Hrvatima se ne piše dobro

U velikoj rapsodiji Španjolaca briljirao Soldado s hat-trickom!

Reprezentacija Španjolske, aktualni europski i svjetski prvak, te posljednji suparnik Hrvatskoj u skupini na Europskom prvenstvu, sjajnom je predstavom u Malagi deklasirala Venezuelu s 5-0 u prijateljskoj utakmici...

Iako je u ovoj utakmici Španjolska nastupila bez dvojice svojih inače udarnih napadača, Davida Ville (ozljeda) i Fernanda Torresa (slaba forma), svojom je izvedbom sasvim sigurno zadovoljila navijače na stadionu i cjelukupnu javnost. Španjolci su demonstrirali igru s puno kratkih pasova i izmjena mjesta, svojim su brzim akcijama često izluđivali goste iz Venezuele. Posljedica takve igre jest da su svih pet golova zabili unutar kaznenog prostora. U prvom dijelu su zabili Iniesta u 37. minuti i Silva u 40., obojica na asistencije Febregasa.

U nastavku je, pak, potpuno do izražaja došao Roberto Soldado, strijelac hat-tricka. Posebno je lijepa bila akcija iz koje je u 49. minuti zabio svoj prvi, a španjolski treći gol na utakmici. Teško je i pobrojati koliko su dodavanja imali igrači ''furije'' prije nego je Cazorla s lijeve strane predao loptu Soldadu, koji je poentirao iz neposredne blizine. U 54. minuti je Soldado opet zabio, ovoga puta na dodavanje Arbeloe, a u 84. minuti je stavio točku na i pogotkom za koji je asistirao Alba. I treći puta je poentirao iz suparničkog peterca.

Soldado je postao prvi autor hat-tricka za Španjolsku nakon Fernanda Torresa protiv Novog Zelanda u lipnju 2009. godine.

Prema prikazanoj igri, mogli su Španjolci zabiti barem još pet golova, a Soldado se mogao još više proslaviti. Naime, gosti su od 65. minuti igrali bez isključenog Amorebiete, koji je ''pocrvenio'' zbog rušenja Soldada u kaznenom prostoru. Soldado je odmah potom loše izveo penal, tukao je u gostujućeg vratara. No, i ovako je bio na izuzetan način obilježio svoj prvi nastup za reprezentaciju nakon 2007. godine.

Španjolski nogometni izbornik Vicente del Bosque postao je vlasnik novog rekorda. Pod njegovom palicom je reprezentacija zabila najviše golova u povijesti. Konkretno, 130 u 52 utakmice. Dosad je taj rekord držao Javier Clemente (1992.-1998.) za vrijeme čije vladavine je "furija" zabila 126 golova u 62 utakmice...

Prijateljske utakmice:

Latvija – Kazahstan 0-0

Cipar – Srbija 0-0

Gruzija – Albanija 2-1 (Kobahidze 47, Smisulašvili 88 / Cani 3)

Moldavija – Bjelorusija 0-0

Crna Gora – Island 2-1 (Jovetić 56, 87 / Finnbogason 79)

Izrael – Ukrajina 2-3 (Hemed 55 – 11 m, Sahar 63 / Gusev 17 – 11 m, Konopljanka 45, Jarmolenko 61)

Mađarska – Bugarska 1-1 ( Szalai 42 / Božinov 87)

Armenija – Kanada 3-1 (Pizzelli 22, 67, Özbiliz 90 – 11 m / McKenna 4)

Tunis – Peru 1-1 (Ben Yahia 45 / Pizarro 45 – 11 m)

Rumunjska – Urugvaj 1-1 (Stancu 50 / Cavani 2)

Turska – Slovačka 1-2 (Toprak 85 / Weiss 24, Stoch 39)

Danska – Rusija 0-2 (Širokov 4, Aršavin 45)

Luksemburg – Makedonija 2-1 (Deville 56, 90 / Hasani 25)

Malta – Lihtenštajn 2-1 (Mifsud 54, 64 / Büchel 48)