Moglo i trebalo puno bolje

Opušteni 'Vatreni' teškom mukom svladali žilave Maltežane!

'Vatreni' su na Malti odigrali sedmi susret u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine u Poljskoj i Ukrajini i upisali petu pobjedu svladavši Maltu s 3:1.

Hrvatska nogometna reprezentacija s Malte se vraća s punim plijenom. U utakmici u kojoj izbornik Slaven Bilić nije mogao računati na Kranjčara, Petrića, Olića, Rakitića, Iličevića, a u posljednji tren i Modrića, 'Vatreni' nisu briljirali, posebno naša zadnja linija.

Vrsaljko ni Strinić nisu se dobro složili, a malo su razočarali i Ćorluka i Lovren zbog kojih su realno ispodprosječni malteški nogometaši stvorili previše opasnosti pred našim vratima.

No unatoč slabijoj predstavi, Bilićevi izabranici uspjeli su slaviti s 3:1 i upisati petu pobjedu u sedmoj utakmici skupine F u kvalifikacijama za kontinentalnu smotru. Za to najveće zasluge idu strijelcima, Ognjenu Vukojeviću koji je zabio već u 11. minuti, Milanu Badelju koji je domaću mrežu zatresao u 32. i Dejanu Lovrenu koji je na asistenciju Badelja postigao pogodak u 68. minuti. Badelju i Lovrenu ovo je bio prvijenac u reprezentativnom dresu.

Nakon Malte može se zaključiti kako je posao odrađen, osvojena su tri boda, ali ne možemo pobjeći od lošeg dojma. U hrvatskim redovima zadovoljili su tek požrtvovni kapetan Darijo Srna koji je kreirao većinu akcija na utakmici te strijelci Vukojević i Badelj.

I takva igra, protiv suparnika koji još uvijek čeka na prvu pobjedu u kvalifikacijama i koji je trebao biti lagan zalogaj za 'Vatrene' nije bila toliko razočaranje za izbornika.

"Čestitam igračima na pobjedi. Ovdje smo došli po tri boda i da zadržimo priključak s Grčkom i to smo uspjeli, ako dodamo da nije bilo povrijeđenih igrača poput Modrića, Kranjčara, Olića, možemo s optimizmom dočekati Izrael," bili su prvi dojmovi Slavena Bilića, koji ne bježi od činjenice da večerašnja predstava nije bila prava.

Ovom pobjedom Hrvatska je ostala na drugom mjestu skupine F sa 16 bodova, jednim manje od vodeće Grčke, a tri više od trećeg Izraela, koji će biti i sljedeći suparnik naše reprezentacije, u utorak u Zagrebu. Pobjeda u tom susretu je neophodna s obzirom na poraz (1-0) koji su Izraelci doživjeli od Grčke u Tel Avivu.

S obzirom da Grčka ima bod više od Hrvatske, Bilićevi će igrači za mjesec dana morati pobijediti u Ateni žele li biti ispred najvećih rivala i tako osigurati izravni plasman na Euro 2012.

Dodajmo da je u trećem dvoboju naše skupine, Latvija u Tbilisiju pobijedila Gruziju 1-0 pogotkom Caune u 64.minuti.

Europsko prvenstvo kvalifikacije, Skupina F, 7. kolo
      Malta 1 3 Hrvatska
Strijelci
0:1 O. Vukojevic (11') 0:2 M. Badelj (33')

Tijek utakmice:

90+3' Utakmica je završena. Hrvatska je upisala petu pobjedu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012.

90+1' Pokušao je Eduardo, no nema dobre završne realizacije. I Kalinić je pokušao dati svoj doprinos pobjedi, no ni on večeras nije na pravoj razini.

90' Igrat će se 3 minute sudačke nadoknade.

89' Maltežani su u posljednjim minutama utakmice malo okupirali naša vrata u nadi da još mogu postići koji gol.

87' Opasnost pred Pletikosinim vratima. Fenech je na lijevoj strani vrlo dobro našao Woodsa koji samo koji metar od gola puca pored vratnice, sreća je spasila 'Vatrene'.

84' Solidna prilika za Mandžukića, u trku je stigao pred Hogga, no nije uspio do kraja ispratiti loptu, pokušao je lobom, no to nije bilo najbolje rješenje i propala je moguća prilika za pogodak.

82' Schembri je gurno loptu na bok za Fenecha, ali lopta ne dolazi do Pletikose.

