Diego Maradona ipak se izvukao, uspio je odvesti Argentinu na Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričku Republiku. U posljednjem su kolu južnoameričkih kvalifikacija Gauči svladali Urugvaj 1-0...

Argentini je pobjedu u Montevideu donio Mario Bolatti u 84. minuti, svega četiri minute nakon što je ušao u igru.

Zbog prekršaja na Gutierrezu drugi je žuti karton u toj minuti dobio Jose Caceres. Slobodni je udarac izveo Juan Sebastian Veron, a lopta se na koncu odbila do samoga Bolattija koji ju je lakoćom smjestio iza Nestora Muslere.

Domaćini su u sudačkoj nadoknadi zbog crvenog kartona ostali i bez Cristiana Rodrigueza, a poraz ih je gurnuo na peto mjesto i u dodatne kvalifikacije u kojima će igrati protiv Kostarike, četvrtoplasirane vrste CONCACAF zone. Zanimljivo je da je Urugvajcima to već treći uzastopni kvalifikacijski ciklus u kojem će morati dodatno razigravati za SP.

Argentinci su, pak, sretno završili mučne kvalifikacije u kojima su visili o niti, a njihova je igra dolaskom Maradone na izborničko mjesto postala gotovo negledljiva. 'Zapamtit ću sve one koji nisu vjerovali u ovu momčad i koji su me tretirali kao smeće', poručio je nekad veliki nogometaš na konferenciji za novinare, nakon što je njegova reprezentacija slavila u Urugvaju s 1-0 i osigurala četvrto mjesto u južnoameričkim kvalifikacijama.

'Svima njima poručujem da smo se plasirali na Svjetsko prvenstvo i to zasluženo jer smo pobijedili veliku momčad poput Urugvaja. Ja sam ili crn ili bijel, nikad u životu nisam bio siv', dodao je Maradona.

Pokazalo se na kraju da bi Argentinci prošli na SP i s remijem u Urugvaju budući da je Ekvador poražen u Čileu (1-0). Jedini je strijelac bio Humberto Suazo kojem je to bio deseti pogodak u kvalifikacijama. Brazil je završio kvalifikacije na prvome mjestu unatoč 0-0 u posljednjem kolu protiv Venezuele. Priliku da skoči na prvo mjesto nije iskoristio Paragvaj koji je kod kuće poražen od Kolumbije (2-0).

Nogometna reprezentacija Hondurasa osigurala je kao trećeplasirana u CONCACAF zoni prvi nastup na Svjetskom prvenstvu nakon 1982. godine i španjolskog Mundiala.

Osim njihove 1-0 pobjede na gostovanju kod Salvadora, to im je omogućio sastav SAD-a, koji je u Washingtonu izjednačio na 2-2 protiv Kostarike u petoj minuti sudačke nadoknade, izbivši tako Kostarikancima treće mjesto iz ruku u posljednjem trenutku.

Sjedinjene Države i Meksiko osigurale su nastup u JAR-u prošlog vikenda, Honduras ide kao treći dok će se Kostarikanci za SP boriti u dvjema utakmicama dodatnih kvalifikacija protiv Urugvaja, petoplasiranog sastava južnoameričkih kvalifikacija.