Nezaustavljiva Katinka

Sjajna Mađarica uzela drugo zlato, olimpijski rekord Murphyja

Američki plivač bio je samo tri stotinke sporiji od svjetskog rekorda.

Mađarska plivačica Katinka Hosszu osvojila je i drugu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, dok je Amerikanac Ryan Murphy postavio novi olimpijski rekord na 100 m leđno.

Nakon pobjede na 400 mješovito, 27-godišnja djevojka iz Pečuha je slavila i na 100 leđno s rezultatom 58.45 sekundi. Drugo mjesto s rezultatom 58,75 osvojila je 19-godišnja Amerikanka Kathleen Baker, dok su treće bile 20-godišnja Kanađanka Kylie Masse i 20-godišnja Kineskinja Fu Yuanhui s rezultatom 58.76.

Vlasnica Zlata iz Londona Amerikanka Missy Franklin nije se plasirala u Rio, dok je aktualna svjetska prvakinja Kanađanka Emily Seebohm zauzela sedmo mjesto.

Amerikanac Ryan Murphy je pobijedio na 100 m leđno s novim olimpijskim rekordom 51.97. Murphy je plivao svega tri stotinke sekunde sporije od svjetskog rekorda Amerikanca Aarona Peirsola iz Indianapolisa 2009. godine. Zanimljivo, bilo je to šesto uzastopno olimpijsko zlato za Amerikance u ovoj disciplini. Srebro je osvojio Kinez Xu Jiayu (52.31), dok je Amerikanac David Plummer bio treći (52.40). Branitelj naslova iz Londona Amerikanac Matt Grevers nije se plasirao na OI u ovoj disciplini.

Na 200 m slobodno pobijedio je Kinez Sun Yang s rezultatom 1:44,65. Yang je prije četiri godine u Londonu bio srebrni, no ovoga puta se uspeo na vrh. Sunu je to druga medalja u Riju nakon što je osvojio srebro na 400 slobodno. Drugo mjesto osvojio je Južnoafrikanac Chad Le Clos (1:45.20), a treći je Amerikanac Conor Dwyer (1:45.23). Zlatni iz Londona Francuz Yannick Agnel zapeo je u kvalifikacijama.

Na 100 prsno zlato je osvojila 19-godišnja Lilly King s olimpijskim rekordom 1:04.93, druga je Ruskinja Julija Efimova (1:05.50), a treća je bila Amerikanka Katie Meili (1:05.69).