82' Izmjena kod naših, ali i protivničkih redova, izlazi strijelac drugog pogotka i asistent kod trećeg pogotka Badelj, a u igru ulazi Eduardo. kod domaćina izlazi Mifsud, ulazi Woods.

78' Treći pogodak dao je malo vjetra u leđima našima k.ojih sada bodri i nekoliko stotina hrvatskih navijača čija se podrška sada itekako čuje.

Idemo malo do Tbilisia u kojem u drugoj utakmici u našoj skupini Latvija vodi 1:0 protiv Gruzije od 81. minute. Strijelac je Cauņa.

73' Prva izmjena u domaćim redovima. Iz igre izlazi Roderick Briffa, a ulazi Jamie Pace.

68' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL! Hrvatska vodi 3:1 zahvaljujući Dejanu Lovrenu! Branič Lyona odlično je iskoristio dodavanje Badelja s druge vratnice pred golom Malte i u skoku glavom zabio za novih dva razlike. Sada se ipak malo lakše diše.

67' Dogodila se najavljena promjena. Dujmović je zamijenio Ivana Perišića.

66' Još jedan pokušaj 'Vatrenih'. Akcija pred vratima domaćina nije urodila plodom, pokušao je pucati Srna, no lopta završava kod Mandžukića, koji je nastojao naciljati Kalinića, ali lopta ide ravno u protivničkog igrača.

65' Bilić se u igru sprema uvesti Tomislava Dujmovića.

64' Strinić pokušava s lijeve strane na rubu kaznenog prostora, no lopta mu nije dobro sjela i ide visoko iznad gola.

60' Maltežani su ponovno rastrčani i nameću ritam utakmice. Moglo bi to biti vrlo opasno za naše.

57' Korner za domaćine. Izvodi ga Fenech ali nema opasnosti za naša vrata.

56' Maltežani su zahvaljujući Schembriu i Agiusu ponovno uspjeli probiti našu obranu, no Ćorluka u posljednji tren uspijeva zaustaviti ovaj neugodni pokušaj domaćina.

51' U zadnjoj je akciji Mandžukiću malo natrasdala arkada zbog čega mu je morala biti pružena pomoć.

48' Greda Perišića! Malta može biti sretna što našima zasada ne polazi za rukom iskorištavanje dobrih šansi. Srna je ponovno glavni kreator na ovoj utakmici. Ubacio je s krila i Perišić je u skoku pucao prema vratima, ali pogađa gredu.

47' Kakvu priliku je promašio Kalinić! Srna mu je doslovce pred vratima domaćina sjajno dodao i Kalinić je samo trebao mirno poslati loptu u mrežu na jednu od strana, no pucao je ravno u Hogga. Ovo je bila stopostotna šansa 'Vatrenih'.

46' Nastavljena je utakmica na Malti. U svlačionici je ostao Ivan Klasnić, a Bilić je u igru uveo Nikolu Kalinića.

Nakon dobrog otvaranja, dojam je da su Bilić boysi malo podcijenili protivnika koji je još uvijek bez bodova iz šest utakmica u dosadašnjem dijelu kvalifikacija u našoj F skupini. To se najbolje moglo vidjeti po primljenom golu koji su mogli spriječiti naši stoperi. Nadamo se da malo opuštanje na kraju neće biti kobno za naše koji se s Malte ne smiju vratiti bez sva tri boda.

45+1' Novi pokušaj Maltežana, ali Mifsud je bio u zaleđu. Kraj prvog poluvremena. Hrvatska je rano povela pogotkom Vukojevića u 11. minuti, a na 2:0 povećao je Badelj u 32. minuti nakon pogreške stopera Malte. Vrlo dobar rezultat malo je pokvario Mifsud, sedam minuta prije kraja prvog poluvremena. Bit će zanimljivo vidjeti nastavak dvoboja na Ta'Quali stadionu.

45' Čini se kako nećemo više vidjeti golova. Igrat će se jedna minuta sudačke nadoknade.

44' Naši su se malo trgnuli i čvršće i koncentriranije vode igru. Mifsud je ponovno pokušao prema našim vratima, ali lopta mu nije dobro sjela na nogu i lopta je bezopasno završila u outu.

41' Maltu je 'iz mrtvih' očito podigao pogodak. Sijevaju prilike domaćina, ovoga puta srećom, pucali su samo pored naše vratnice.

