Posljednji pozdrav

Po čemu će svijet pamtiti Olimpijske igre u Londonu?

Rušili su se rekordi, osvajale medalje, padale su i suze radosnice, a dogodio se i pokoji skandal.

Deset i pol tisuća natjecatelja u 29 sportova iz 204 zemlje u London je došlo ostvariti san svakog sportaša - stati na olimpijsko postolje.

Hrvatima je to uspjelo čak šest puta, a Lijepa naša slušala se čak u tri navrata. Najveći je to broj osvojenih medalja hrvatskih sportaša na Olimpijskim igrama. Hrvatska je 26. u ukupnom poretku.

27. po redu, ove su se Igre upisale i u povijest Saudijske Arabije, Katara i Bruneja. Te su zemlje prvi put na olimpijadu poslale i ženske predstavnice. Iako im je na početku to bilo zabranjeno, sportašice su se na kraju ipak natjecale s hidžabom na glavi.

Londonske igre donijele su i najuspješnijeg olimpijca svih vremena. Amerikanac Michael Phelps ukupno je osvojio 22 olimpijske medalje, od čega je 18 zlatnih.

I Phelpsovi sunarodnjaci ispisali su olimpijsku povijest. Američki košarkaši Nigerijce su pobijedili s čak 83 koša razlike. 153 pogotka bila su više nego dovoljna za najveći broj koševa postignutih na olimpijskim igrama.

Još jedan sportaš bez premca, Usain Bolt, s tri zlata oko vrata, rušio je rekorde. Bolt je prvi čovjek u povijesti koji je na dvjema uzastopnim Olimpijskim igrama obranio titule na obje sprinterske dionice.

Medalja je otišla i u britansku kraljevsku obitelj. Zara Filips, unuka kraljice Elizabete na konjičkom je natjecanju osvojila srebro. Ove Igre pamtit će se i po Oscaru Pistoriusu. Južnoafrički atletičar postao je prvi sportaš s invaliditetom koji je nastupio na Paraolimpijskim i Olimpijskim igrama.

I dok su neki slavili, drugi su se pognutih glava vratili kućama. Za skandal je zaduženo osam igračica badimintona, među kojima su i svjetske prvakinje Kineskinje. Diskvalificirane su jer su namjerno htjele izgubiti meč kako bi si olakšale nastavak natjecanja.

A olakšati si put u bolji život pokušalo je i sedmero kamerunskih sportaša. Zbog ekonomskih razloga odlučili su - ostati u Europi. Nestali su prije pet dana i još uvijek nisu pronađeni. Prvo zlato Igara otišlo je u kineske ruke. Medalje su ipak najviše puta zasjale na Amerikancima. I ono najvažnije - čak šest puta na hrvatskim predstavnicima.