 3-1 (2-1). Strijelci: 0-1 Vukojević (11), 0-2 Badelj (32), 1-2 Mifsud (38), 1-3 Lovren (68).

Hrvatski četverac na pariće u sastavu David Šain, Valent i Martin Sinković i Damir Martin osvojio je brončano odličje na Svjetskom veslačkom prvenstvu na Bledu u Sloveniji. Branitelji naslova prvaka sa prošlog SP-a u Aucklandu tako su osigurali nastup na Olimpijskim igrama u Londonu.

Hrvatska atletičarka Blanka Vlašić osvojila je srebrno odličje u skoku uvis na Svjetskom atletskom prvenstvu u južnokorejskom Daeguu preskočivši visinu od 2.03 metra, što joj je i najbolji rezultat sezone. Vlašić je preskočila 2.03 metra iz drugoga pokušaja, ali to nije bilo dovoljno za obranu zlata s prošlih prvenstava iz Osake i Berlina jer je Ruskinja Ana Čičerova 2.03 metra preskočila iz prvoga pokušaja i osvojila zlato.

U susretu F skupine kvalifikacija za Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine Hrvatska je u Maksimiru pred 15.000 gledatelja pobijedila Izrael 3:1 (0:1). Ovom pobjedom Hrvatska je osigurala barem drugo mjesto u skupini i plasman u dodatne kvalifikacije za europsku smotru. Izrael je poveo golom Hemeda u 44. minuti, no već u 47. minuti je izjednačio Modrić sjajnim udarcem sa 25 metara. Utakmicu je prelomilo isključenje Ben Haima u 51. minuti zbog oštrog prekršaj nad Eduardom. Hrvatska je iskoristila igrača više i s dva gola Eduardo razriješila je pitanje pobjednika. Eduardo je u 55. minuti doveo Hrvatsku u vodstvo od 2:1, a dvije minute kasnije je povećao na 3:1.

U rujnu je aktivan bio i Dinamo koji je nakon dugog posta konačno ponovno osjetio slast igranja Lige prvaka, no nažalost ne previše uspješno. Najbolji dojam 'Modri' su ostavili u prvom kolu skupine D kada su u Maksimiru izgubili od Real Madrida s minimalnih 0-1 (0-0). Jedini strijelac bio je Di Maria u 53. minuti. U drugoj utakmici, hrvatski je prvak stradao na Gerlandu pred 30.000 gledatelja od Lovrenovog Lyona s 0:2 (0:2) te se nakon dva kola nalazi na začelju ljestvice bez bodova, ali i bez postignutog gola. Strijelci za vodeću momčad francuskog prvenstva bili su Bafetimbi Gomis (23) i Bakary Kone (42).

Hrvatski hrvač Neven Žugaj (28) osvojio je brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Istanbulu u kategoriji do 74 kilograma grčko-rimskim stilom. Najvećim uspjehom karijere ispunio je i olimpijsku normu za nastup na Olimpijskim igrama u Londonu sljedeće godine.

Hrvatska muška teniska reprezentacija osigurala je mjesto u svjetskoj skupini Davis kupa. U u doigravanju za ostanak u Potchefstroomu, gradu 120 kilometara udaljenom od Johannesburga, naši su tenisači slavili s ukupnih 4-1. Nakon prvog dana rezultat je bio poravnat 1:1, igra parova donijela nam je vodstvo 2:1, a pobjednički bod Hrvatskoj osigurao je naš prvi reket Marin Čilić koji je sa 6-4, 6-2, 6-4 pobijedio Rika de Voesta. U zadnjem meču za prestiž, mladi Nikola Mektić svladao je Ravena Klaasena 7-(2), 6-1.

U rujnu su na Europskom prvenstvu nastupale i hrvatske odbojkašice, koje su nastup u Monzi završile već u prvom krugu. Iako su iznenadile Tursku i upisale očekivani poraz od europskih prvakinja Talijanki, Hrvatice su gubitkom bodova protiv Azerbajdžana nakon 112 minuta igre ispustila kartu za osminu finala. Hrvatska je natjecanje u skupini zaključila na četvrtom mjestu s jednom pobjedom i dva poraza.

Listopad

Nogometni listopad nije dobro počeo za hrvatsku reprezentaciju. U pretposljednjem dvoboju F skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2012. godine, Grčka nas je u Pireju pobijedila s 2:0 (0:0) i zahvaljujući kasnijem slavlju u Gruziji, bacila je Bilićeve izabranike u dodatne kvalifikacije. 'Vatreni' su u posljednjem kolu u Rijeci pobijedili Latviju 2:0, te su tako osvojili drugo mjesto u skupini, nedovoljno za izravni plasman u Poljsku i Ukrajinu. Golove za Hrvatsku zabili su Eduardo (67) i Mandžukić (72). Grci su u drugom susretu skupine svladali Gruziju 2:1, iako su do 80. minute gubili 0:1. Međutim, s dva gola u samoj završnici okrenuli su rezultat i izborili plasman na EP.

