Najrealniji ishod

Ostaje neizvjesno u 'najslabijoj' grupi: Džagojev opet zabio, Kuba spasio Poljake!

U drugoj utakmici 2. kola skupine A na Euru u Varšavi su Poljska i Rusija u utakmici visokog rizika odigrali 1-1. Poveli su Rusi, no u nastavku su bliže pobjedi bili domaćini...

Veliki navijački neredi između poljskih i ruskih huligana, te razbijene glave u okolici varšavskog stadiona, bile su crna uvertira u obračun ovih nogometnih reprezentacija.

Ipak, na terenu je sve proteklo korektno, uz dozvoljenu veliku borbenost obiju momčadi. Na koncu oba izbornika mogu biti zadovoljna remijem. Rusi jer su nakon vodstva u drugom poluvremenu poslije izjednačenja bili više u podređenom položaju, a Poljaci jer su bili u rezultatskom minusu te nisu kažnjeni za brojne promašaje.

U prvih 10 minuta Poljaci su zaprijetili u dva navrata, ali je sigurnim intervencijama svoja vrata sačuvao Malafejev. U 11. minuti efektno je volejem s nekih 18 metara malo s desna pokušao Lewandowski, no lopta je otišla malo preko gola, a u 18. minuti opravdano je poništen pogodak Poljaka zbog zaleđa "strijelca" Polanskog.

Kako to obično biva, Rusija je s druge strane povela iz prve prave šanse. Slobodan udarac s lijeve strane izveo je Aršavin, a na njegovoj ubačaj na prvoj vratnici odlično reagira Džagojev i glavom proslijeđuje loptu u drugi kut za vodstvo Rusa 1-0 u 37. minuti. Ovim pogotkom 21-godišnji ofenzivni veznjak moskovskog CSKA-a postao je s tri pogotka prvi strijelac natjecanja, a zabio je iz sva tri prva udarca u okvir vratiju. Asistent kod ovog zgoditka Andrej Aršavin sudjelovao je kod pet od zadnjih sedam pogodaka Rusije na velikim natjecanjima. Zabio je jedan i namjestio još četiri.

Odgovor Poljaka stigao je u nastavku i to preko kapetana Jakuba Blaszczykowskog. Nakon kontre Rusa koju je presjekla poljska obrana uslijedila je re-kontra preko desne strane. Lopta je došla do Blaszczykowskog koji dosta lako prolazi pored Žirkova i potom odmjerenim udarcem izvan kaznenog prostora pogađa uz suprotnu vratnicu za 1-1 u 57. minuti.

Do kraja su Poljaci bili nešto dominantniji, ali su obje momčadi propustile finalizirati nekoliko izglednih akcija. Poljaci su uputili 15, a Rusi 7 udaraca na protivnička vrata, a koliko je Malafejev zaslužan za bod svoje reprezentacije govori omjer udaraca u okvir gola od 9-3 u korist Poljske.

Situacija u skupini A uoči zadnjeg kola potpuno je otvorena jer sve četiri momčadi imaju izgleda pobjedama izboriti plasman u četvrtfinale. (TS)

Tijek utakmice: Poljska - Rusija 1:1

70' Prva izmjena - Advocaat je povukao i ovaj puta neučinkovitog Keržakova, a uveo jokera Pavljučenka.

69' Polanski je uzvratio na drugoj strani, i to puno opasnije, međutim na razini je Malafejev koji spašava Ruse.

68' Finu akciju odigrali su Džagojev i Keržakov, a potonji je na kraju petom proigrao trenutno prvog strijelca Eura, čiji ne baš najbolji udarac hvata Tyton.

57' GOOOL!!! Blaszczykowski je primio loptu od Piszczeka, pa zdesna krenuo prema sredini i onda ljevicom neobranjivo pogodio u sami lijevi kut.

51' Duga lopta prema Lewandowskom koji je utrčao iz drugog plana, no Malafejev je istrčao na vrijeme i uspio izbaciti.

50' Žirkov je slijeva ušao u kazneni prostor domaćina, ali dobru povratnu loptu uspio je očistiti Wasilewski.

46' Počeo je nastavak utakmice. Odmah su Poljaci imali lijepu situaciju, Lewandowski je čak uspio zaobići Malafejeva, ali otišao je previše u stranu i izborio tek korner.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

39' Probao je odmah odgovoriti Blaszczykowski, ali njegov šut brani sigurni Malafejev.

37' GOOOL!!! Poljaci su imali inicijativu, a onda ih je šokirao izvrsni Džagojev - iz slobodnog udarca s lijeve strane ubacio je Aršavin, taman na glavu Džagojeva koji je matirao nemoćnog Tytona.

18' Opet je prvi strijelac Borussije Dortmund u akciji - sada je lijepo proigrao Polanskog koji je izašao sam pred Malafejeva i poentirao, no opravdano je dosuđeno zaleđe.

11' Lewandowski je primio loptu na 18 metara i bez previše razmišljanja tukao iz voleja, ali neprecizno.

6' Velika prilika za Poljsku - sjajno je ubacio Obraniak, a najviši u gužvi bio Boenisch, čiji udarac glavom Malafejev odlično brani.

1' Počela je utakmica.

Sastavi:

POLJSKA: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka (od 73. Mierzejewski), Polanski (od 84. Matuszczyk) - Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (od 90. Brozek) - Lewandowski.

RUSIJA: Malafejev - Anjukov, A. Berezucki, Ignjašević, Žirkov - Širokov, Denisov, Žirjanov - Džagojev (od 80. Izmailov) Keržakov (od 70. Pavljučenko), Aršavin.

16.6. Grčka Rusija

Uvod u utakmicu bio je ružan. Stravične vijesti i snimke stizale su proteklih sati iz Varšave...

Stanje se srećom bar malo smirilo, a nadamo se kako sukobi poljskih i ruskih navijača neće ostaviti posljedice i na nogometašima. Odnosno kako će glave biti hladne, a međusobni dvoboj - sport i ništa više.

Motiv obje reprezentacije je ogroman, Poljaci će igrati na krilima svoje nacije, a Rusi imaju poseban naboj zbog Nacionalnog dana kojeg danas slave.

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.