Domaćin uspješan

Norveška namučila SAD, Bjelorusi iznenadili Sloveniju, Austrija Švicarsku

Hokejaši Češke ostvarili su prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu kojem su domaćini, nakon što su u 2. kolu skupine A svladali Latviju s 4-2, a reprezentacija SAD-a je s 2-1 bila bolja od Norveške u prvoj utakmici 2. kola u skupini B...

Latvija je dvaput vodila protiv domaćina, ali je pogodak veterana Jaromira Jagra donio vodstvo Česima koje više nisu ispuštali. I Norvežani su poveli protiv Amerikanaca, ali su Lewis i Nelson donijeli pobjedu prvoj reprezentaciji s maksimalnih šest bodova nakon dva kola.

Porazom hokejaša Slovenije od Bjelorusije (2-4) i pobjedom Njemačke nad Francuskom (2-1) kompletirano je prvo kolo Svjetskog prvenstva Elitne skupine u hokeju na ledu kojem je domaćin Češka.

Za poraz slovenskih hokejaša podjednake zasluge idu lošim reakcijama u obrani momčadi pod vodstvom Matjaža Kopitara, kao i odličnim obranama Kanađanina na vratima bjeloruske reprezentacije Kevina Lalandea koji je zaustavio 21 od 23 udarca.

Bjelorusi su poveli 3-1, a Slovenija je uz dobar pritisak imala priliku za izjednačenje u posljednjoj minuti, kad je Lalande zaradio isključenje. Slovenci su povukli Roberta Kristana s vrata, igrali "6 na 4", ali spetljali su se na plavoj crti i dopustili Aleksandru Kitarovu da im oduzme pak te u kontranapadu pogodi nebranjenu mrežu za konačnih 4-2.

Slovenija će već u prvom nedjeljnom terminu (12.15) igrati utakmicu 2. kola, a suparnik će im biti moćna Rusija koja je u prvom dvoboju sa 6-2 nadigrala Norvešku.

Danska je protiv Slovačke u Ostravi povela pogotkom bivšeg napadača Medveščaka Patricka Bjorkstranda i do 49. minute držala 1-0. Nakon toga su Slovaci dvaput vodili (2-1, 3-2), ali je u regularnom dijelu utakmice rezultat bio 3-3. Dodatni bod Slovaci su osvojili u raspucavanju u kojem su za pobjednički pogodak Marka Dana trebali čekati do šeste serije.

U Pragu je favorizirana Švicarska triput vodila protiv Austrije, ali su Austrijanci uspjeli izboriti produžetak pogotkom Michaela Raffla 50 sekundi prije isteka 60. minute. U petominutnom produžetku nije bilo pogotka pa je odluka o dodatnom bodu pala u raspucavanju u kojem je Konstantin Komarek svladao Reta Berru i donio veliko slavlje Austrijancima.