38' GOOOOOOOOOOOOLLLLLL! Kapetan Michael Mifsud je napravio probleme 'Vatrenima' i zabija prvi pogodak za smanjenje hrvatskog vodstva na 2:1. Briffa je prevario Ćorluku i Lovrena i dodao loptu Mifsudu, koji neometano u kaznenom prostoru puca iza Pletikosinih leđa. Kakva pogreška hrvatske obrane.

34' Nakon drugog pogotka, Hrvatska ne smanjuje pritisak. U velikoj gužvi u domaćem šesnaestercu pokušali su nešto napraviti Perišić i Klasnić, no iz svega je samo Mandžukić dobio žuti karton zbog prekršaja na Muscatu.

32' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL!!! Strijelac za vodstvo Hrvatske 2:0 je Milan Badelj! Dinamovom dragulju ovo je tek drugi nastup u reprezentativnom dresu, a već je zabio pogodak. Srna je ubacio s desnog boka, a Badelj se oslobodio domaće obrane i matirao domaćeg vratara.

30' Odlična prilika za 'Vatrene' iz slobodnog udarca s više od 30-ak metara. Srna je potegnuo u gornji kut desne vratnice i zatresao gredu. Lopta je sijevnula, ali nema promjene rezultata na Malti.

25' Fenech je vrlo neoprezno startao na Srni zbog čega je zaradio žuti karton. Koliko je bilo neugodno potvrđuje dolazak liječničke ekipe na travnjak u La Valletti. Srna se ipak pridigao i nastavit će utakmicu.

23' S obzirom da su se naši malo opustili, Maltežani su to pokušali iskoristiti. John Hutchinson neugodno je povukao na 10-ak metara od hrvatskih vratiju, no lopta prolazi malo dalje od desne vratnice. Pletikosa se morao jako dobro ispružiti da otkloni svaku opasnost.

20' Nakon početnog juriša, Bilićevi izabranici malo su smirili loptu i više toliko ne pritišću domaćina.

18' Novi korner za Hrvatsku, ali i ovaj pokušaj završava neuspješno.

15' Dvije infarktne minute su za nama. Tempo je i dalje visok, a Maltežane je dobra prilika malo 'podigla'. Mifsud se sjurio prema Pletikosi, pobjegao Ćorluki, no u trku i pokušaju nabacivanja lopte poslužio se rukom.

12' Zamalo šok za 'Vatrene'!Domaćini su se ekspresno vratili nakon gola Vukojevića, kapetan Mifsud prošao je između dvojice naših i vrlo opasno došao pred gol Pletikose, ali srećom, uspjeli smo sačuvati gol i spriječiti veliko iznenađenje na početku utakmice.

11' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL! Ognjen Vukojević zabija za vodstvo 1:0! Strinić je ubacio s krila, a Hogg je izbacio loptu na nekih 15-ak metara, a lovi ju Vukojević koji odlično puca i kroz noge protivničke obrane šalje loptu u mrežu! Vukojeviću je to treći pogodak u dresu hrvatske reprezentacije.

8' Briffa je pokušao zaustaviti u trku Perišića, zbog čega sudac svira prekršaj. Srna je izveo slobodan udarac, ali lopta se odbija u blok, Klasnić je još pokušao doći do prilike, ali bezuspješno.

7' Novi korner za Hrvatsku. Srna na suprotnoj strani puca, ali Hogg u skoku hvata.

6' Lovren je napravio prekršaj na domaćem igraču, slobodan udarac za Maltu, ali Pletikosa je siguran na golu.

4' Srna je pucao pored gola, ali zasada nema opasnosti. Hrvatska u prvih nekoliko minuta očekivano dominantnija momčad.

3' Srna izvodi slobodan udarac iskosa sa 30-ak metara, ali ravno u ruke domaćem vrataru Hoggu koji malo nesigurno hvata loptu. Bit će korner za Hrvatsku.

2' Prvi udarac iz kuta za 'Vatrene'. Kapetan Srna puca ali tek do prve vratnice. Vrsaljko i Badelj dobili su priliku od prve minute, vidjet ćemo kako će se snaći.

1' Počela je utakmica. Temperatura je ipak udaljila Luku Modrića iz ove utakmice. Umjesto njega, u igri je Ognjen Vukojević.

Kao što je bilo za očekivati, prilikom sviranja himni, domaći navijači su na previše popunjenom stadionu, fućkali i negativnim povicima ispratili hrvatsku himnu. Očito su aludirali na nerede koji su se dogodili također u dvoboju s Hrvatskom na Malti u rujnu 2005. godine u kojima su sudjelovali hrvatski navijači.

................................................................................................................