Drame: Slovaci izbacili olimpijske prvake, Finci Čehe

Hokejaška reprezentacija Švedske na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru neće obraniti zlato iz Torina 2006. godine. Bolja od Švedske u četvrtfinalu je bila Slovačka s 4-3 (0-0, 3-2, 1-1)…

Šveđani su imali 29 udaraca na gol, Slovaci samo 14, ali čak četiri od njih pronašla su put do mreže. Nakon nesadržajne prve trećine, bez golova i ukupno sa samo 7 udaraca na gol, druga trećina obilovala je uzbuđenjima. Marian Gaborik zabio je gol s igračem više u 28. minuti, a Šveđani su neshvatljivo indolentno nastavili utakmicu i i samo 37 sekundi kasnije primili i drugi gol, a strijelac je bio branič Andrej Sekera.

Polufinale: Kanada - Slovačka, Finska - SAD, a ispali su Rusija, Švedska i Češka

No, što se tada dogodilo Šveđanima, nešto kasnije se dogodilo Slovacima, i oni su, također baš u razmaku od 37 sekundi, primili dva pogotka! U 34. minuti je strijelac za Švedsku bio Patric Hornqvist, a u 35. minuti Henrik Zetterberg. Ipak, Slovačka je u zadnjoj minuti druge trećine postigla vrlo važan gol u psihološkom smislu, jer su u svlačionicu ipak ponijeli prednost na drugi odmor. Strijelac je s igračem više bio Pavol Demitra.

Tomaš Kopecky, ljevokrilni napadač Chicaga, postigao je pogodak za vodstvo Slovačke 4-2 u 50. minuti. I opet je sljedeći gol pao vrlo brzo, nakon 38 sekundi, a zabio ga je za Švedsku Daniel Alfredsson. Šveđani su, jasno, u završnici napravili veliki pritisak kako bi stigli do izjednačenja, li je slovački golman Jaroslav Halak bio na visini zadatka.

Slovačka je, tako, izborila priliku za osvajanje svoje prve olimpijske medalje od proglašenja samostalnosti. U Torinu su Slovaci dobili svih pet utakmica u skupini, ali su izgubili u četvrtfinalu od Češke s 3-1.

Protivnik Slovačke u Vancouveru bit će domaćin, Kanada.