Torres prvi strijelac

Zanimljivosti s finala: Španjolci postavljaju nove standarde u nogometu

Fernando Torres s trima je postignutim pogocima, s obzirom na konačnu španjolsku pobjedu, službeno najbolji strijelac Eura 2012. godine.

*Španjolska je nogometna reprezentacija postala prvi europski pobjednik sa smo jednim primljenim pogotkom tijekom cijelog turnira.Zabili su ga nogometašima Vincentea del Bosquea baš Talijani u dvoboju prvog kola C-skupine, koji je završio 1-1.

*Izbornik Vicente del Bosque postao je prvi nogometni trener na svijetu s titulama europskoga (2012.), svjetskog (2010.) i pobjednika Lige prvaka (2000. i 2002. godine s Real Madridom).

*Iker Casillas u nedjelju je postao prvi nogometaš na svijetu sa stotinu pobjeda u nacionalnom dresu. Rekord je držao i ranije ispred Egipćanina Ahmeda Hassana i Francuza Liliana Thurama (po 94 pobjede). Izjednačio je također španjolski golman rekord Edwina van der Sara s devet utakmica bez primljenog pogotka u završnicama europskih prvenstava.

*Pri svome 137. nastupu za španjolsku reprezentaciju Casillas je srušio i rekord talijanskog vratara Dina Zoffa po broju minuta bez primljenog pogotka na europskim prvenstvima. Zoff je neprekidno bez gola na EP-u bio 494 minute, Casillas je na EP-u u Poljskoj i Ukrajini nesavladan spojio 511 minuta.

*David Silva u 14. je minuti glavom zabio za 1-0 vodstvo Španjolaca. Bio je to 22. pogodak glavom na ovome Europskom prvenstvu. Nikad niti na jednome završnom turniru nije palo toliko pogodaka glavom.

*Antonio Cassano zamijenjen je u svih 15 posljednjih nastupa za talijansku reprezentaciju.

*Mario Balotelli tijekom 90 minuta finala nije primio niti jednu loptu unutar španjolskog 16-erca.

*Svih 12 pogodaka na turniru Španjolci su zabili udarcima unutar 16-erca.

*Španjolska je izjednačila njemački rekord po broju naslova europskih prvaka. Obje su reprezentacije slavile po tri puta, pri čemu Španjolci 1964., 2008. i 2012. godine.(TS)