Ukrajini poništen čisti gol

Pogledajte Ibrinu mega-golčinu: Ovaj volej ući će u povijest!

Pobjedom nad domaćinom Ukrajinom 1-0 u Donjecku, Engleska je osvojila prvo mjesto u D skupini na Euru i u četvrtfinalu će igrati protiv Italije. Francuzi su u Kijevu izgubili od Švedske 2-0 i oni će na Španjolce...

U taboru Švedske su uporno ponavljali kako će u ogledu s Francuskom pružiti svoj maksimum, iako Ibrahimović i društvo nisu imali izgleda za nokaut-fazu nakon dva startna poraza. Šveđani su obećanje ispunili, ali selekcija Laurenta Blanca usprkos poraza ide u četvrtfinale. Engleska je, pak, još jednom na ovom natjecanju ostvarila puno bolji rezultat od prikazane igre. No, možda je i to kvaliteta koju im je donio novi izbornik Roy Hodgson...

Oleg Blohin, izbornik ukrajinske reprezentacije, gurnuo je ulogu favorita Engleze i natjerao svoju momčad u napad od prve minute. Englezima se u sastav nakon odrađene suspenzije vratio Wayne Rooney, koji je krenuo od početka. No, u prvom poluvremenu nije se iskazao. Ukrajina je puno bolje krenula u dvoboj, te je propustila nekoliko poluprilika. U 23. minuti bilježimo prvu ozbiljniju situaciju pred golom ukrajinskog vratara Pjatova, koji je nakon slobodnog udarca Stevena Gerrarda loptu teško izbacio u korner. U 28. minuti Rooney je nakon ubačaja Younga s lijeve strane bio sam na pet metara pred Pjatovim, ali je glavom pucao loše, kraj gola. Do kraja prvog dijela je domaćin opet bio bolji, ali bez pravih prilika. Englezi su prvi puta od Svjetskog prvenstva 1998. godine u Francuskoj i ogleda protiv Rumunjske odigrali jedno poluvrijeme bez ijednog udarca u okvir gola!

U-E footyroom.com by footyroom

No, u 48. minuti, Englezi su stigli do pogotka. Gerrard je centrirao s desne strane polunisko, lopta je na putu prema golu dirala čak dvojicu ukrajinskih igrača, prošla ispod Pjatova koji je loše reagirao, te ju je Wayne Rooney lakoćom iz neposredne blizine glavom pospremio u mrežu.

Ukrajinci, kojima je trebala pobjeda za četvrtfinale, odnosno dva gola u tim trenucima, krenuli su još žešče prema golu Joea Harta. U 59. minuti je Milevskij promašio glavom veliku priliku, a u 62. minuti je Dević svladao Joea Harta, ali je John Terry izbacio loptu iz gola. Ponovljena snimka pokazala je da je lopta debelo prešla gol-crtu. Englezima se tako vratilo ono što im je prije dvije godine bilo oduzeto na Mundijalu u Južnoafričkoj Republici, kada im u ogledu osmine finala protiv Njemačke nije bio priznat čisti gol Franka Lamparda, iako je tada bilo još više očigledno evidentno da je lopta prešla crtu.

Ukrajinski navijači su ulazak Andrija Ševčenka u igru u 70. minuti proslavili gotovo kao da su postigli gol. Međutim, 35-godišnji veteran ovoga puta nije usrećio naciju, nije se posebno niti istaknuo po ulasku na teren. Ukrajinci su do kraja pokušavali doći do pogotka, ali u tome nisu uspjeli.

Šveđani su u pobjedi protiv Francuske 2-0 pokazali koliko su jaki i tek sada mogu žaliti što neće u četvrtfinale, jer su i protiv Ukrajine i protiv Engleske imali vodstvo, ali su obje utakmice izgubili. Ovoga puta nisu ispustili prednost, nakon što ih je u 54. minuti Zlatan Ibrahimović doveo u vodstvo fantastičnim pogotkom. Nakon ubacivanja Larssona s desne strane, Ibrahimović je poluškaricama iz voleja s nekih 12-13 metara tukao neobranjivo u kut Llorisa. Bio je to ukupno Zlatanov šesti gol na europskim prvenstvima i sada su samo Michel Platini s 9 a Alan Shearer sa 7 golova ispred njega po tom kriteriju. Konačnih 2-0 postavio je Larsson u prvoj minuti sudačkog dodatka. U odličnoj akciji je prvo Holmen pogodio gredu, a onda je Larsson topovskim udarcem zakucao loptu u gol.

Švedska je do vodstva trebala doći već u 11. minuti. Vrlo loše je reagirao Mexes u zračnom duelu i Toivonen je po desnoj strani išao potpuno sam na Llorisa. Zaobišao ga je, ali je umjesto u prazan gol loptom pogodio vratnicu s vanjske strane.

No, Francuska je u ovoj utakmici, ako ništa drugo, zaslužila barem jedan pogodak. Imali su Francuzi 57% posjeda lopte, u udarcima na gol prednost 24-12, u udarcima u okvir gola 10-7, ali ovo nije bila njihova večer. Teško je i opisati kakve su šanse Francuzi propuštali, njihov izbornik Laurent Blanc vjerojatno niti sam nije mogao vjerovati kako lopta neće u mrežu Šveđana koji su, kaio što smo rekli, odigrali odličnu utakmicu.

