Euro 2012

Hrvatska doživjela prvi poraz na Euru: Srbija slavila, igrači se 'koškali'!

U trećem kolu skupine B Europskog vaterpolskog prvenstva u Eindhovenu Hrvatska je izgubila od Srbije 15:12...

Četiri je pogotka za Hrvatsku, kojoj je ovo bio prvi poraz na EP-u, postigao Sandro Sukno, tri je dodao Maro Joković, dva Frano Karač, a po jedan Miho Bošković, Ivan Buljubašić i Andro Bušlje. Trostruki strijelac za Srbiju bio je Vanja Udovičić.

Hrvatska je dobro krenula u utakmicu, tri puta u nizu je vodila, ali Srbija se svaki put vraćala. Pavić je u tim trenucima odlično čuvao hrvatska vrata, no problemi stižu u drugoj četvrtini. Srbi su izveli nekoliko brzih kontri preko Vanje Udovičića i otišli na 8:5. U trećoj četvrtini Srbi odlaze na 10:6. U tom trenutku se činilo kako je utakmica prelomljena, no Hrvatska se ponajviše zaslugom Pavića i Sukna vraća u utakmicu.

Sukno je na početku posljednje četvrtine smanjio na 11:10, činilo se da bi Hrvatska mogla okrenuti utakmicu u svoju korist, no to se ipak nije dogodilo. S nekoliko pogrešaka u napadu „barakude“ su dale šansu srpskim „delfinima“ da se prestroje i ponovno zabiju tri pogotka u nizu. Srbija je u kratkom roku otišla na 14:10, a momčad Ratka Rudića više nije imala snage za novi povratak. U finišu utakmice malo su proradile strasti, bilo je nekoliko oštrijih prekršaja s obje strane, ali sve je bilo u sportskim okvirima. Srbija je na kraju trijumfirala sa 15:12.

Ovom pobjedom Srbija nije osigurala prvo mjesto u skupini, ali nakon tri odigrana kola jedina u skupini ima stopostotni učinak i najvjerojatnije će se izravno plasirati u polufinale, dok će Hrvatska morati tražiti plasman u završnicu kroz četvrtfinale.

Spomenimo još da je u prvom današnjem dvoboju u skupini B Njemačka neočekivano uvjerljivo pobijedila Španjolsku sa 16-10.

EP u vaterpolu, 3. kolo:

Skupina B
Hrvatska – Srbija 12-15 (2-2, 4-6, 3-3, 3-4)
Njemačka – Španjolska 16-10
Crna Gora – Rumunjska (kasnije)
Redoslijed: 1. Srbija 9, 2. Hrvatska 6, 3. Crna Gora 3 (-1), 4. Njemačka 3, 5. Španjolska 3, 6. Rumunjska 0 (-1)

Skupina A
Mađarska – Makedonija 14-9
Grčka – Turska 20-2
Italija – Nizozemska (kasnije)
Redoslijed: 1. Grčka 9, 2. Mađarska 9, 3. Italija 3 (-1), 4. Makedonija 3, 5. Nizozemska 0 (-1), 6. Turska 0

Tijek utakmice:

Četvrta četvrtina

Kraj je utakmice, Srbija je pobijedila 15:12.

Filipović iz peterca diže na 15:12. Nikša Dobud isključen je zbog udarca u lice Filipa Fillipovića. Sve je bilo u žaru borbe.

Joković smanjuje na 14:12.

Sukno ne pogađa s distance, Srbi u napadu, ali ne postižu pogodak.

Bošković smanjuje na 14:11. Srbi gube loptu u napadu.

Hrvatska pogađa gredu, u kontri za Srbiju zabija Ćuk. Čini se da se utakmica prelomila, Srbija vodi sa 14:10.

Hrvatska gubi loptu u napadu. Pijetlović postiže pogodak za 13:10.

Srbija zabija pogodak s dva igrača više. Strijelac je bio Stefan Mitrović.

