Rasplet u skupinama B i G

Rusi razbili Andoru, Irci izborili dodatne kvalifikacije, Crnogorci izgubili

Nogometna reprezentacija Rusije osigurala je plasman na Europsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj očekivano lakom pobjedom nad Andorom 6-0, dok je u izravnoj borbi za drugo mjesto u skupini B Irska u Dublinu savladala Armeniju 2-1.

Na taj su način Irci izborili dodatno razigravanje za Euro, ali do pobjede protiv razigranih Armenaca nisu stigli bez otpora unatoč činjenici da su Armenci od 26. minute igrali s igračem manje nakon isključenja Romana Berezovskog. Zaradio je armenski vratar izravan crveni karton jer je rukom izvan kaznenog prostora zaustavio pokušaj loba Simona Coxa.

Irska je brojčanu nadomoć iskoristila pa je tako povela u 42. minuti autogolom Valerija Aleksanijana, da bi u 60. minuti njihovo vodstvo povećao Richard Dunne. Prednost Irske smanjio je u 62. minuti Henrik Mkhitaryan, a na kraju su obje momčadi posljednji sučev zvižduk dočekale s desetoricom igrača budući je izključenje u 80. minuti zaslužio i Kevin Doyle.

Armencima je za osvajanje drugog mjesta igrala tek pobjeda, dok su Irci pobjedom ostali kratki za izravan plasman na Euro budući je Rusija u Moskvi torpedirala Andoru uz dva gola Alana Džagoeva.

U skupini G sve je bilo poznato i prije posljednjeg kola, pa je tako izravan plasman osigurala Engleska, a dodatne kvalifikacije Crna Gora. Crna Gora je u Baselu poražena od Švicarske 2-0, dok je Wales slavio na gostovanju kod Bugarske u Sofiji s 1-0.

Golove za Švicarsku zabili su Ered Derdiyok i Stephan Lichtensteiner, dok je trijumf Walesu donio Gareth Bale.

Kvalifikacije za Euro 2012. godine:

skupina B

Irska – Armenija 2-1 (Aleksanijan 43-ag, Dunne 60 / Mikhtarijan 62)

Makedonija – Slovačka 1-1 (Noveski 79 / Piroška 54)

Rusija – Andora 6-0 (Džagoev 5, 44, Aršavin 26, Pavljučenko 30, Glušalov 59, Berezucki 78)

Redoslijed: 1. Rusija 23, 2. Irska 21, 3. Armenija 17, 4. Slovačka 15, 5. Makedonija 8, 6. Andora 0