U 'paklu' Skoplja

Hrvatska trijumfalno kroz Skoplje eurogolom Ivana Rakitića!

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je u Skoplju Makedoniju s 2-1 u dvoboju skupine A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine...

Do iznimno značajnog slavlja u lovu na brazilski Mundijal izabranici Igora Štimca došli su preokretom, nakon što su u 16. minuti primili pogodak iz praktički prvog ozbiljnijeg napada domaćih. Hrvatska je u utakmicu krenula u sustavu 4-4-2, s Marijem Mandžukićem i Nikicom Jelavićem u napadu. Kapetan Darijo Srna je igrao u obrambenoj liniji, a u veznom su redu ordinirali Luka Modrić, Ivan Rakitić, Ivan Perišić i Ognjen Vukojević.

U takvoj formaciji Hrvatske je bolje otvorila utakmicu, a onda je u 16. minuti Makedonija došla do vodstva preko Agima Ibraimija koji je nakon asistencije Stevice Ristića sam izbio pred Stipu Pletikosu i lakoćom ga matirao. Dojam je da je prije toga Goran Pandev napravio prekršaj u napadu, ali sudac nije tako procijenio.

U 25. minuti je Jelavić pucao glavom preko gola, a naša je reprezentacija do izjednačenja došla u 33. minuti. Rakitić je izveo korner i na drugoj vratnici pronašao potpuno samog Vedrana Ćorluku, koji je čak uspio i primiriti loptu te nakon toga zabiti za 1-1.

Rakitić je u 44. minuti iz slobodnog udarca iz velike daljine pokušao iznenaditi Martina Bogatinova. Tada mu nije uspjelo, ali jest u 60. minuti kada je s preko 30 metara, potpuno iskosa s lijeve strane, prebacio loše postavljenog domaćeg golmana i osigurao Hrvatskoj prvu pobjedu u Skopju u službenoj utakmici.

Priliku potpuno nokautirati Makedoniju imao je u 77. minuti Nikola Kalinić, ali promašio je stopostotnu priliku. Domaći su u završnici pritisnuli Štimčevu momčad, ali ostali su bez izjednačenja, a u zadnjim je sekundama Srna pogodio vratnicu.

Istaknimo i da je u 64. minuti umjesto Jelavića u igru ušao Dinamov Brazilac Sammir koji je na taj način debitirao za hrvatsku reprezentaciju. Također, važno je spomenuti da zbog žutih kartona koji su dobili u večerašnjoj utakmici, u utorak u Osijeku protiv Walesa neće igrati Srna i Vukojević. Zbog istog se razloga Pandev neće moći suprotstaviti Srbiji koja je večeras u kišnom Beogradu doživjela pravi debakl protiv Belgije. Gosti su slavili s 3-0 i s Hrvatskom dijele vrh ljestvice - obje momčadi imaju po sedam bodova nakon tri kola.

Kvalifikacije za SP u Brazilu

Skupina A

Makedonija - Hrvatska 1-2 (Ibraimi 16 / Ćorluka 33, Rakitić 60)

Srbija - Belgija 0-3 (Benteke 34, De Bruyne 68, MIrallas 90+1)

Tijek utakmice: Makedonija - Hrvatska 1:2

90' Kraj utakmice.

90' Srna je od bloka pogodio vratnicu.

90' Pandev je dobio žuti karton. Neće igrati protiv Srbije.

90' Badelj se našao u izglednoj situaciji. Lopta je otišla pokraj gola.

87' Još jedna šansa za Hrvatsku. Perišić je povukao "sombrero", imao je otvorenu situaciju za šut, ali loše je zahvatio loptu.

84' Noveski je pucao, lopta odlazi u korner.

83' Badelj ulazi umjesto Modrića.

83' Ibraimi je pucao, Ćorluku je lopta pogodila u petu, ali Pletikosa je na mjestu.

77' Sjajna šansa za Kalinića. Rakitić ga je fantastično proigrao, nije baš najbolje primio loptu, no pucao je zamalo pokraj gola.

74' Žuti karton za Modrića.

72' Kalinić je ušao umjesto Mandžukića.

69' Žuti karton za Vukojevića. Nakon Ćorluke, ni Vukojević neće moći igrati protiv Walesa.

68' Sammir u prvoj akciji. "Lažnjakom" je prošao Noveskog, ali ovaj se uspio vratiti i izbaciti loptu u korner.

64' Sammir ulazi umjesto Jelavića.

63' Žuti karton za Ćorluku. Neće moći igrati protiv Walesa.

60' GOOOL!!! Rakitić je zabio za 2:1 iz slobodnog udarca s 35 metara. Bogatinov je očekivao centaršut, Rakitić je opalio po golu i prebacio neopreznog makedonskog vratara, kojem je Rakitić na sličan način zamalo zabio pogodak u prvom dijelu.

51' Pritisak Makedonije. Opasna situacija pred golom Pletikose završila je gol-autom.

50' Makedonci traže jedanaesterac. Pandev je prošao kroz nekoliko igrača, onda je pao pokraj Šimunića, ali čini se da ga Šimunić nije ni faulirao.

48' Zagrijavaju se Eduardo, Kalinić i Sammir.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

44' Rakitić je iz slobodnog udarca, s nekih tridesetak metara iskosa s lijeve strane, zamalo lobao makedonskog vratara. Bogatinov se uspio vratiti i u posljednjem je trenutku spriječio pogodak.

32' GOOOL!!! Ćorluka je izjednačio na 1:1. Ćorluka je sjajno primio loptu nakon cetaršuta iz kornera, a potom je iz blizine pogodio mrežu Makedonaca.

31' Nova velika šansa za Hrvatsku. Nakon centaršuta s lijeve strane, Perišić nije stigao glavom, a Rakitić nogom ubaciti loptu u mrežu.

25' Rakitić je izveo korner, Jelavić je ostao nepokriven na drugoj stativi, no pucao je glavom preko gola.

25' Izgledna prilika za Perišića, ali Makedonci čiste u posljednji trenutak. Korner za Hrvatsku.

15' GOOOL!!! Ibraimi je doveo Makedoniju u vodstvo. Pandev je oduzeo loptu Vukojeviću (možda je bio prekršaj), proigrao Ibraimija, a ovaj preciznim udarcem pogađa donji desni kut Stipe Pletikose.

15' Korner za Hrvatsku. Šimunić je dobro skočio, ali je loše zahvatio loptu.

14' Izglednija situacija za Hrvatsku. Srna je probio po desnoj strani, ubacio, ali makedonska obrana je na mjestu.

12' Još jedan oštar start Makedonaca. Demiri je srušio Vukojevića.

10' Hrvatska kontrolira loptu, Makedonci se brane s deset igrača. Zasad nema izglednih šansi.

8' Žuti karton za Makedoniju. Ristić je s leđa startao na Srnu.

5' Prvi korner za Hrvatsku. Srna je loše ubacio.

1' Utakmica je počela.

Himnu hrvatske reprezentacije publika je odslušala dostojanstveno i bez ijednog zvižduka. Stadion je ispunjen gotovo do posljednjeg mjesta. Na Filipu II. okupilo se oko 33.000 gledatelja.

Sastavi:

Makedonija: Bogatinov - Georgievski, Noveski, Šikov, Popov - Gligorov, Demiri - Tričkovski, Pandev, Ibraimi - Ristić.

Hrvatska: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Šimunić, Strinić - Vukojević - Modrić, Rakitić, Perišić - Mandžukić, Jelavić.