Hrvatska muška stolnoteniska reprezentacija osvojila je sedmo mjesto na Europskom prvenstvu u Gdanjsku, dok su stolnotenisačice zaključile natjecanje na desetom mjestu. U susretu za sedmo mjesto stolnotenisači su pobijedili Grčku s 3:1, dok su djevojke izgubile od Rusije 1:3.

Dinamo ni u trećem kolu skupine D Lige prvaka nije uspio doći do pobjede i gola. Nogometaši Ajaxa slavili su pred 30.000 gledatelja u Maksimiru s 2:0 (0:0). Dinamu je to treći poraz u skupini. Strijelci: 0:1 Derk Boerrigter (49), 0:2 Christian Eriksen (90).

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija pobjedom je otvorila nastup u skupini 6 kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se sljedeće godine održati u Nizozemskoj. U Novigradu je svladala Italiju sa 40-15 (21-7). Uz Hrvatsku i Italiju u skupini 6 natječu se još Danska i Slovačka, a plasman na EP će izboriti prve dvije reprezentacije.

Ivica Kostelić primio je u austrijskom Soeldenu primio nagradu za najboljega skijaša godine "Serge Lang trofej". Nagradu dodjeljuje Međunarodno udruženje skijaških novinara svake godine, počevši od 1963., a Kosteliću je ovo prvi puta da osvaja to priznanje. Ukupni pobjednik Svjetskog kupa je u glasovanju iza sebe ostavio Mariu Riesch,Didiera Cuche i Christofa Innerhofera. Prošle godine nagradu "Skijaš godine –Serge Lang trofej“ osvojio je Švicarac Carlos Janka, a 2001. ju je dobila i Janica Kostelić.

Ubrzo nakon primitka prestižne nagrade, Ivica je osvojio je odlično peto mjesto na prvoj ovosezonskoj utrci veleslaloma u Soeldenu. Imao je 1.16 sekundi zaostatka za prvoplasiranim Amerikancem Tedom Ligetyjem (2:22.00). Naš drugi skijaš Dalibor Šamšal nije uspio završiti prvu vožnju.

Nakon što je ove godine poražen u finalima turnira u Marseilleu, Umagu i Pekingu, hrvatski tenisač Marin Čilić konačno je dočekao turnirski naslov. U finalu ATP turnira u St Peterburgu je nakon dva sata i 17 minuta pobijedio Srbina Janka Tipsarevića 6:3, 3:6, 6:2. Bio je to Marinov šesti naslov u 12 dosadašnjih finala, nakon što je 2010. i 2009. slavio u Zagrebu i Chennaiju, a 2008. u New Havenu. Bio je to ujedno i Čilićevo četvrto finale ove godine.

Studeni

Dinamo niti u studenom nije popravio skor u Ligi prvaka. U četvrtom kolu D skupine, u Amsterdamu je izgubio od Ajaxa 0:4 (0:2) i nakon četiri utakmice nema niti jedan bod, niti je postigao pogodak. Golove za 'Kopljanike' zabili su Gregory van der Wiel (20), Miralem Sulejmani (25), Siem de Jong (65) i Lodeiro (90+2). Nakon četiri kola na ljestvici vodi Real sa 12 bodova, Ajax ima sedam, Lyon četiri, a Dinamo je na začelju bez bodova.

20 dana kasnije, uslijedio je pravi potop. Kao što je bilo i za očekivati, hrvatski je prvak u petom kolu uvjerljivo 'stradao' pred 65.000 gledatelja na Santiago Bernabeu. Real Madrid slavio je sa 2:6 (0:4) i time Dinamu nanio jedan od najtežih poraza u povijesti kluba. Golove za Real zabili su Karim Benzema (2, 66), Jose Callejon (6, 49), Gonzalo Higuain (9) i Mesut Ozil (20), dok je prvi gol za 'Modre' u Ligi prvaka zabio Fatos Beqiraj u 81. minuti. Konačnih 2:6 postavio je Ivan Tomečak u 89. minuti.

Barem nas je malo razveselila reprezentacija, koja je kroz dvije utakmice dodatnih kvalifikacija protiv Turske, izborila plasman na Europsko prvenstvo 2012. godine. U prvom susretu pred 53. 0000 gledatelja u Istanbulu, 'Vatreni' su slavili s 3:0. Strijelci za Hrvatsku bili su Olić (2), Mandžukić (32) i Ćorluka (51). Dojam je malo pokvaren u uzvratu u Maksimiru, u kojem jer rezultat bio 0:0.

Prosinac

Iznadprosječno topli prosinac, donio nam je prilično teške protivnike na Europskom nogometnom prvenstvu 2012. godine. Ždrijebom u Kijevu odlučeno je da će Hrvatska igrati u skupini C sa svjetskim i europskim prvacima Španjolcima te Italijom i Irskom. Hrvatska prvu utakmicu igra 10. lipnja u poljskom Poznanu s Irskom, druga je s Italijom 14. lipnja također u Poznanu, a u zadnjem kolu 18. lipnja u Gdanjsku sa Španjolskom.

