Bravo majstori!

Hrvatska - Danska u polufinalu: Kauboji otpuhali Poljake!

Hrvatska rukometna reprezentacija izborila je plasman u polufinale Europskog prvenstva u Danskoj.

Hrvatska je pobijedila Poljsku 31:28 i izborila polufinalni okršaj s Danskom u petak u Herningu s početkom u 21:00. Hrvatskoj će to biti šesto uzastopno polufinale na europskim prvenstvima, te 15. na velikim natjecanjima. Na zadnja tri EP-a osvojili smo medalju - srebra 2008. i 2010. te broncu prije dvije godine u Srbiji.

U pravom ratu živaca, odlučujućoj utakmici za ulazak u završnicu Europskog prvenstva, Kauboji su se pokazali kvalitetnijima i nakon velike borbe zasluženo slave ulazak među četiri najbolje reprezentacije Starog kontinenta.

Važnost utakmice i uloga favorita kao da su sputali naše rukometaše. Poljska je bolje otvorila i od samo početka konstatno imala prednost. Tek u 16. minuti, pogotkom Domagoja Duvnjaka iz kontre Hrvatska prvi put dolazi u vodstvo.

Sjajni Mirko Alilović (ukupno osam obrana, većina u prvom dijelu) bio je prvo ime naših, koji poluvrijeme prvenstveno zahvaljujući njegovim obranama završavaju u podnošljivom minusu od jednog pogotka (14:15). Posebno su bitne bile Alilovićeve obrane u trenucima kad su Poljaci imali priliku stvorili nešto opipljiviju razliku - skinuo je nekoliko zicera i praktički održao reprezentaciju iznad vode. Veliki je doprinos s vrata dao i Venio Losert, obranivši dva sedmerca.

Furiozni ulazak u drugo poluvrijeme okrenuo utakmicu

Uragan naših počeo je s prvim sekundama drugog poluvremena - u prve dvije minute Kauboji rade seriju 3:0 i poljski izbornik Biegler bio je prisiljen zvati minutu odmora. Nije im puno pomoglo, jer sredinom nastavka Hrvatska dolazi i do pet golova viška, poslije čega se niti uporni Poljaci nisu uspjeli vratiti.

Uz učinak vratara, Hrvatsku su do pete pobjede u šest međusobnih ogleda protiv Poljske predvodili Domagoj Duvnjak, Manuel Štrlek i Zlatko Horvat sa po šest golova, a Damir Bičanić je zabio pet pogodaka.

Kod Poljaka najbolji su bili Michal Jurecki (šest) i Krzysztof Lijewski (pet golova).

Gdje je kraj Hrvatske na Europskom prvenstvu?