Sada će Blanc morati razmišljati kako pobijediti Španjolce, koji su dobili ''tricolore'' u tri od zadnje četiri utakmice, ali uvijek u prijateljskim ogledima. Na velikim natjecanjima, svjetskim i europskim prvenstvima, statistika je na strani Francuza, tri pobjede i jedan remi. Španjolci nisu dobili niti jednu...

EP, 3. kolo skupine D:

Engleska – Ukrajina 1-0 (Rooney 48)

Švedska – Francuska 2-0 (Ibrahimović 54, Larsson 90+1)

Tijek utakmice: Engleska - Ukrajina 1:0

90' Kraj utakmice u Donjecku. Engleska je pobijedila 1:0. U drugoj utakmici u Kijevu, Švedska je pobijedila Francusku 2:0.

90' Švedska je povela 2:0, strijelac je Larsson.

75' Šansa za Rooneyja nakon kornera. Pucao je glavom iz dobre situacije, ali točno u Pjatova.

73' Konopljanka je opalio s tridesetrak metara, lopta je umalo prevarila Harta, koji je krajnjim naporom odbio loptu.

68' Velika šansa za Englesku. Gerrard je centrirao, Pjatov odbio loptu, ali samo do Colea koji puca iz prve, ali Pjatov odlično brani.

62' Sporna situacija pred golom Engleske. Dević je izašao pred Harta, mogao je odmah pucati, ali se odlučio za lažnjak, plasirao je udarac, lopta se odbila od Harta i netko od Engleza izbacio ju je iz praznih vrata. Lopta je prešla crtu, ali suci nisu dosudili pogodak. Velika pogreška suca koji je stajao pokraj gola i opet nije vidio da je gol.

61' Velika prilika za Milevskog. Glavom je pucao preko gola.

54' Švedska je povela protvi Francuske golom Ibrahimovića. Ibra je zabio gol sjajnim volejom.

54' Velika šansa za Rooneyja. S centra je krenuo sam prema golu Ukrajine, ali stigao ga je Jarmolenko i zatvorio.

48' GOOOL!!! Engleske je povela golom Rooneya. Ukrajinski vratar Pjatov napravio je katastrofalnu pogrešku. Gerrard je ubacio sa strane, lopta je prošla kroz ruke Pjatovu, netko od Ukrajinaca možda je malo dirao loptu prije toga, a Rooney je na drugoj stativi lagano glavom pospremio loptu u mrežu.

46' Drugo poluvrijeme je počelo.

45' Kraj prvog poluvremena.

40' Desetak minuta predaha s obje strane.

30' Izgledna prilika za Ukrajinu. Jarmolenko je iskosa s desne strane gađao drugi kut, ali Hart je dobro postavljen.

28' Velika šansa za Rooneyja. Promašio je čisti zicer. Young je nabacio s lijeve strane, pogodio je Rooneyja u "trepavicu", ali napadač Englekse s vrha peterca puca glavom pokraj gola.

24' Prva opasna situacija pred golom Ukrajine. Gerrard je centrirao s desne strane, lopta je nezgodno odskočila, a Pjatov je izbacio u korner.

22' Husijev puca preko gola. Bilo je dosta blizu.

18' Opasan udarac Konopljanke završio je u engleskom bloku. Da je lopta prošla, bilo bi jako opasno.

14' Prvi korner na utakmici za Engleze. Ukrajinci su izveli brzu kontru, no lopta je završila u autu.

12' Prva izgledna šansa za Ukrajinu. Dević je pucao, Parker je blokirao udarac.

11' Ashley Cole je slabo pucao iskosa s lijeve strane. Bio je to prvi udarac Engleza prema golu Ukrajine.

7' Harmaš je pucao preko gola.

6' Ukrajinci su kenuli ofenzivno, Englezi se zasad brane.

1' Utakmica je počela.

Sastavi:

Ukrajina: Pjatov, Selin, Kačeridi, Rakitskij, Timoščuk, Harmaš, Husijev, Jarmolenko, Konopljanka, Milevskij, Dević

Zamjene: Koval, Gorjainov, Kučer, Ševčuk, Mihalik, Butko, Alijev, Rotan, Nazarenko, Ševčenko, Voronin, Seleznjov.

Engleska: Hart, Johnson, Cole, Terry, Lescott, Gerrard, Young, Milner, Parker, Rooney, Welbeck

Zamjene: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

Francuska: Lloris, Debuchy, Rami, Mexès, Clichy, Ribéry, Nasri, M'Vila, Diarra, Ben Arfa, Benzema

Zamjene: Mandanda, Carrasso, Evra, Réveillère, Koscielny, Cabaye, Valbuena, Matuidi, Ménez, Malouda, Martin, Giroud.

Švedska: Isaksson, Mellberg, Granqvist, M Olsson, J Olsson, Larsson, Svensson, Källström, Bajrami, Ibrahimović, Toivonen

Zamjene: Wiland, Hansson, Lustig, Antonsson, Safari, Elm, Wernbloom, Holmén, Wilhelmsson, Elmander, Hysén, Rosenberg.

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.