Hrvatske rukometašice natupile su na Svjetskom prvenstvu u Brazilu i ispunile zacrtani cilj, osiguranje olimpijskih kvalifikacija za London. Hrvatice su nastup okončale na sedmom mjestu nakon što su u susretu za sedmu poziciju svladale Angolu sa 32-29 (14-12). Osminu finala izborile su drugim mjestom u skupini D s četiri pobjede i jednim porazom. U borbi za četvrtfinale čekala ih je Rumunjska koju su izabranice Vladimira Canjuge svladale sa 28:27 (15:18) i tako izborile olimpijske kvalifikacije. Na putu do polufinala, čekala ih je ponajbolja selekcija svijeta Norveška, protiv koje naše djevojke nisu mogle do čuda. Norvežanke su slavile s 25:30 (12:16). U borbi za peto mjesto Hrvatice su potom izgubile od domaće reprezentacije sa 31-32 (15-14), te im je za utjehu ostao dvoboj s Angolom.

I dok nam se činilo da za Dinamo ne može gore od 6:2 poraza u Madridu, dogodio se susret šestog kola Lige prvaka u Maksimiru. Pred 15.000 gledatelja potopljeni 'Modri' doživjeli su potpuni debakl od Lyona izgubivši s nevjerojatnih 1:7 što je najteži europski poraz hrvatskog prvaka u povijesti kluba. Dinamo je tako natjecanje u 'elitnom društvu' okončao sa svih šest poraza i razlikom pogodaka 3:22 postavši najgora momčad u povijesti Lige prvaka svih vremena. Do sada je taj neslavni rekord držao moskovski Spartak koji je u sezoni 2002/03. upisao šest poraza uz razliku pogodaka 1:18. Iako je od 28. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Jerko Leko, Dinamo je protiv Lyona poveo u 40. minuti golom Matea Kovačića. Lyon je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela izjednačio golom Bafetimbi Gomisa, a u nastavku utakmice je uslijedio potop 'Modrih'. Golove za Lyon u drugom poluvremenu zabili su Maxime Gonalons (47), Gomis (48, 52, 71), Lopez (66) i Briand (76).

Hrvatski skijaš Ivica Kostelić pobijedio je u prvom ovosezonskom slalomu Svjetskog kupa u Beaver Creeku, ostvarivši 19. pobjedu u karijeri, a 12. u svojoj najjačoj disciplini. Drugi je bio Talijan Cristian Deville (+0.14), treće mjesto pripalo je Austrijancu Marcelu Hirscheru (+0.48).

Hrvatski jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su brončanu medalju u klasi 470 na Svjetskom prvenstvu u jedrenju u Australiji. Ovo im je peta seniorska medalja s europskih i svjetskih prvenstava u tri godine. Odličnim nastupom u Australiji osigurali su normu za Olimpijske igre u Londonu, kao i Ivan Kljaković-Gašpić u Finnu. Isto je pošlo za rukom Tini Mihelić, koja je plasmanom u zlatnu finalnu skupinu u ženskom samcu izborila vizu za London.

Ivica Kostelić nas je u slalomu nastavio oduševljavati i u predbožićno vrijeme. Nakon petog mjesta iz Alta Badije, profesor je slavio na trećem slalomu sezone u austrijskom Flachau. Na noćnoj utrci, Ivica je vodio nakon prve vožnje, a u drugoj je petim vremenom stigao do 20. pobjede u karijeri, te 13. u slalomu. Drugo mjesto sa sedam stotinki sekunde zaostatka osvojio je Šveđanin Andre Myhrer, dok je treći bio Talijan Cristian DeVille sa devet stotinki sekunde zaostatka. Naš drugi predstavnik Dalibor Šamšal nije izborio nastup u drugoj vožnji.

Sa dvije pobjede (Beaver Creek, Flachau) i jednim petim mjestom (Alta Badia) Kostelić se vratio na vodeću poziciju u poretku slalomaša sa 245 bodova, Talijan DeVille je drugi sa 180 bodova, a Šveđanin Myhrer treći sa 170 bodova. U ukupnom poretku napredovao je na peto mjesto sa 329 bodova. Vodeći je Austrijanac Marcel Hirscher sa 425 bodova.

Košarkaši Cibone i Cedevite porazima su se oprostili od daljnjeg nastupa u Eurokupu ove sezone. Cibona je u susretu posljednjeg, 6. kola skupine A upisala i šesti poraz, u svojoj dvorani izgubila je od Hapoela iz Jeruzalema sa 78-86 (18-19, 18-26, 20-25, 22-16), dok je Cedevita natjecanje u skupini G okončala s jednom pobjedom i pet poraza nakon 65-80 (17-25, 10-21, 16-13, 22-21) poraza u Muenchenu od Bayerna.

Hrvatska nogometna reprezentacija završila je 2011. godinu na osmom mjestu FIFA-ine ljestvice, dok prvo mjesto i dalje drži Španjolska. Među prvih deset reprezentacija nije došlo do promjena u odnosu na prošli mjesec. Druga je Nizozemska, treća Njemačka, četvrti Urugvaj, a peta Engelska. Irska s kojom Hrvatska igra prvu utakmicu u skupini na Euru 2012. je pala s 23. na 22. poziciju.