Sukno smanjuje na jedan razlike, Srbija vodi 11:10

Hrvatska ima prvi napad.  Srpski izbornik je isključen, ne znamo iz kojeg razloga.

Treća četvrtina

Srbija ima igrača više, no Hrvatska se obranila. Obradović iz "šraube" pogađa stativu. Kraj treće četvrtine.

Peterac za Hrvatsku. Bošković zabija, Srbija vodi 11:9.

Srbija diže na 11:8, strijelac je Živko Gocić.

Buljubašić pogađa stativu, Srbija ima novi napad. Hrvatska se obranila, no ubrzo potom gubi loptu.

Srbija ima igrača više, no Hrvatska se dobro brani i osvaja loptu.

Hrvatska ima igrača više i mogućnost da smanji na dva razlike. Sukno smanjuje na 10:8.

Srbija ima igrača više, no Hrvatska se obranila.

Buljubašić smanjuje na 10:7.

Hrvatska gubi loptu u napadu, Srbija ponovno napada i zabija s igračem više. Strijelac je bio Miloš Ćuk. Srbija vodi 10:6.

Isključen je Bušlje. Udovičić asistira Pijetloviću za 9:6.

Paškvalin je izborio isključenje, Hrvatska ima igrača više, no opet ne zabija pogodak.

Hrvatska se obranila i ponovno ima priliku smanjiti na jedan razlike.

Hrvatska ima pravi napad. Boškovič je puca preko gola, čini se da je nekog diralo, ali suci se nisu oglasili.

Druga četvrtina

Sukno osvaja loptu u obrani, Hrvatska ima napad, no ne uspijeva zabiti. Zadnji šut imao je Udovičić. Kraj druge četvrtine.

Hrvatska ima dva igrača više, na 8:6 smanjio je Maro Joković.

Treći pogodak Vanje Udovičića, Srbija vodi 8:5.

Srbi koriste igrača više, Mitrović zabija sedmi pogodak za Srbiju.

Barač smanjuje na 6:5.

Hrvatska ima igrača više u napadu. Muslin nerezonski puca, Soro brani. Nova kontra Srba, ali Pavić brani udarac Gocića.

Udovičić iz kontre zabija za 6:4.

Dobra obrana Hrvatske, "barakude" imaju šansu izjednačiti, no Burić je držao protivnika, pa je lopta za Srbiju.

Barač iz peterca smanjuje na 5:4.

Nova pogreška u obrani Hrvatska, Srbi ponovno poentiraju iz kontre. Strijelac za 5:3 bio je Prlainović.

Bošković puca iz daljine, Soro brani. Srbi u kontri zabijaju za 4:3, strijelac je Filip Filipović.

Vanja Udovičić izjednačio je na 3:3.

Sukno je zabio za 3:2 vodstvo Srbije.

Prvi napad imat će Srbija.

Prva četvrtina

Završena je prva četvrtina, rezultat je 2:2.

Burić je isključen, Srbija izjednačuje.

Vanja Udovičić je isključen, a Sukno zabija za 2:1.

Opet sjajna obrana Pavića, ponovno je skinuo čistii zicer.

Sjajna obrana Pavića. Sukno kontri promašuje, ali suđeno je odgurivanje. Ponovno napad ima Srbija.

Dobra igra u obrani Hrvatske, no ponovno u napadu gube loptu.

Hrvatska je izgubila loptu u napadu.

Srbija ima igrača više. Aleksić je izjednačio na 1:1.

Joković postiže pogodak za vodstvo Hrvatske!

Utakmica je počela.

----------------------------------------------------------------------------------

Obje su reprezentacije u prva dva kola Eura u Eindhovenu ostvarile po dvije pobjede. Hrvatska je pobijedila Rumunjsku i Crnu Goru, a Srbija Španjolsku i Njemačku, pa će vjerojatno u međusobnom ogledu odlučiti o prvom mjestu u skupini. Podsjećamo, pobjednici skupina izravno odlaze u polufinale.